Nawigacja

  • Spotkanie autorskie z pisarzem

    W środę, 22 listopada 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarzem p. Przemysławem Jakóbczykiem, autorem 3 książek beletrystycznych dla dzieci:

    Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie – tom I”

    Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II”

    Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów – tom III”

    W trakcie spotkania, uczniowie dowiedzieli się jak powstaje książka od A-Z (od pomysłu do pojawienia się na półce).

    Książki, których jest autorem, opisują przygody nastolatki Zuzy na 3 kontynentach i zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz podstaw survivalu.

    Spotkanie trwało od godz. 8.00- 13.00 i podzielone było na 3 tury dla uczniów klas: II- IV, V- VI, VII- VIII. Po zakończeniu prelekcji istniała możliwość zakupu książek wraz z dedykacją autora. Spotkanie zorganizowała p. Agata Niksa – nauczyciel bibliotekarz.

     

  • ZDROWE NAWYKI - LEPSZE WYNIKI!

    26 października 2023 r. uczniowie klasy II a wzięli udział w warsztatach dietetyczno-kulinarnych 30 lekcji na 30-lecie Superdrob.  Celem zajęć było zapoznanie ze zdrowymi i smacznymi posiłkami i zachęcenie do ich spożywania.Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania przez p. dietetyk zdrowych i wartościowych produktów oraz sprzętu wykorzystywanego w kuchni. Następnie uczniowie pod kierunkiem osób prowadzących samodzielnie przygotowywali potrawy z wcześniej prezentowanych składników. Po ciężkiej, ale jakże przyjemnej pracy, odbyła się degustacja. To spotkanie było dla wszystkich uczestników niezapomnianą lekcją zdrowia.

  • Bliżej różańca

    Na początku października dzieci z klas pierwszych i drugich zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy różaniec. Różaniec można było wykonać dowolną techniką przy użyciu przeróżnych materiałów. Wykonane różańce należało składać maksymalnie do 20 października 2023r. na lekcji religii. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem 😊 W konkursie wzięło udział aż 99 uczniów z klas pierwszych i drugich.

    Pomysłowość nie zna granic. Złożone różańce zaskoczyły wszystkich. Zostały wykonane z oryginalnych materiałów: guzików, jarzębiny, kasztanów, koralików, chrupek, pomponików, żołędzi i wielu innych.

    Komisja w składzie: Ks. Robert Daszczuk, Pani Marlena Korab, Pani Magdalena Wiśniewska miała bardzo trudne zadanie wyłonienia zwycięzców konkursu. Komisja brała pod uwagę w szczególności: oryginalność pomysłu, poprawność wykonania oraz estetykę. Po naradzie dokonała wyborów:

    1.miejsce- Michał Kierzkowski, kl.2b (różaniec ze śrubek)

    2.miejsce- Wojciech Radzikowski, kl.1a (różaniec z pierników)

    3. miejsce- Dawid Urawski, kl.2c (różaniec z orzechów włoskich)

    Komisja zdecydowała również o przyznaniu 3 wyróżnień:

    1.wyróżnienie- Lena Szatkowska, kl.2b (różaniec z makaronu)

    2.wyróżnienie- Dominika Trzeciak, kl.2d (różaniec z filcowych róż)

    3.wyróżnienie- Pola Gałat, kl.1c (różaniec z fasoli)

    Wszystkie osoby, które brały udział w konkursie, na apelu szkolnym otrzymały z rąk Pani Dyrektor Hanny Gajowniczek pamiątkowe dyplomy i wyjątkowe nagrody, które ufundował Ks. Proboszcz parafii Pilawa.

    Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych modlitwą różańcową i odkrycie jej wartości.

    Wszystkie różańce były również wyeksponowane na wystawie w kościele parafialnym w Pilawie.

    Organizatorem konkursu była Pani katechetka Aneta Grzelak.

     

  • Koncert Pieśni Patriotycznych

    W harmonogram naszych imprez szkolnych na stałe już się  wpisał Koncert Pieśni Patriotycznych, który w tym roku odbył się 14 listopada. Najlepiej zaprezentowały się klasy 4a, 5a oraz 6b. Wszystkim gratulujemy wspaniałych występów.

  • 11 LISTOPADA

    11 listopada społeczność naszej szkoły tradycyjnie włączyła się w obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości. Dziękujemy klasie 6 c i pani Danucie Całce za przygotowanie montażu słowno - muzycznego z tej okazji. 

  • Szkoła Biało - Czerwona

    Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole zagościły biało - czerwone dekoracje.

  • SZKOŁA DO HYMNU!

    W piątek, 10 listopada, o godzinie 11.11 społeczność naszej szkoły przystąpiła do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Ta podniosła i wzruszająca chwila przypomniała nam o najważniejszych wartościach narodu -  Ojczyźnie i wolności. 

  • Warsztaty patriotyczne w MGOK

    W czwartek, 9 listopada, klasa IV a wzięła udział w warsztach przygotowanych przez Panią Agnieszkę Bylinkę, które odbyły się w Miejsko - Gminnej Bibliotece.  Podczas spotkania uczniowie tworzyli wiersze o symbolach narodowych, a następnie wykonali piękne kotyliony. To były bardzo radosne i twórcze zajęcia!

  • 11.11. - "ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI"

    Narodowy Dzień Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. To dzień, w którym Polacy celebrują swoją niepodległość i upamiętniają bohaterów, którzy walczyli o wolność kraju. Obchody obejmują wiele uroczystości, mszy świętych, parad wojskowych i wystąpień publicznych.

    Zapraszamy w biało-czerwonych strojach galowych.

  • Podróż w czasie w muzeum i na scenie

    We wtorek, 7 listopada, klasy 4a i 4d wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Narodowym Muzeum Techniki, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej historii transportu oraz komputerów. 

    Wystawa „Historia komputerów. Liczy się!” prezentuje rozwój technik związanych z maszynowym przetwarzaniem danych. Dotyczy to nie tylko liczb, ale wszystkich rodzajów informacji, które mogą podlegać procesom analitycznym odbywającym się bez bieżącego udziału umysłu ludzkiego. Natomiast wystawa „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” prezentuje globalny rozwój technik przemieszczania się człowieka, od zarania dziejów do czasów współczesnych. Składa się z trzech niezależnych części, poświęconych transportowi lądowemu, wodnemu i powietrznemu. Każda z tych części zachowuje charakter chronologiczny, począwszy od najstarszych środków transportu, a kończąc na urządzeniach współczesnych.

    Następnie udaliśmy się do Teatru Rampa, gdzie obejrzeliśmy spektakl "Opowieść wigilijna" w wykonaniu grupy teatralnej Tintilo. Młodzi aktorzy jak zwykle dostarczyli widzom niezpomnianych wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. 

  • Warsztaty z kuchni molekularnej

    Czy można połączyć gotowanie z fizyką i chemią? Co wspólnego ma ciekły azot oraz piankowanie z jedzeniem i jak wpływa na jego walory smakowe i estetyczne? Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy II b podczas warsztatów z kuchni molekularnej, które odbyły się 7 listopada. 

  • Elektroniczna skrzynka podawcza

    Podmioty realizujące zadania publiczne zobowiązane są do posiadania

    elektronicznej skrzynki podawczej

    Elektroniczna skrzynka podawcza pozwala na doręczanie do instytucji pism podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym, w sposób zapewniający otrzymanie urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP). UPP jest dowodem doręczenia pisma, a widniejąca na nim data stanowi datę doręczenia.

    W celu dostarczenia do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie dokumentu elektronicznego, należy zarejestrować się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) pod adresem epuap.gov.pl .

    Przy pomocy elektronicznej skrzynki podawczej załatwią Państwo każdą sprawę należącą do kompetencji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie

    Do formularza można dodawać załączniki o następujących rozszerzeniach: .doc, .docx, .gif, .jpg (.jpeg), .ods, .odt, .pdf, .png, .rtf, .svg, .tif (.tiff), .txt, .xls, .xlsx, .xml.

    Maksymalny rozmiar dokumentu elektronicznego to 5 megabajtów. W ramach usługi centralnej „Pismo ogólne” można dołączać pliki do 500 megabajtów. Pliki zawierające szkodliwe oprogramowanie będą automatycznie usuwane.

    Po założeniu konta i zalogowaniu się na ePUAP, użytkownik ma dostęp do sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych i doręczania ich do naszej placówki.

    Pismo ogólne do podmiotu publicznego:

    1. W celu wysłania pisma, w ramach usługi centralnej, należy kliknąć na link:
      http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego
    2. Następnie klikamy: Załatw sprawę
    3. W polu Ustaw/ zmień adresata wpisujemy PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PILAWIE
    4. Poniżej pojawi się odnaleziony adresat (klikamy na niego myszką)

     ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA ePUAP /PSPPilawa/SkrytkaESP

    Odnośnie spraw załatwianych w trybie postępowania administracyjnego konieczne jest podanie imienia, nazwiska, adresu oraz złożenie podpisu osoby wnoszącej pismo.

    Elektroniczna skrzynka podawcza obsługuje, zarówno bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny, jak i jego darmowy odpowiednik, czyli profil zaufany ePUAP. Profil zaufany ePUAP może założyć każda pełnoletnia osoba na platformie epuap.gov.pl.

    Po złożeniu elektronicznego wniosku w systemie ePUAP profil zaufany można potwierdzić w ciągu 14 dni w wybranych urzędach i instytucjach. Pełna lista „punktów potwierdzających” udostępniona jest na stronie: Strona główna ePUAP » POTWIERDŹ PROFIL ZAUFANY » Znajdź punkt potwierdzający.

    Wybrane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące dokumentów elektronicznych: Art. 14, Art. 39(1), Art. 63, Art. 46, Art. 217 § 4.

  • Bajka o kocie w butach

    W czwartek, 19 października 2023 r. 259 uczniów z klas I - III i 16 opiekunów obejrzało w CSiR w Garwolinie spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Tym razem była to „Bajka o kocie w butach”.

    Przedstawienie przeniosło widzów w magiczny świat baśni. Ta dobrze znana opowieść dostarczyła ciekawych doświadczeń teatralnych, nie zabrakło uśmiechu i dobrej zabawy. Magiczna atmosfera sceny, piękne dekoracje, barwne kostiumy oraz efekty świetlne sprawiły, że przedstawienie na długo pozostanie w pamięci. „Bajka o kocie w butach” to przedstawienie z przesłaniem, to pokazanie wartości takich jak: miłość, przyjaźń, mądrość, odwaga, prawda. Nauczyło młodych widzów, że należy cieszyć się tym, co się posiada i warto pokonywać trudności, aby osiągnąć sukces.

    Wyjazd zorganizowała p. Hanna Czerwińska – wychowawca klasy III c. Serdecznie dziękujemy.

  • Łódź - miasto po przejściach do przejścia!

    20 października klasy 6a i 6c udały się na wycieczkę do Łodzi. Zwiedzanie zaczęły od wizyty w Orientarium - wspaniałym miejscu dla miłośników zwierząt. Następnie poprzez różnego rodzaju gry i zabawę interaktywną w Centrum Nauki i Techniki poszerzyły wiedzę z zakresu biologii, geografii i matematyki. Na koniec odbył się spacer po najpiękniejszej ulicy Łodzi Piotrkowskiej. Pełni wspaniałych wrażeń powróciliśmy do Pilawy. Wycieczka na długo zapadnie w pamięci.

     

  • Z kolejną wizytą w Łodzi!

    17.10.2023 r.  kl 8a i 8b pod opieką wychowawczyń i p Ewy Korab udały się na całodzienną wycieczkę do Łodzi. Pierwszy punkt programu - Orientarium, to ogromne zoo, w którym mogliśmy podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt, kąpiele słoni, ciekawe ekspozycje. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki i Techniki EC1 mieszczacego się w starej elektrociepłowni. Miejsce to, to prawdziwy raj dla miłośników fizyki, techniki i innych nauk ścisłych. Uczniowie mieli okazję wykonywać ciekawe doświadczenia z dziedzin bliskich im z przedmiotów szkolnych i otaczającego świata. Wisienką na torcie był spacer po malowniczej ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi. Podzieleni na zespoły, uczniowie mieli wykonać zadania w grze plenerowej, tematycznie związane z ciekowostkami miasta. To był bardzo ciekawy i intensywny dzień. Wykorzystanie wiedzy nabytej w szkole w praktyce, poszerzanie swoich horyzontów i poznawanie dziedzictwa kulturowego bliższych i dalszych miast to z pewnością cenne doświadczenia, które zaowocują w przyszłości młodych ludzi.

  • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

    W  poniedziałek, 16 października, obchodzony  był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może przyczynić się do nawet trzykrotnego wzrostu przeżywalności.  Uczniowie klas młodszych zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pomocy.

  • Dzień Nauczyciela 2023 r.

    Każdy z nas idzie swoją wyjątkową, różną od innych drogą. Szlakiem, który prowadzi do poznania siebie, ludzi otaczającego nas świata i zasad nim rządzących. Jedną z najpięknieszych ścieżek, na jakie może nas powołać głos serca jest zawód nauczyciela, o czym w pięknych słowach przypomnieli nam uczniowie podczas akademii z okazji  okrągłej 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Dziękujemy za pamięć, okazywany na co dzień szacunek oraz chwilę wzruszeń przy zachwycającym wykonaniu przez Tomka Krumina utworu Franka Sinatry "My way", a p. Agacie Kosowskiej i Marii Błażejewicz - Kałasce za przygotowanie młodzieży do występu.

  • "My way"

    W piątek mogliśmy na żywo podziwiać talent muzyczny ucznia klasy VIb - Tomka Krumina. Zachęcamy do wysłuchania utworu "My way" w wykonaniu naszego młodego, zdolnego saksofonisty. 

  • Wycisnąć zdrowie!

    W czwartek, 12 października, na zajęciach rewalidacyjnych uczniowie z klas I-III pod opieką nauczycieli przygotowali smaczne i odżywcze soki owocowo - warzywne.

  • Ślubowanie 2023

    We wtorek, 10 października, 82 uczniów z klas pierwszych w obecności rodziców zostało oficjalnie powitanych w murach naszej szkoły!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl