RODZICU!

Bądź przykładem, szanuj prawa dziecka, bądź konsekwentny, ucz... i rozmawiaj

• Bądź przykładem. Postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak, jak mówisz.

• Wymagaj, ale stawiaj dziecku warunki możliwe  do spełnienia.

• Bądź konsekwentny, aby dziecko liczyło się z tobą  i wiedziało, że ustalone przez ciebie normy w ważnych sprawach muszą być respektowane.

• Poznaj przyjaciół i znajomych dziecka. Pamiętaj, że w tym wieku koledzy odgrywają ważną rolę i często mają duży wpływ.

• Szanuj prawo dziecka do własnych wyborów, opinii, dysponowania swoim wolnym czasem.
    Doradzaj,ale nie narzucaj swojej woli.

• Nie bądź nadmiernie opiekuńczy. Pozwól dziecku zdobywać doświadczenia; ono uczy się życia przede wszystkim robiąc nowe rzeczy, sprawdzając. Czasem popełnia przy tym błędy, bądź zatem czujny i w porę reaguj.

• Określ jasno zasady dotyczące zakazu stosowania środków odurzających i innych używek, ale sam też unikaj nadużywania leków, papierosów i alkoholu.

• Ucz jak przezwyciężać trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dotyczy to także sytuacji, gdy ktoś proponuje narkotyki.

OCZEKIWANIA SZKOŁY

WZGLĘDEM RODZICÓW

1. Udział w organizowanych spotkaniach.
    2. Utrzymywanie kontaktów z wychowawcą (szczególnie w przypadku wystąpienia kłopotów dydaktyczno - wychowawczych).
    3. Wyposażenie dziecka w podręczniki i przybory.
    4. Punktualne przysyłanie dziecka do szkoły, dbanie o jego wygląd i higienę.
    5. Kontrolowanie przygotowania dziecka do lekcji, stanu jego przyborów i podręczników.
    6. Pomoc w organizowaniu imprez i wycieczek.
    7. Udzielanie (w miarę możliwości) wsparcia finansowego.