We wtorek, 19 marca świętowaliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował "Mam Talent", podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności. Okazało się, że najwięcej było pokazów gry na instrumentach oraz występów tanecznych. Nie zabrakło jednak występów teatralnych czy kabaretowych. Największym zaskoczeniem był pokaz sztuczek na rowerze czy układanie na czas kostki Rubika. Zachwyciły nas także prace malarskie, stolarskie oraz literackie. Dziękujemy Wojtkowi Radomyskiemu - przewodniczącemu SU, który także wykazał się niesamowitym talentem konferansjerskim i sprawnie poprowadził show. Fotorelacja w galerii MAM TALENT
We wtorek, 12 marca, klasy 2 c,d wzięły udział w ciekawych warsztatach na temat "Z ziemniakiem na tropie kleju".
W tym roku klasa 6c przygotowała dla naszej społeczności przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie zaprosili na wieczorną uroczystość swoje mamy, siostry oraz babcie. Wierszem, śpiewem oraz muzyką instrumentalną złożyli życzenia najbliższym kobietom.
W środę, 6 marca mieliśmy okazję podziwiać telenty taneczne i gimnastyczne dziewcząt z grupy No Name, do której należą także uczennice z naszej szkoły.
Dnia 5 marca 2024 r. klasy piąte z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Warszawy. O godz. 9:30 obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Rampa pt. "Tajemniczy ogród". Ta urzekająca opowieść wzrusza, bawi i skłania do refleksji. Po spektaklu udaliśmy się na Starówkę do Muzeum Magii i Iluzji. Tam spędziliśmy godzinę w świecie pełnym fantastycznych doznań. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem. Zadowoleni wróciliśmy do domu. Już czekamy na następny wyjazd. p. M. Kałaska, p. A. Galas, p. M.Wiśniewska
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
W tym tygodniu klasy 6a i 6b pod opieką p. Magdaleny Witek i p. Marzeny Majewskiej przygotowały niezwykłą lekcję. Świętowaliśmy Dzień Naleśnika, czyli Pancake Day. Uczniowie mieli okazję wykorzystać wiedzę nabytą na lekcjach w praktyce, prezentowali przepisy, dialogi, obejrzeli też krótki reportaż o Dniu Naleśnika w Wielkiej Brytanii. To była wyborna lekcja!
22 lutego 2024 r. klasy 8a i 8b pod opieką p. Magdaleny Witek i p. Elżbiety Pałysy udały się na wycieczkę do Garwolina. Pierwszym punktem było zwiedzanie Drukarni Interdruk. W ramach zajęć preorientacji zawodowej młodzież poznała tajniki pracy: projektantów graficznych, techników, magazynierów, informatyków i innych osób związanych z poligrafią. Warto dodać,że zakład Interdruk funkcjonuje od 1991r., zatrudnia obecnie ok. 500 pracowników i znajduje się w czołówce przedsiębiorstw w swojej branży. Bardzo dziękujemy właścicielowi p. Dariuszowi Rękawkowi za możliwość zwiedzania zakładu. Drugim punktem wycieczki było pobliskie lodowisko, gdzie nasi uczniowie spędzili miło i aktywnie czas, śmigając po lodzie.
Klasy trzecie i szóste pod kierunkiem p. Jolanty Dąbrowskiej-Duszy, Moniki Odziemczyk i Danuty Całki wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn-włącz historię! o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie klas 6 wysłuchali słuchowiska "Mały roznosiciel nadziei", następnie poszerzyli swoją wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń II wojny światowej w tym Powstania Warszawskiego. Wykonali rekonstrukcję wydarzeń z powstania na osi czasu. Na kolejnych zajęciach przenieśli się w czasie i jako uczestnicy powstania napisali listy do swoich bliskich - mając na uwadze przekazanie zwięzłej informacji, która nie mogła przekroczyć 25 słów.
Nie było to łatwe zadanie. Zajęcia te miały na celu rozwijanie patriotyzmu, pamięci i dumy z historii Polski a szczególnie Powstania Warszawskiego. Działania plastyczno-literackie w klasach trzecich poprzedzone były lekcjami o tematyce patriotycznej, uświadamiającymi ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, słuchali wywiadów z Powstańcami, włączali się w pogadanki i dyskusje na temat udziału w Powstaniu Warszawskim młodych ludzi. Uczniowie klasy 3d przeprowadzili wywiad z Powstańcami – w rolę uczestników powstania wcielili się: Jagoda Gac, Karolina Jałosińska, Karina Bulak i Staś Dubiński. Swoje słowa opatrzyli rysunkami symboli Powstania ilustracjami nawiązującymi do podjętych przez Powstańców działań wojennych. Uczniowie dziękowali Powstańcom za odwagę i poświęcenie w walce o wolność Polski, życząc zdrowia i długich szczęśliwych lat życia.
W dniach 1 i 2 lutego 2024 r. w naszej szkole odbył się Turniej Szachowy zorganizowany przez Dyrekcję PSP – Panią Hannę Gajowniczek, Pana Pawła Kowalskiego, wychowawcę świetlicy - Panią Ewę Włastowską, nauczyciela geografii - Pana Pawła Duszczyka . Sędzią głównym turnieju był FA Aleksander Kędzierski.
Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim, tempo gry wynosiło 10 minut + 2 sekundy na każde posunięcie metodą Bronsteina.
Turniej klas IV-VIII z podgrupą klas IV-VI został przeprowadzony na dystansie 7 rund; turniej klas I-III został rozegrany na dystansie również 7rund.
Chłopcy i dziewczęta mieli oddzielne kategorie .
Po zakończeniu zmagań najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami, medalami i dyplomami, która ufundowała dyrekcja szkoły.
Czołowi zawodnicy w poszczególnych grupach:
Chłopcy
• Klasy I-III
o I miejsce –Leon Goławski
o II miejsce – Jakub Mikulski
o III miejsce –Całka Maxymilian
• Klasy IV-VI
o I miejsce –Woźniak Antoni
o II miejsce – Murawiec Paweł
o III miejsce Hejduk Jan ()
• Klasy VII-VIII
o I miejsce –Tudek Karol
o II miejsce – Chojecki Adrian
o III miejsce –Sokół Marcin
Dziewczęta
Klasy IV-VI
o I miejsce –Bożyk Agata
o II miejsce – Pawlak Pola
o III miejsce-Pasik Lena
• Klasy I-III
o I miejsce – Bojanowska Alicja
o II miejsce – Korab Alicja
o III miejsce – Mianowska Emilka
Najlepsi zawodnicy z danej kategorii wiekowej stają się reprezentantami szkoły na dalszym gminnym etapie konkursu, jak również będą reprezentowali szkołę na Ogólnopolskim Turnieju Szachowym Szkół im. H.Sienkiewicza w Okrzei w czerwcu. Z naszej szkoły reprezentantami są tylko chłopcy ponieważ w ocenie rankingowej zostali zaklasyfikowani wyżej niż dziewczęta. Gratulujemy zwycięzcom jak również wszystkim uczestnikom , którzy odważnie stanęli do potyczek szachowych. Kto gra w szachy ćwiczy myślenie strategiczne, a to już przydaje się w każdej życiowej sytuacji.
Ewa Włastowska
Rekrutacja 2024/2025
Postępowanie rekrutacyjne
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca, którymi dysponuje szkoła.
Rekrutacja przeprowadzana jest w oparciu o zasadę powszechnej dostępności i odbywa się
raz w roku , w terminie określonym w harmonogramie
Przebieg rekrutacji obejmuje:
1.Ogłoszenie rekrutacji.
2. Przyjmowanie zgłoszeń/ wniosków.
3.Powołanie Komisji Rekrutacyjnej oraz ustalenie ich posiedzeń .
4. Posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej.
5.Ogłoszenie wyników rekrutacji ( lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych podana do publicznej wiadomości).
Zasady rekrutacji do klasy pierwszej
1. Do klasy pierwszej przyjmowane są dzieci w wieku 7 lat, którym nie odroczono obowiązku szkolnego oraz dzieci 6-letnie o ile wyrażono zgodę na ich wcześniejsze przyjęcie.
2. Do klasy pierwszej publicznej szkoły przyjmuje się dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły
na podstawie zgłoszenia rodziców(prawnych opiekunów).
3.Przy podziale na klasy obowiązują dodatkowe zasady:
1)zrównoważona liczba uczniów w poszczególnych oddziałach(do 25 uczniów w oddziale);
2)zrównoważona liczba dziewcząt i chłopców w każdym oddziale ;
3)rejon zamieszkania ;
4) organizacja dowozu uczniów;
5)zrównoważona liczba uczniów z orzeczeniami i opiniami w każdym oddziale .
4. Podziału na oddziały dokonuje dyrektor szkoły w porozumieniu z pedagogiem, wychowawcami klas pierwszych.
5. Na pisemny wniosek rodziców, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia do klasy pierwszej , odstępując od wymienionych wyżej zasad.
6. Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, o ile szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.
Harmonogram rekrutacji oraz wymagane dokumenty zamieszczone zostały w zakładce dla rodziców.
6 lutego z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Aktywnej Przerwy. Mogliśmy zaobserwować uczniów grających w gry karciane, łamigłówki, planszowki, szachy, statki, itp. Akcja miała na celu propagowanie kreatywnego myślenia, zdrowej rywalizacji, pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego, wymianę pomysłów na ciekawe zajęcia i integrację klasową.
Nasza świetlica z roku na rok obejmuje swoją opieką coraz większą liczbę uczniów. Pomimo tego, że często wiąże się to z dużym dyskomfortem, jeśli chodzi o hałas w godzinach obiadowych, to dzieci chętnie tu przebywają. Pracuje tu 8 wychowawców, którzy pragną zapewnić jak największy spokój oraz uatrakcyjnić czas u nas spędzany. Głównym celem świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom uczęszczającym dobrze zorganizowanej opieki zarówno przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi jak i po ich zakończeniu.
Świetlica to również miejsce, gdzie przebywają uczniowie klas starszych, mający lekcje dzielone na grupy (języka angielskiego, informatyki). Świetlica to nie tylko zajęcia w Sali, ale również zabawy rekreacyjne na placu zabaw i boisku szkolnym, zajęcia sportowe prowadzone przez nauczyciela w-f oraz zajęcia prowadzone przez wychowawców wynikające z planu pracy świetlicy szkolnej (plastyczne, muzyczne, czytelnicze, szachowe, prozdrowotne, przyrodnicze, zabawy tematyczne, popołudnia filmowe: oglądanie filmów i bajek na DVD, słuchanie bajek i piosenek dziecięcych. Jest to miejsce, gdzie zapewniamy uczniom również udział w pracach społecznie użytecznych (porządkowanie gier, zabawek, ustawianie stolików, krzeseł, układanie tornistrów).W wyposażeniu świetlicy jest wiele ciekawych gier planszowych oraz oryginalne zestawy klocków konstrukcyjnych, z których dzieci chętnie korzystają. W tym semestrze również po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Szachowym ,,Husaria”, dzięki któremu chętni uczniowie mogą brać udział w profesjonalnych zajęciach szachowych za niewielką opłatą. Dla pozostałych są zorganizowane nieodpłatne zajęcia nauki gry w szachy na poziomie podstawowym. Ten semestr to również warsztaty dla Domu Spokojnej Starości ,,Na Syjonie”. Uczniowie świetlicy, zarówno klas młodszych jak i starszych, uczestniczyli w wykonaniu pięknych prezentów (wykonano ich 50) dla pensjonariuszy jak i członków personelu tegoż domu. Nagraliśmy kolędę, która wraz z prezentami była pięknym upominkiem. W podziękowaniu dostaliśmy do obejrzenia film, w którym dyrektor tegoż domu dziękowała dzieciom za zaangażowanie i radość im sprawioną. Na zakończenie filmu, osoby starsze i personel również zaśpiewali dla dzieci kolędę. Nasza świetlica tętni życiem i choć czasem bywa trudno(jak wszędzie) staramy się dobrze spędzić tu czas, nawiązując dobre relacje między sobą. A jest to coś, czego każdy człowiek i duży i mały potrzebuje w życiu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Ewa Włastowska
Od 6 do 18 grudnia 2023 r. w naszej szkolnej bibliotece po raz kolejny odbył się świąteczny kiermasz książek z Księgarni Tuliszków. Sprzedano 90 książek, a w zamian biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 15 nowości książkowych.
UWAGA!