Nawigacja

  • All about me

    W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3c i 3d biorą udział w innowacji pedagogicznej, której celem jest rozwijanie świadomości sytuacyjnej poprzez tworzenie lapbookówv i ćwiczenie płynności wypowiedzi. W ramach tych zajęć uczniowie wykonali lapbooki oraz przygotowali wypowiedzi na temat siebie, swojej rodziny, hobby, zainteresowań, ulubionych potraw i zwierząt. Chętni uczniowie wzięli udział w nagraniu swoich prezentacji.

  • Mali Ratownicy

    Udzielanie pierwszej pomocy to bardzo ważny element w naszym codziennym życiu. Bardzo często to dzieci są pierwszymi i jedynymi świadkami trudnych życiowych zdarzeń, dlatego tak ważna jest edukacja dzieci i przypominanie zasad postępowania w tych trudnych  momentach. 16 października obchodzony jest EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI ŻYCIOWYCH i był to dzień w którym uczniowie klasy 2a aktywnie ćwiczyli jako Mali Ratownicy. Oczywiście była również praca domowa – instruktaż w domach. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności przyczynią się do bezpiecznego życia.

  • Zdrowie zamknięte w słoiku! - 2a

    Jesień to czas przygotowywania skarbów na zimę, oczywiście mówimy o przetworach z owoców i warzyw. Jest to również czas najsmaczniejszych darów sadu, które teraz smakują najlepiej. Polskie jabłka, gruszki i śliwki to żródło witamin, z którego możemy korzystać na różne sposoby. Jak wiemy, dzieci od pewnego czasu niechętnie sięgają po tę grupę odżywczą. Ale  nie w klasie 2A,  uczniowie przynieśli do szkoły owoce,  z których robiliśmy sałatki i szaszłyki.  Rozmawialiśmy również o technologii przechowywania i przetwarzania owoców i warzyw. Uczniowie przynieśli  domowe przetwory owocowo – warzywne i był to czas wspólnego konsumowania i porównywania smaków. Oczywiście nie mogło zabraknąć słynnej jesiennej tradycji, czyli kwaszenie kapusty.  Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w degustacji jak i ćwiczeniach praktycznych.

  • DZIEŃ NAUCZYCIELA

  • Bez pracy nie ma kołaczy! - o wizycie w MiniCiti

    W środę, 9 października, klasa 5a pod opieką p. Marleny Korab oraz p. Magdy Wiśniewskiej wybrała się na wycieczkę do MiniCiti w Warszawie. Jest to pierwsze w Polsce miasteczko zawodowe dla dzieci. Zbudowano tu aż trzynaście miejsc pracy, do których należą szpital, klub fitness, serwis samochodowy, komenda policji, pracownia projektowa, studio telewizyjne, laboratorium, redakcja internetowa, straż pożarna, warsztat inżynierski, radio, galeria sztuki oraz bank. Korzystając z pomocy doświadczonych i otwartych na pracę z dziećmi instruktorów, uczniowie mogli zapoznać się ze specyfiką poszczególnych profesji oraz poczuć  na własnej skórze, czym jest praca za wynagrodzeniem. Za wykonane zadania otrzymali zapłatę w walucie zwanej „miniasami", od której musieli odprowadzić podatek. Zarobione pieniądze mogli zaoszczędzić lub wydać  w sklepiku znajdującym się w przestrzeni MINICITI. To była niezapomniana przygoda! Dodatkową atrakcją był przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich, co sprawiło, że dzieci poczuły się jak większość pilawiaków, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy tym środkiem transportu publicznego.

  • Jesiennie w Kazimierzu

    9 października 2024 klasy 4a i 4d pod opieką p. Magdaleny Witek, p. Ewy Korab i p. Agnieszki Domanskiej udały się do malowniczego Kazimierza Dolnego. Korzystając z pięknej pazdzierniowej aury, udało nam się zwiedzić główne atrakcje miasta, czyli Rynek i studnię, Zamek, Basztę, Górę Trzech Krzyży, pobliski Wąwóz Lessowy. Pani przewodnik przybliżyła nam zarys historyczny i ciekawie wprowadziła w klimat tamtejszej okolicy. To był aktywny dzień, w trakcie którego poszerzyliśmy wiedzę z zakresu historii, przyrody, poznaliśmy walory nadwiślańskich terenów, ćwiczyliśmy w praktyce prawidłowe i bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach. Dotlenieni i bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do naszego miasta.

  • Dzień Głośnego Czytania 2024

    OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA to inicjatywa, która powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką Święta wybrano polską pisarkę Janinę Porazińską- autorkę baśni i wierszy dla najmłodszych czytelników, a  29 września to dzień urodzin pisarki.
       Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a najlepszym przykładem dla nich są czytający dorośli – rodzice, dziadkowie, nauczyciele.

