Mamo, Tato,
Nauczycielu,
Kierujący pojazdami,
Nasza szkoła bierze udział w programie "Aktywna Szkoła-Aktywny Weekend".
Szczegółowy harmonogram dostępny na facbooku urzędu miasta.
W niedzielę, 23 czerwca uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się szerszej publiczności w ramach Dni Pilawy. Zespół muzyczny pod kierunkiem pana Andrzeja Szarka przygotował piękne aranżacje znanych piosenek z filmów Disney'a. Swoje sportowe umiejętności pokazali także uczniowie, którzy trenują w pilawskiej sekcji karate pod czujnym okiem sensei Grzegorza Jarząbka i odnoszą już sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Gratulujemy inspirujących występów!
W piątek, 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 oraz pożegnanie absolwentów. Gratulujemy Wszystkim Uczniom wszelkich nawet najdrobniejszych osiągnięć i sukcesów. Doceniamy zaangażowanie w życie szkoły, wytrwałość, życzliwość oraz systematyczną pracę na miarę swoich możliwości.
Szczególnie gratulujemy:
Wszystkim życzymy udanego, wakacyjnego wypoczynku!
W czwartek, 20 czerwca klasa 4a pod opieką pani Marleny Korab oraz pani Izy Trzeciak udała się na wycieczkę rowerową do Łucznicy. Po drodze odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci narodowej - pomnik poświęcony walkom partyzanckim podczas powstania styczniowego oraz kamień upamiętniający alianckie zrzuty "cichociemnych". Następnie miło spędziliśmy czas grając w piłkę oraz korzystając z placu zabaw.
We wtorek, 18.06, o godz. 9.30 odbyło się niezwykłe spotkanie integracyjne dla rodziców uczniów z klas młodszych z okazji Dnia Rodziny zorganizowane pod kierunkiem pań nauczycielek: Agnieszki Domańskiej, Agaty Niksy i Agnieszki Borowskiej. Chłopcy po raz pierwszy zaprezentowali program artystyczny - piosenki, wiersze, pięknie nakryli stół i poczęstowali przybyłych gości samodzielnie przygotowanym owocowym deserem. Na zakończenie wręczyli mamom, p. dyrektor, wychowawcom własnoręcznie wykonane kwiaty i upominki. Było bardzo miło, uroczyście i wzruszająco.
W poniedziałek 10 czerwca odbyło się spotkanie zorganizowane tylko dla uczniów grających w szachy. „Gra w szachy rozwija pamięć, uczy umiejętności obliczania wariantów i możliwych rozwiązań, powoduje, że dostrzegamy, że każda akcja prowadzi do reakcji, na którą musimy znaleźć właściwą odpowiedź” – twierdzi Paweł Agnieszczak, opisując korzyści płynące z „królewskiej gry" i to właśnie on - Mistrz Polski z 2007 r. w japońskie szachy Shogi, wielokrotny wicemistrz naszego kraju (w 2008, 2010, 2011, 2014) i medalista w tej dyscyplinie gier (2012, 2021), oraz medalista i uczestnik wielu innych imprez i turniejów, Paweł Agnieszczak był naszym gościem.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z każdego etapu edukacyjnego wypełniając salę lekcyjną. Spotkanie dało możliwość poznania historii szachów i rozwoju tej gry w różnych krajach. Druga część spotkania to zapoznanie z japońskimi szachami shogi. Trzecia część, już tylko w mniejszej grupie to nauka podstaw shogi, a dla najmłodszych uczniów był to czas wprawek do shogi w specjalnie stworzonej grze dla dzieci.
Bardzo dziękujemy panu Pawłowi Agnieszczakowi za czas dzielenia się swoją wspaniałą pasją.
Ewa Włastowska
W czerwcu grupa wspaniałych młodych ludzi z różnych klas, których połączyło kółko przyrodnicze pani Renaty Biernackiej, przygotowała prezentację o pszczelarstwie. Spotkanie z pasjonatami w tym roku objęło tylko klasy pierwsze. Przed nami kolejny rok szkolny i plany przeprowadzenia warsztatów zdrowotnych z elementami pszczelarskimi. Zapraszamy do obejrzenia zdjeć oraz uczestnictwa w pracach koła przyrodniczego.
W dniach 05-07.06.2024 r. uczniowie z klasy 7b,7c oraz dziewczynki z 6c wybrały się na wycieczkę na Kaszuby. W pierwszy dzień jeszcze przed przyjazdem do ośrodka uczniowie zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymborku, gdzie zobaczyli największe pianino oraz najdłuższą deskę na świecie. Oprócz tego weszli oni do "Domu do Góry Nogami" oraz na Wieżycę (329 m.n.p), czyli najwyższe wzniesienie na Pomorzu.
Drugiego dnia od razu po śniadaniu uczniowie wyruszyli na spacer po Słowińskim Parku Narodowym, który od dekad jest rezerwat biostrefy UNESCO. Podczas spaceru wraz z przewodniczką uczniowie zobaczyli ruchome wydmy i wspięli się na najwyższą Wydmę Łącką, która jest nazywana Polską Pustynią. W ostatni dzień wycieczki przed powrotem do domu uczniowie zwiedzili drugą wydmę - Wydmę Czołpińską, która również znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Przed spacerem na wydmy zobaczyli piękne widoki z latarni morskiej w Czołpinie, która ma 25 metrów wysokości. A na sam koniec wycieczki zwiedzili Muzeum Wsi Słowińskiej w Kulkach, gdzie zobaczyli zwyczaje, budownictwo i kulturę Słowińców, czyli dawnych mieszkańców terenów położonych w okolicach jezioro Łebsko i Gardno.
10 -12 czerwca klasy 4a, 4d oraz 8b wybrały się na wycieczkę krajoznawczą na Pomorze Gdańskie. Uczniowie zwiedzili muzeum multimedialne w Grunwaldzie, Trójmiasto oraz Malbork. Największe wrażenie zrobił na nas okręt wojenny ORP Błyskawica oraz zamek krzyżacki. Cieszyły nas także wspólne chwile na plaży w Sobieszewie oraz malowniczy zachód słońca.
W tym roku klasy piąte wraz z wychowawczyniami integrowały się na trzydniowym wyjeździe w Borach Tucholskich. W pięknych okolicznościach przyrody braliśmy udział w zajęciach sportowych, kulinarnych, ekologicznych, rękodzielniczych i innych. Uczniowie doskonale bawili się, korzystając z infrastruktury ośrodka Mikomania, zlokalizowanego nad jeziorem Charzykowskim. Położenie ośrodka, przepyszne jedzenie, ciekawe zajęcia z instruktorami, to niewątpliwie plusy pobytu na zielonej szkole w Funce. Poza tym wszyscy odpoczęliśmy po trudach całego roku szkolnego, relaksując się na świeżym powietrzu i korzystając z pięknej pogody.
We wtorek, 11 czerwca o g.16.00 w MGOK-u w Pilawie odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące całoroczny projekt edukacyjno - czytelniczy pt. "Tradycje polskie" połączony z Dniem Rodziny. Uczniowie klasy IIb pod kierunkiem opiekunów: p.Jolanty Kujdy i p.Agaty Niksy przygotowali przedstawienie pt."Witajcie w naszej bajce...". Pierwsze kroki na scenie drugoklasistów obejrzeli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i opiekunowie. Następnie panie bibliotekarki: Agnieszka Bylinka i Pauliną Kurach zaprosiły wszystkich do wspólnych, rodzinnych warsztatów plastycznych "Nasze wakacyjne marzenia w technice kolażu". Na zakończenie odbyła się prezentacja marzeń. Popołudnie upłynęło kreatywnie i w radosnej atmosferze.
We wtorek, 4.06.2024 r. w naszej szkole odbył się już po raz 14. Gminny Konkurs "Kocham Cię, Pilawo!" w 40-tą rocznicę nadania praw miejskich. Wzięło w nim udział 33 uczniów ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Pilawa.
16 mają 2024 roku uczennica klasy 6a pilawskiej szkoły przeżyła swój debiut autorski w czytelni Biblioteki Miejskiej. Zosia Głaszczka od 2 lat rozwija swoją pasję związaną z tworzeniem nowych tekstów literackich. W czasie lekcji języka polskiego dotyczacej biblijnych talentów, Zosia podzieliła się tą informacją z całą klasą. Okazało się, że można mieć pasję związaną ze słowem pisanym, drukowanym. Koledzy i koleżanki byli zaskoczeni, że Zosia publikuje swoje teksty na Wattpadzie. Nasza młoda autorka przygotowała dla uczniów prezentację i wyjaśniła, jak doszło do tego, że zaczęła umieszczać swoje opowiadania w Internecie. Klasa Zosi od dawna uczestniczyła w zajęciach rozwijających czytanie w Bibliotece Miejskiej. Wspólnie z panią bibliotekarką postanowiłyśmy zaprezentować osiągnięcia uczennicy na forum miasta i zaprosiłyśmy na spotkanie z dziewczyną, która z pisania uczyniła swoją pasję. Dziękujemy za zainteresowanie i obecność na spotkaniu, a Zosi życzymy samych ciekawych pomysłów do następnych książek.
We wtorek, 8 maja uczniowie klas drugich z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W Teatrze Lalka obejrzeli spektakl pt. "Wakacje Mikolajka". To adaptacja kultowej i uwielbianej, nie tylko we Francji, powieści o przygodach Mikołajka. Jej autor, Rene Gościnny z poczuciem humoru, ale i z powagą opowiada o dzieciństwie głównego bohatera i jego towarzyszy. Uczniowie poznali pracę aktora lalkarza. Następnie rozwijali swoje zainteresowania w Centrum Nauki Kopernik. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Starówce. Pani przewodnik odkrywała przed nimi najciekawsze miejsca i historie Starego Miasta. Pełni wrażeń wrócili do domów.
oprac. A.Niksa
W piątek,19 kwietnia odbył się Miejskiej Bibliotece w Pilawie Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskigo dla dzieci - etap gminny. W konkursie zdobyli: I miejsce Jagoda Kowalska - ucz.kl. lll c, Ill miejsce Łukasz Krumin - ucz.kl.lll b, wyróżnienie - Wojciech Krumin kl.l.c. We wtorek, 23.04. 2024 r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie w etapie powiatowym naszą szkołę reprezentowała Jagoda Kowalska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
24 kwietnia odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy Ic oraz członkowie koła biologicznego zaprezentowali bajkę oraz piosenki o tematyce ekologicznej. Przypomnieli, dlaczego warto dbać o Ziemię. Za organizację odpowiadały p. Renata Biernacka, p. Elżbieta Lis oraz p. Agnieszka Borowska
Aktywna Szkoła- Aktywny Weekend