Nawigacja

  • Harmonogram rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 dostępny w zakładce  Dla rodziców

  • Jasełka misyjne

    6 stycznia 2020r. uczniowie klasy 4b, jeden uczeń z klasy 3b Paweł Szczekutek i trzej uczniowie z klasy 2c: Tomek Połoczański, Bartek Walecki i Maciek Legat przedstawili jasełka misyjne w kościele parafialnym w Pilawie na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli. Z uwagi na to, że rok 2020 został ogłoszony rokiem Św. Jana Pawła II, w jasełkach została przypomniana postać tego Wielkiego Polaka. Papież został ukazany jako niestrudzony pielgrzym, wielki przyjaciel dzieci, ich orędownik u Boga i ludzi. W przedstawieniu tym prowadził dzieci z różnych stron świata, aby tu u żłóbka oddawały problemy ludzi zamieszkujących ich kraje. Jasełka zostały przygotowane przez p. Alinę Żołądek, p. Renatę Sikorę i p. Marię Kałaska-Błażejewicz.

  • W niedzielę, 15 grudnia 2019 r. od godz. 14.00- 20.00 przed MGOK- iem w Pilawie odbył się    I Jarmark Bożonarodzeniowy. Można było popróbować tradycyjnych potraw, skosztować wypieków przygotowanych przez lokalnych producentów, kupić choinki, ozdoby świąteczne czy zainspirować się nimi i wykonać własne
  • Konkurs na zakładkę

         Pod koniec listopada został rozstrzygnięty Powiatowy konkurs na projekt zakładki do książki inspirowanej witrażami Stanisława Wyspiańskiego organizowany przez Miejsko- Powiatową  Bibliotekę Publiczną w Garwolinie.  Konkurs był częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku minęła również 150 rocznica urodzin tego wybitnego artysty okresu Młodej Polski.

  • Konkurs ekologiczny

    Dnia 15.01.2020 rozpocznie się VI-ta edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady" dla uczniów klas 3-7 szkół podstawowych. To konkurs o odpadach i o tym dlaczego tak ważna jest ekokoncepcja: ułatwia prawidłowy odzysk i recykling urządzeń AGD RTV wszechobecnych w naszym codziennym życiu.

    Każdy z nas miał w ręku instrukcję obsługi urządzenia. Taka instrukcja przekazuje informację na temat budowy, części składowych i sposobu eksploatacji. My idziemy o krok dalej: w tym roku uczestnicy konkursu będą ekodesignerami. Zadaniem będzie wykonanie makiety nadającego się do recyklingu urządzenia wraz z instrukcją obsługi i z opisem co można będzie jeszcze raz wykorzystać.

    Zadanie brzmi:  Przyjrzyj się wybranemu przedmiotowi na prąd lub baterie. To może być lodówka, telefon komórkowy, kamera, słuchawki... Wykonaj model tego przedmiotu z materiałów upcyklingowych: starych kartonów, opakowań, taśmy itp.. a następnie narysuj instrukcję demontażu, tak aby przekazać jak najwięcej informacji na temat zawartych w nim surowców wtórnych i tych nadających się do recyklingu. Co ważne nie wolno samemu rozkręcać zużytych elektrogratów, gdyż mogą zawierać substancje niebezpieczne dla zdrowia. Informację trzeba zdobyć w inny sposób: korzystając z Internetu, rozmowy z fachowcami, własnych obserwacji, podręczników czy rad nauczycieli.

    Do 30.03.2020 ekozespoły mają czas na przygotowanie odpowiedzi na to jedno pytanie konkursowe oraz skorzystanie z internetowych aplikacji edukacyjnych w wirtualnej rywalizacji III Ligi Elektrorecyklingu. Nad przygotowaniem odpowiedzi na pytanie konkursowe, uczestnicy mogą pracować podczas zajęć pozalekcyjnych i świetlicowych. Odpowiedzi trzeba udzielić w jednej z form dopuszczonych regulaminowo a więc: w formie koncepcji gry planszowej, pracy plastycznej lub pracy multimedialnej mp3-mp4.Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratorów i Kuratoriów województwa lubuskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Udział w konkursie jest bezpłatny.

    To okazja dla uczniów, bo zadanie zachęca do  kreatywności, rozwija zdolności manualne i kompetencje kluczowe, w zakresie przyrodniczym i technicznym. Kolejnym ważnym aspektem konkursu jest praca zespołowa: to nauczyciel zgłasza do konkursu co najmniej dwuosobowy ekozespół. Współpraca wymaga od członków grupy podziału obowiązków, konsekwencji i odpowiedzialności. Zapraszamy!

    Wszystkie informacje na stronie www.chlorofil.com.plWszystkie dokumenty i regulamin dostępne na stronie konkursu.

    Koordynator konkursuAgnieszka OleszkiewiczTel. 608 633 593e-mail: chlorofil@chlorofil.com.plwww.chlorofil.com.pl

  • Wyjazd edukacyjny

            3 grudnia klasy IV a i V b wraz z opiekunami: p. E. Pałysą, p. J. Krzysztoszek i  p. A. Niksą wybrały się  do Warszawy.

              Głównym celem wycieczki edukacyjnej było Centrum Nauki Kopernik. W świecie samodzielnego eksperymentowania obserwowaliśmy, doświadczaliśmy, zadawaliśmy pytania i poszukiwaliśmy na nie odpowiedzi, sprawdzaliśmy, testowaliśmy pobudzaliśmy w sobie cechę odkrywcy i oczywiście dobrze bawiliśmy się. Dzień minął bardzo ciekawie,  ale też bardzo szybko.

  • Jasełka 2019

    W czwartek, 19 grudnia, odbyło się ogólnoszkolne spotkanie przedświąteczne, podczas którego klasy VIIIc i IIIb zaprezentowały jasełka. To tradycyjne bożonarodzeniowe misterium wprowadziło wszystkich w radosny, świąteczny klimat. Program został przygotowany pod kierunkiem p. Jolanty Dąbrowskiej - Duszy, p. Maryli Karczmarczyk i p. Andrzeja Szarka.

  • Mikołajkowo - 6.12.19r.

    6 grudnia z okazji mikołajek w naszej szkole "królował" kolor czerwony. Fotorelacja w galerii Mikołajkowo - 6.12.19r..

  • Życzenia dla Królowej

    Na dodatkowych zajęciach z języka angielskiego w ramach innowacji pedagogicznych uczniowie klasy 7b redagowali życzenia świąteczne do Królowej Elżbiety II. Natomiast autorem kartki świątecznej jest Kinga Sybilska z klasy 6a. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź.

  • Choinkowe warsztaty

    Grudzień to okres, w którym  trwają przygotowania do najpiękniejszych świąt w roku. Z tej okazji  3 XII w klasie III c odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na które zostali zaproszeni rodzice uczniów. Spotkanie  było wspaniałą  okazją do tego, aby przybliżyć dzieciom tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.                                                                                                                  

    Dzieci z  mamami wspólnie wykonały choinki z szyszek. Wszyscy z zapałem ozdabiali je błyszczącymi bombkami, kolorowymi łańcuchami, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności.  Podczas pracy panowała świąteczna atmosfera. Był to naprawdę mile spędzony czas.

    Wszystkim mamom, które uatrakcyjniły zajęcia, dziękujemy za obecność i pomoc.

     

  • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini-Piłce Ręcznej - kategoria dziewczęta

           4 grudnia 2019 roku w hali sportowej w Górznie rozegrany został finał Mistrzostw Powiatu w mini-piłce ręcznej dziewcząt - rocznik 2007 i młodsze. W finale grały cztery zespoły: SP Pilawa, SP Maciejowice, SP Sobolew i SP Górzno.

    Rozegrano mecze półfinałowe. W pierwszym dziewczęta z Górzna wygrały z Maciejowicami 12:4. Drugi mecz dziewczęta z Pilawy po wyrównanej grze zremisowały z drużyną z Sobolewa wynikiem 6:6, a o awansie do ścisłego finału zdecydowały rzuty karne /na korzyść Sobolewa.

  • In the theatre

    W listopadzie uczniowie klas starszych wybrali się do teatru na przedstawienie w języku angielskim "Tom Sawyer". Była to doskonała okazja do praktycznego sprawdzenia umiejętności słuchania i rozumienia "żywego słowa" w języku obcym. Wyjazd zorganizowały nauczycielki języka angielskiego p. Marzena Majewska i p. Dorota Przybysz, a dodatkową opiekę podczas wyjazdu sprawowała p. Agata Kosowska.

  • Zoo safari

             27 września 2019 roku klasy 5a i 5b z opiekunami: p. M. Witek, p. A. Podgórską i p. A. Niksą pojechały do Zoo Safari w Borysewie. Uczniowie uczestniczyli w aktywnych zajęciach z biologii z udziałem żywych zwierząt z całego świata. Oglądaliśmy żyrafy, zebry, węże, strusie, antylopy i różne inne zwierzęta.

    Ogromne wrażenie zrobiło na nas karmienie białych tygrysów, które rzucały się na pokarm jak szalone.

    Byliśmy też świadkami tresury foki. Wszyscy uśmiechali się na widok surykatek. Jedna z nich stała bacznie i obserwowała świat w około, a „koleżeństwo’’ wspólnie się bawiło. Następnie spotkaliśmy się oko w oko ze stadem małych kóz, które na nasz widok głośno zabeczały.

    Wycieczka zakończyła się słodkim, urodzinowym poczęstunkiem ucznia klasy 5b- Jakuba.                             

  • "Cudnalińscy" - przedstawienie kl. VIa

    W środę, 27 listopada, klasa VI a po raz kolejny zaprezentowała się w przedstawieniu "Cudnalińscy". Tym razem na widowni pojawili się nasi Rodzice. Spektakl w zabawny, ale również refleksyjny sposób przedstawia codzienne życie typowej rodzinki, w której brakuje czasu na pielegnowanie relacji czy zrozumienie problemów bliskich. Na szczęście do akcji wkraczają Aniołowie, którzy pomagają zrozumieć, jak ważna jest wzajemna pomoc, szczera rozmowa i obecność. Mamy nadzieję, że sztuka podobała się i skłoniła wszystkich do chwili zadumy. Fotorelacja dzięki p. Tomaszowi Owczarczykowi i p. Piotrowi Szczepańskiemu w galerii "Cudnalińscy" - przedstawienie kl. VIa.

  • Święto Niepodległości

    Piątek,  8 listopada 2019 r. w naszej szkole był bardzo uroczysty. Uczniowie przybyli wystrojeni na galowo z własnoręcznie wykonanymi biało - czerwonymi kotylionami. W bibliotece szkolnej, odbyła się projekcja  filmu pt. „Polak mały!"  o symbolach narodowych.  

    Od godz. 10.00 najmłodsi uczniowie uczestniczyli w akademii przygotowanej przez klasy drugie i ich wychowawców. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. Uczestniczyli również rodzice. Było bardzo uroczyście .  

          Również w tym dniu, o symbolicznej  godzinie 11.11 uczniowie klas I- VIII spotkali się w hali sportowej, włączyli się  w ogólnopolską akcję  „Szkoła do hymnu”  i wspólnie odśpiewali  4-zwrotkowy hymn narodowy. Wszyscy byli razem w tym dniu i wspólnie uczcili Święto Niepodległości.

         

    Od godz. 10.00 najmłodsi uczniowie uczestniczyli w akademii  przygotowanej przez klasy drugie i ich wychowawców. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. Uczestniczyli również rodzice. Było bardzo uroczyście.

          Również w tym dniu, o symbolicznej  godzinie 11.11 uczniowie klas I- VIII spotkali się w hali sportowej, włączyli się  w ogólnopolską akcję  „Szkoła do hymnu”  i wspólnie odśpiewali  4-zwrotkowy hymn narodowy. Wszyscy byli razem w tym dniu i wspólnie uczcili Święto Niepodległości.

  • W czwartek, 7 listopada, wizytę w naszej szkole złożył wyjątkowy gość - ks. bp Kazimierz Gurda - ordynariusz diecezji siedleckiej. Z tej okazji uczniowie klasy VIa pod kierunkiem p. Marleny Korab przygotowali spektakl pt. "Cudnalińscy". Sztuka w zabawny i pouczający sposób przedstawiała historię pewnej rodziny, której członkowie dzięki anielskiej interwencji naprawiają wzajemne relacje. Po występie uczniów głos zabrał ks. Biskup, który w krótkim przemówieniu do młodzieży zachęcał do Bożego rozeznawania wszelkich codzienych spraw. Następnie odbyło się spotkanie z nauczycielami i przedstawicielami Rady Rodziców, podczas którego Szanowny Gość podkreślał rolę współpracy rodziny ze szkołą. 

  • Dzień Pluszowego Misia

      „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” – hasło to było przewodnim motywem tegorocznego spotkania najmłodszych uczniów w dniu 25 października w bibliotece szkolnej.

       Uczniowie zapoznali się z historią Dnia Pluszowego Misia, wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi oraz przypomnieli  sobie sylwetki misiów – bohaterów literackich: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola i misia Yogi. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację multimedialną, wystawkę książek o misiach i niedźwiedziach oraz film o niedźwiedziach polarnych. Ilość zadawanych pytań i trafność odpowiedzi świadczyła o ogromnym zaangażowaniu maluchów. Atrakcją spotkania było własnoręczne zrobienie misia z materiałów recyklingowych. Zainteresowanie uczniów świadczy o tym, że mimo wielu nowoczesnych zabawek miś jest ulubioną maskotką dzieci, że moda na misie nie przemija. Do świętowania z misiem zapraszały nasze panie bibliotekarki.

  • Promujemy czytelnictwo

    W październiku  Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych w naszych bibliotekach odbyły się liczne akcje promujące czytelnictwo:

    - uczniowie kl. II-III wzięli udział w Ogólnopolskim konkursie „Dzień głośnego czytania ze Słodziakami” codziennie głośno czytali i notowali w dzienniczkach postępów czytania;

    - zaprojektowano i wykonano gazetkę ścienną  „Nobel dla Polki”;

    - przygotowano wystawę tematyczną  „Olga Tokarczuk- Noblistka”;

    - wykonano gazetkę ścienną  „Czytaj codziennie” ukazującą zalety codziennego czytania;

    - Przerwa na książkę- uczniowie głośno czytali książki podczas przerw;

    -po raz kolejny odbył się „Kiermasz taniej książki”, gdzie można było kupić książkę dla sobie lub  na prezent;

    - uczniowie kl. I-VIII wzięli udział w Powiatowym konkursie plastycznym na zaprojektowanie zakładki inspirowanej witrażami Wyspiańskiego;

    - kl. III b przygotowała teatrzyk kukiełkowy do lektury „Szewczyk Dratewka”                                                 i  zaprezentowała go trzecioklasistom;

    - zakupiono do bibliotek nowe książki dla młodszych i starszych czytelników

  • W ramach innowacji pedagogicznych w naszej szkole prowadzone są zajęcia języka angielskiego, na których uczniowie utrwalają umiejętność posługiwania się j. ang. w codziennych sytuacjach. W zajęciach biorą udział uczniowie klasy 7b pod kierunkiem p. Marzeny Majewskiej.

  • Ślubowanie 2019

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl