Nawigacja

  • Wirtualny spacer po Londynie
     W dniu dzisiejszym kl. 8b pod opieką p. Magdaleny Witek miała okazję zwiedzić Londyn znany z książek w wirtualnej rzeczywistości. Uczniowie udali się do Pałacu Buckingham, Wieży zegarowej Big Ben, Muzeum Historii Naturalnej, London Eye, Tower Bridge, zamku Tower of London i wielu innych ciekawych miejsc. A wszystko to,na wyciągnięcie ręki. Nowoczesne zdobycze technologii pozwalają nam na bardziej efektywną naukę, zwiększają ciekawość i zaangażowanie uczniów. Eksplorowanie stolicy Anglii do złudzenia rzeczywistej na pewno długo pozostanie w ich pamięci.
  • Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

    Rekrutacja 2024/2025

    Postępowanie rekrutacyjne

    Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca, którymi dysponuje szkoła.

    Rekrutacja przeprowadzana jest w oparciu o zasadę powszechnej dostępności i odbywa się

     raz w roku , w terminie określonym w harmonogramie

    Przebieg rekrutacji obejmuje:

    1.Ogłoszenie rekrutacji.

    2. Przyjmowanie zgłoszeń/ wniosków.

    3.Powołanie Komisji Rekrutacyjnej oraz ustalenie ich posiedzeń .

    4. Posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej.

    5.Ogłoszenie wyników rekrutacji ( lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych podana do publicznej wiadomości).

     

                                                                    Zasady rekrutacji do klasy pierwszej

    1. Do klasy pierwszej przyjmowane są dzieci w wieku 7 lat, którym nie odroczono obowiązku szkolnego oraz dzieci 6-letnie o ile wyrażono zgodę na ich wcześniejsze przyjęcie.

    2. Do  klasy pierwszej  publicznej szkoły  przyjmuje się dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły

    na podstawie zgłoszenia rodziców(prawnych opiekunów).

    3.Przy podziale na klasy obowiązują dodatkowe zasady:

    1)zrównoważona liczba uczniów w poszczególnych oddziałach(do 25 uczniów w oddziale);

    2)zrównoważona liczba dziewcząt i chłopców w każdym oddziale ;

    3)rejon zamieszkania ;

    4) organizacja dowozu uczniów;

    5)zrównoważona liczba uczniów z orzeczeniami i opiniami w każdym oddziale .

    4. Podziału na oddziały dokonuje dyrektor szkoły w porozumieniu z pedagogiem, wychowawcami klas pierwszych.

    5. Na pisemny wniosek rodziców, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły może przyjąć ucznia do klasy pierwszej , odstępując od wymienionych wyżej  zasad.

    6. Kandydaci zamieszkali poza obwodem szkoły mogą być przyjęci po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, o ile szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami.

    Harmonogram rekrutacji oraz wymagane dokumenty zamieszczone zostały w zakładce dla rodziców.

  • Luty miesiącem bezpiecznego internetu!

  • Kolejowe ABC

  • Dzień Aktywnej Przerwy

    6 lutego z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Aktywnej Przerwy. Mogliśmy zaobserwować uczniów grających w gry karciane, łamigłówki, planszowki, szachy, statki, itp. Akcja miała na celu propagowanie kreatywnego myślenia, zdrowej rywalizacji, pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego, wymianę pomysłów na ciekawe zajęcia i integrację klasową.

  • Świetlica tętniąca życiem

    Nasza świetlica z roku na rok obejmuje swoją opieką coraz większą liczbę uczniów. Pomimo tego, że często wiąże się to z dużym dyskomfortem, jeśli chodzi o hałas w godzinach obiadowych, to dzieci chętnie tu przebywają. Pracuje tu 8 wychowawców, którzy pragną zapewnić jak największy spokój oraz uatrakcyjnić czas u nas spędzany. Głównym celem świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom uczęszczającym dobrze zorganizowanej opieki zarówno przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi jak i po ich zakończeniu.