       W naszej szkole akcja została przeprowadzona we wtorek, 1 października. Uczniowie z klas   6 – 7 odwiedzali uczniów klas 1 – 4, aby im poczytać.  Czytaliśmy także w  czasie przerw w bibliotece. Święto zachęca do wspólnego czytania na głos - niezależnie od wieku. Głośne czytanie to nie tylko doskonały sposób spędzania czasu razem, ale też liczne korzyści dla tego - kto czyta i i dla tego - kto słucha.
     Nad akcją czuwały panie bibliotekarki.

     

  • Kolejne biegowe sukcesy!

    8 paździenika w Siedlcach odbyły się Drużynowe Regionalne Biegi Przełajowe 6x800 m. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Lena Balas VIb, Hania Łączyńska VIa, Lena Kondej VIa, Pola Zielińska Vd, Daria Melaniuk Va, Ola Łączyńska Va oraz Jagoda Gac IVd wywalczyła brązowy medal. Jest to wybitne osiągnięcie młodych sportowców. W zawodach uczestniczyło 12 drużyn z regionu siedleckiego. Wszystkim bardzo dziękujemy i gratulujemy sukcesów.

  • Zwycięstwo w przełajach!

    2 października w Siedlcach odbyły się Regionalne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów z klas V-VII. Największy sukces odniosła uczennica klasy VIb - Lena Balas, która zdobyła złoty medal i zakwalifikowała się na zawody szczebla wojewódzkiego, które odbędą się wiosną. 

    Ogromne gratulacje!

    Pozostali sportowcy uplasowali się na następujących miejscach:

    Hania Łączyńska - miejsce 14

    Ola Łączyńska - 17

    Daria Melaniuk - 25

    Ignacy Żaczek - 27

    Jan Komosa - 33

    Anna Radomska - 14

    Antoni Zając - 11

    W  każdym biegu startowało około 60 uczestników. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

  • "BEZPIECZNY JUNIOR"

    30 września 2024 r. 97 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ciekawych zajęciach, których celem było podniesienie świadomości bezpieczeństwa. W ramach akcji „Bezpieczny junior” dzieci w przystępnej i dostosowanej do wieku formie uczyły się bezpiecznych zachowań na drodze.  Oficjalnego otwarcia dokonała p. Dyrektor Hanna Gajowniczek przywitała gości,
    a byli to:  p. Albina Łubian - Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa oraz p. Agnieszka Dębowska - zastępca burmistrza, mł. insp. Dariusz Gaładyk - zastępca Komendanta Powiatowego Policji
    w Garwolinie i asp. szt. Stanisław Kopa- kierownik Posterunku Policji w Pilawie.

    Głównym celem przedsięwzięcia była edukacja komunikacyjna – utrwalenie przepisów ruchu drogowego, bezpieczne funkcjonowanie na drogach z uwzględnieniem potrzeb i praw wszystkich uczestników ruchu drogowego.

    Zajęcia prowadzone przez sier..sztab. Annę Uniwersał- Stachniak i mł. asp. Karolinę Lipiec
    z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji
    w Garwolinie oraz p. Daniela Pióro i p. Tomasza Grzymałę- przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, okazały się bardzo atrakcyjne i z całą pewnością przyczyniły się do poprawy świadomości młodych uczestników ruchu drogowego. Działania wsparli także st. sierż. Dominik Sowiński oraz st. sierż. Paweł Grześkiewicz z Posterunku Policji w Pilawie.

    Skuteczne i ciekawe zajęcia przeprowadzone były w formie zabawy. Uczniowie pokonywali rowerowy tor przeszkód, grali w edukacyjną grę planszową, rozwiązywali quizy, zdobywali nagrody, rzucali do celu, mając na sobie alkogogle zniekształcające widziany obraz. Wszystkie działania służyły temu, aby nauczyć  młodych ludzi bezpiecznych zachowań na drodze,
    a przekazane przez Panią  Albinę Łubian gadżety odblaskowe zapewnią uczniom należytą widoczność .

    Dziękujemy za okazaną pomoc, wsparcie i za udział  w programie!

  • Familiada w 7b

    Uczniowie klasy 7b zorganizowali teleturniej "Familiada", który przeprowadzili wśród swoich rówieśników podczas godziny wychowawczej. Pytania dotyczyły zarówno wiedzy szkolnej, jak i ogólnej, a wiele z nich wywołało uśmiech na twarzach uczestników. Uczniowie podzielili się na drużyny, a zwycięska ekipa została nagrodzona słodkościami. Zabawa była pełna radości i śmiechu, a jej celem było zintegrowanie uczniów po wakacyjnej przerwie.

  • Podróże z klasą

    W dniach 18-20 września 40 uczniów z klas VII-VIII  wyjechało na  wycieczkę w ramach projektu  „Podróże z klasą”.
    Pierwszego dnia mogliśmy obejrzeć i zapoznać się z historią ORP Błyskawica – polskiego niszczyciela, jednego z dwóch okrętów  typu Grom, wprowadzonego do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Wspaniała pogoda zachęcała do spaceru, więc zwiedzanie Gdańskiej Starówki było wyjątkowo miłe.

    Pobyt na Mierzei Wiślanej, bo w tym rejonie mieszkaliśmy, dał nam możliwość zwiedzenia Muzeum Zalewu Wiślanego. Dzięki temu poznawaliśmy charakterystykę tego regionu oraz historię szkutnictwa i rybołówstwa. Wśród eksponatów muzeum podziwialiśmy w pełni wyposażony warsztat szkutniczy.  Bliskość plaży, wspaniała słoneczna pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi i zabawom integracyjnym, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Niektórzy z nas zażywali także kąpieli w wodzie. Choć wycieczka odbywała się we wrześniu, to mieliśmy pogodę jakby wakacyjną. W drodze powrotnej udaliśmy się do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Treści historyczne, przekazywane z wykorzystaniem multimediów, okazały się bardzo atrakcyjne.

    Nasza wycieczka miała charakter edukacyjny, zwiedzanie było połączone z zajęciami praktycznymi, a taka była lekcja i warsztaty z wykorzystanie bursztynu. Poznaliśmy jego pochodzenie, ciekawostki przyrodniczo-geograficzne, sposoby obróbki praktycznej, a także sami mogliśmy wykonać ozdoby z użyciem tego materiału. 

    "Podróż z klasą" to miłe przedsięwzięcie, to możliwość nauki w pięknych rejonach Polski, połączona z wypoczynkiem.

     Paniom: Beacie Wyglądale, Marii Nankiewicz, Agacie Kosowskiej, Izabeli Trzeciak dziękujemy, że zabrały nas w to urocze miejsce . Z wyjazdu  pozostały niezapomniane wspomnienia i piękne zdjęcia, którymi się dzielimy. 

  • Złota, biegowa szóstka!

    24 września w Górkach odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe 6 x 800m. Reprezentajca naszej szkoły w składzie: Lena Balas VIb, Hania Łączyńska VIa, Lena Kondej VIa, Pola Zielińska Vd, Daria Melaniuk Va, Ola Łączyńska Va oraz Jagoda Gac IVd zdobyła złoty medal, pokonując 9 zespołów z powiatu garwolińskiego. I miejsce zakwalifikowało nas na zawody regionalne, które odbędą się 8 października w Siedlacach. Opiekunami "złotej szóstki" są p. Barbara Zielińska i p. Marzena Soszka. Ogromnie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  • Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe 2024

    20 września 2024 r. w Górkach odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów z klas IV-VII. Największy sukces osiągnęła uczennica klasy VIb - Lena Balas. zdobywając złoty medal. Brązowy medal zdobyli Nikodem Kowalski - IVc oraz Anna Radomska z kl. VII c.

  • Egzamin ósmoklasisty 2025

    Terminy egzaminów

    język polski - 13 maja 2025 r.

    matematyka- 14 maja 2025 r.

    język obcy nowożytny- 15 maja 2025 r. 

    Szczegóły egzaminu, harmonogram i informacje dla uczniów i rodziców umieściliśmy w zakładce - egzamin ósmoklasisty

  • Szczepienia przeciw hpv

    SZCZEPIENIA PRZECIW HPV

    Szczegółowe informacje:

     

                                                    https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

     

  • W zakładce psychologia a szkoła dodano nowy wpis "Jak rozmawiać z dzieckiem o szkole?"

  • Narodowe Czytanie "Kordiana"

    W piątek, 6 września w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie odbyło się Narodowe Czytanie "Kordiana". Jest to coroczna akcja pod patronatem Prezydenta Polski promująca i przypominająca najważniejsze dzieła literatury pięknej. W tym roku naszą szkołę bardzo licznie i godnie reprezentowali uczniowie klas ósmych pod opieką pani Marleny Korab. Chociaż utwór Słowackiego jest trudny do zrozumienia dla uczniów szkoły podstawowej, to i tak była to miła okazja do międzypokoleniowego spotkania i kontaktu z "żywym" słowem.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

  • Witaj Szkoło!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl