W dniach 18-20 września 40 uczniów z klas VII-VIII wyjechało na wycieczkę w ramach projektu „Podróże z klasą”.
Pierwszego dnia mogliśmy obejrzeć i zapoznać się z historią ORP Błyskawica – polskiego niszczyciela, jednego z dwóch okrętów typu Grom, wprowadzonego do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Wspaniała pogoda zachęcała do spaceru, więc zwiedzanie Gdańskiej Starówki było wyjątkowo miłe.
Pobyt na Mierzei Wiślanej, bo w tym rejonie mieszkaliśmy, dał nam możliwość zwiedzenia Muzeum Zalewu Wiślanego. Dzięki temu poznawaliśmy charakterystykę tego regionu oraz historię szkutnictwa i rybołówstwa. Wśród eksponatów muzeum podziwialiśmy w pełni wyposażony warsztat szkutniczy. Bliskość plaży, wspaniała słoneczna pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi i zabawom integracyjnym, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Niektórzy z nas zażywali także kąpieli w wodzie. Choć wycieczka odbywała się we wrześniu, to mieliśmy pogodę jakby wakacyjną. W drodze powrotnej udaliśmy się do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Treści historyczne, przekazywane z wykorzystaniem multimediów, okazały się bardzo atrakcyjne.
Nasza wycieczka miała charakter edukacyjny, zwiedzanie było połączone z zajęciami praktycznymi, a taka była lekcja i warsztaty z wykorzystanie bursztynu. Poznaliśmy jego pochodzenie, ciekawostki przyrodniczo-geograficzne, sposoby obróbki praktycznej, a także sami mogliśmy wykonać ozdoby z użyciem tego materiału.
"Podróż z klasą" to miłe przedsięwzięcie, to możliwość nauki w pięknych rejonach Polski, połączona z wypoczynkiem.
Paniom: Beacie Wyglądale, Marii Nankiewicz, Agacie Kosowskiej, Izabeli Trzeciak dziękujemy, że zabrały nas w to urocze miejsce . Z wyjazdu pozostały niezapomniane wspomnienia i piękne zdjęcia, którymi się dzielimy.
24 września w Górkach odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe 6 x 800m. Reprezentajca naszej szkoły w składzie: Lena Balas VIb, Hania Łączyńska VIa, Lena Kondej VIa, Pola Zielińska Vd, Daria Melaniuk Va, Ola Łączyńska Va oraz Jagoda Gac IVd zdobyła złoty medal, pokonując 9 zespołów z powiatu garwolińskiego. I miejsce zakwalifikowało nas na zawody regionalne, które odbędą się 8 października w Siedlacach. Opiekunami "złotej szóstki" są p. Barbara Zielińska i p. Marzena Soszka. Ogromnie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
20 września 2024 r. w Górkach odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów z klas IV-VII. Największy sukces osiągnęła uczennica klasy VIb - Lena Balas. zdobywając złoty medal. Brązowy medal zdobyli Nikodem Kowalski - IVc oraz Anna Radomska z kl. VII c.
Terminy egzaminów
język polski - 13 maja 2025 r.
matematyka- 14 maja 2025 r.
język obcy nowożytny- 15 maja 2025 r.
Szczegóły egzaminu, harmonogram i informacje dla uczniów i rodziców umieściliśmy w zakładce - egzamin ósmoklasisty
W piątek, 6 września w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie odbyło się Narodowe Czytanie "Kordiana". Jest to coroczna akcja pod patronatem Prezydenta Polski promująca i przypominająca najważniejsze dzieła literatury pięknej. W tym roku naszą szkołę bardzo licznie i godnie reprezentowali uczniowie klas ósmych pod opieką pani Marleny Korab. Chociaż utwór Słowackiego jest trudny do zrozumienia dla uczniów szkoły podstawowej, to i tak była to miła okazja do międzypokoleniowego spotkania i kontaktu z "żywym" słowem.
Mamo, Tato,
Nauczycielu,
Kierujący pojazdami,
Nasza szkoła bierze udział w programie "Aktywna Szkoła-Aktywny Weekend".
Szczegółowy harmonogram dostępny na facbooku urzędu miasta.
W niedzielę, 23 czerwca uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się szerszej publiczności w ramach Dni Pilawy. Zespół muzyczny pod kierunkiem pana Andrzeja Szarka przygotował piękne aranżacje znanych piosenek z filmów Disney'a. Swoje sportowe umiejętności pokazali także uczniowie, którzy trenują w pilawskiej sekcji karate pod czujnym okiem sensei Grzegorza Jarząbka i odnoszą już sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Gratulujemy inspirujących występów!
W piątek, 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 oraz pożegnanie absolwentów. Gratulujemy Wszystkim Uczniom wszelkich nawet najdrobniejszych osiągnięć i sukcesów. Doceniamy zaangażowanie w życie szkoły, wytrwałość, życzliwość oraz systematyczną pracę na miarę swoich możliwości.
Szczególnie gratulujemy:
Wszystkim życzymy udanego, wakacyjnego wypoczynku!
