• Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty i gimnazjalnym?

Drogi Uczniu, Droga Uczennico,

egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny to pierwszy w twojej karierze naukowej tak duży i ważny sprawdzian wiedzy. Nic dziwnego, że może powodować u Ciebie drżenie rąk i strun głosowych.

Mam dla Ciebie kilka cennych rad!

25.03.2019 10:45 | więcej »
  • Co rodzice mogą zrobić, by pomóc dziecku przed egzaminem?
    • Zapytaj dziecko, jak najlepiej można mu pomóc. Czy chciałoby, żeby przepytywać je od czasu do czasu z materiału, czy może potrzebuje tzw. "strefy ciszy", gdzie mogłoby się spokojnie uczyć. Ewentualnie można je zwolnić z pewnych obowiązków. Pamiętajmy jednak, że czasami taki "stan wyjątkowy" w domu może niepotrzebnie wzmóc u dziecka stres.
    25.03.2019 10:43 | więcej »
  • Wychowanie przez sztukę
    Obcując w swej pracy ze sztuką, nauczyciel powinien posiadać wysokie kwalifikacje zawodowe, na które składają się: wiedza z zakresu historii sztuki, metodyki, psychologii i twórczości dziecka, praca twórcza nauczyciela, pozytywny stosunek i zainteresowanie dzieckiem.
             Nauczyciel jest odpowiedzialny za odpowiednią atmosferę pracy twórczej dziecka, dostarczając mu bodźców pobudzających jego umysł, wyobraźnię i działanie. Tematy zajęć są przez niego formułowane w sposób otwarty, to znaczy tak, aby każde z dzieci umiało odnaleźć w nich cząstkę swych przeżyć, spostrzeżeń.
    23.05.2017 11:31 | więcej »
  • W związku z pojawiającymi się ostatnio w mediach informacjami na temat niebezpiecznych gier w sieci adresowanych do nastolatków (http://noizz.pl/spoleczenstwo/niebieski-wieloryb-grupy-poluja-na-zagubionych-nastolatkow-z-polski/f73z9td?platform=hootsuite), przekazujemy Państwu informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych online.

21.03.2017 22:16 | więcej »
  • Depresja - stan emocjonalny charakteryzujący się wyjątkowym, niezwykłym smutkiem, brakiem sił witalnych i zniechęceniem do życia.

Chociaż w większości przypadków zaburzenia nastroju występują u ludzi we wczesnych i średnich latach wieku dojrzałego, mogą się one pojawić w każdym okresie życia, od dzieciństwa do późnej starości.

Wraz ze wzrostem wieku życia pacjenta zmienia się obraz kliniczny wieku zaburzeń, w tym depresji, stając się bardziej bogatym, jednorodnym, bez obecności tak częstych symptomów specyficznych dla wieku życia dziecka i osiągniętego przez nie poziomu rozwoju.

Obraz kliniczny depresji dziecięcej często bogatszy jest o obecność innych dodatkowych objawów niewystępujących u dorosłych, takich jak: zaburzenia w zachowaniu, zachowania przestępcze, poczucie winy, objawy psychosomatyczne, trudności szkolne, czy hiperaktywność.

18.03.2017 12:15 | więcej »