W czwartek, 20 czerwca klasa 4a pod opieką pani Marleny Korab oraz pani Izy Trzeciak udała się na wycieczkę rowerową do Łucznicy. Po drodze odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci narodowej - pomnik poświęcony walkom partyzanckim podczas powstania styczniowego oraz kamień upamiętniający alianckie zrzuty "cichociemnych". Następnie miło spędziliśmy czas grając w piłkę oraz korzystając z placu zabaw.
We wtorek, 18.06, o godz. 9.30 odbyło się niezwykłe spotkanie integracyjne dla rodziców uczniów z klas młodszych z okazji Dnia Rodziny zorganizowane pod kierunkiem pań nauczycielek: Agnieszki Domańskiej, Agaty Niksy i Agnieszki Borowskiej. Chłopcy po raz pierwszy zaprezentowali program artystyczny - piosenki, wiersze, pięknie nakryli stół i poczęstowali przybyłych gości samodzielnie przygotowanym owocowym deserem. Na zakończenie wręczyli mamom, p. dyrektor, wychowawcom własnoręcznie wykonane kwiaty i upominki. Było bardzo miło, uroczyście i wzruszająco.
W poniedziałek 10 czerwca odbyło się spotkanie zorganizowane tylko dla uczniów grających w szachy. „Gra w szachy rozwija pamięć, uczy umiejętności obliczania wariantów i możliwych rozwiązań, powoduje, że dostrzegamy, że każda akcja prowadzi do reakcji, na którą musimy znaleźć właściwą odpowiedź” – twierdzi Paweł Agnieszczak, opisując korzyści płynące z „królewskiej gry" i to właśnie on - Mistrz Polski z 2007 r. w japońskie szachy Shogi, wielokrotny wicemistrz naszego kraju (w 2008, 2010, 2011, 2014) i medalista w tej dyscyplinie gier (2012, 2021), oraz medalista i uczestnik wielu innych imprez i turniejów, Paweł Agnieszczak był naszym gościem.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z każdego etapu edukacyjnego wypełniając salę lekcyjną. Spotkanie dało możliwość poznania historii szachów i rozwoju tej gry w różnych krajach. Druga część spotkania to zapoznanie z japońskimi szachami shogi. Trzecia część, już tylko w mniejszej grupie to nauka podstaw shogi, a dla najmłodszych uczniów był to czas wprawek do shogi w specjalnie stworzonej grze dla dzieci.
Bardzo dziękujemy panu Pawłowi Agnieszczakowi za czas dzielenia się swoją wspaniałą pasją.
Ewa Włastowska
W czerwcu grupa wspaniałych młodych ludzi z różnych klas, których połączyło kółko przyrodnicze pani Renaty Biernackiej, przygotowała prezentację o pszczelarstwie. Spotkanie z pasjonatami w tym roku objęło tylko klasy pierwsze. Przed nami kolejny rok szkolny i plany przeprowadzenia warsztatów zdrowotnych z elementami pszczelarskimi. Zapraszamy do obejrzenia zdjeć oraz uczestnictwa w pracach koła przyrodniczego.
W dniach 05-07.06.2024 r. uczniowie z klasy 7b,7c oraz dziewczynki z 6c wybrały się na wycieczkę na Kaszuby. W pierwszy dzień jeszcze przed przyjazdem do ośrodka uczniowie zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymborku, gdzie zobaczyli największe pianino oraz najdłuższą deskę na świecie. Oprócz tego weszli oni do "Domu do Góry Nogami" oraz na Wieżycę (329 m.n.p), czyli najwyższe wzniesienie na Pomorzu.
Drugiego dnia od razu po śniadaniu uczniowie wyruszyli na spacer po Słowińskim Parku Narodowym, który od dekad jest rezerwat biostrefy UNESCO. Podczas spaceru wraz z przewodniczką uczniowie zobaczyli ruchome wydmy i wspięli się na najwyższą Wydmę Łącką, która jest nazywana Polską Pustynią. W ostatni dzień wycieczki przed powrotem do domu uczniowie zwiedzili drugą wydmę - Wydmę Czołpińską, która również znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Przed spacerem na wydmy zobaczyli piękne widoki z latarni morskiej w Czołpinie, która ma 25 metrów wysokości. A na sam koniec wycieczki zwiedzili Muzeum Wsi Słowińskiej w Kulkach, gdzie zobaczyli zwyczaje, budownictwo i kulturę Słowińców, czyli dawnych mieszkańców terenów położonych w okolicach jezioro Łebsko i Gardno.
10 -12 czerwca klasy 4a, 4d oraz 8b wybrały się na wycieczkę krajoznawczą na Pomorze Gdańskie. Uczniowie zwiedzili muzeum multimedialne w Grunwaldzie, Trójmiasto oraz Malbork. Największe wrażenie zrobił na nas okręt wojenny ORP Błyskawica oraz zamek krzyżacki. Cieszyły nas także wspólne chwile na plaży w Sobieszewie oraz malowniczy zachód słońca.