    Świetlica to również miejsce, gdzie przebywają uczniowie  klas starszych, mający lekcje dzielone na grupy (języka angielskiego, informatyki). Świetlica to nie tylko zajęcia w Sali, ale również zabawy rekreacyjne na placu zabaw i boisku szkolnym, zajęcia sportowe prowadzone przez nauczyciela w-f oraz zajęcia prowadzone przez wychowawców wynikające z planu pracy świetlicy szkolnej (plastyczne, muzyczne, czytelnicze, szachowe, prozdrowotne, przyrodnicze, zabawy tematyczne, popołudnia filmowe: oglądanie filmów i bajek na DVD, słuchanie bajek i piosenek dziecięcych. Jest to miejsce, gdzie zapewniamy uczniom również udział  w pracach społecznie użytecznych (porządkowanie gier, zabawek, ustawianie stolików, krzeseł, układanie tornistrów).W wyposażeniu świetlicy jest wiele ciekawych gier planszowych oraz oryginalne zestawy klocków konstrukcyjnych, z których dzieci chętnie korzystają. W tym semestrze  również po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Szachowym ,,Husaria”, dzięki któremu chętni uczniowie mogą brać udział w profesjonalnych zajęciach szachowych za niewielką opłatą. Dla pozostałych są zorganizowane nieodpłatne zajęcia nauki gry w szachy na poziomie podstawowym. Ten semestr to również warsztaty dla Domu Spokojnej Starości ,,Na Syjonie”. Uczniowie świetlicy, zarówno  klas młodszych jak i starszych, uczestniczyli w wykonaniu pięknych prezentów (wykonano ich 50) dla pensjonariuszy jak i członków personelu tegoż domu. Nagraliśmy kolędę, która wraz z prezentami była pięknym upominkiem. W podziękowaniu  dostaliśmy do obejrzenia film, w którym dyrektor tegoż domu dziękowała dzieciom za zaangażowanie i radość im sprawioną. Na zakończenie filmu, osoby starsze i personel również zaśpiewali dla dzieci kolędę. Nasza świetlica tętni życiem i choć czasem bywa trudno(jak wszędzie) staramy się dobrze spędzić tu czas, nawiązując dobre relacje między sobą. A jest to coś, czego każdy człowiek i duży i mały potrzebuje w życiu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Ewa Włastowska

  • Bal karnawałowy 2024

  • Świąteczny kiermasz książek

     Od 6 do 18 grudnia 2023 r. w naszej szkolnej bibliotece po raz kolejny odbył się świąteczny kiermasz książek z Księgarni Tuliszków. Sprzedano 90 książek, a w zamian biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 15 nowości książkowych.

  • Pamiętaj! Nie jesteś Sam!

    UWAGA! 

  • Bezpieczne ferie!!!

  • Wesołych Świąt!

  • Jasełka 2023

    W środę, 20 grudnia odbyły się szkolne jasełka, które wprowadziły nas w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 4a i 6b zaprezentowali bardzo wymowne scenki przypominające o tym, że świętowanie to przede wszystkim otwarcie się na Boga w drugim człowieku. Nad sprawną organizacją czuwali: p. Aneta Grzelak, p. Magdalena Wiśniewska oraz ks. Robert Daszczuk.

  • Mikołajki w ODSKOCZNI

    Na początku grudnia 2023 roku klasy: 1a, 2b, 4a uczestniczyły w niezwykłych warsztatach dekorowania pierników, które odbyły się w przytulnej kawiarni "Odskocznia". Atmosfera tego miejsca od razu wprowadziła nas w świąteczny nastrój - przytulne światła, ozdobiona choinka i dźwięki świątecznych melodii tworzyły uroczą scenerię.

    Głównym punktem programu było spotkanie z Mikołajem, które wzbudziło wśród uczniów niekłamaną radość i ekscytację. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Świętego Mikołaja, zadawały pytania i dzieliły się swoimi marzeniami związanymi z nadchodzącymi świętami. Warsztaty dekorowania pierników okazały się równie pełne uroku, co samo spotkanie z Mikołajem. Pod okiem doświadczonej instruktorki, uczniowie tworzyli prawdziwe dzieła sztuki z pierników, lukru i kolorowych posypek. Radosne śmiechy, kreatywność dzieci i wspólna praca nad ozdobami sprawiły, że cała kawiarnia przepełniona była pozytywną energią. Niezapomniane chwile, pełne uśmiechów i radości, z pewnością pozostaną w pamięci uczestników tego wyjątkowego spotkania. Dzieci opuszczały kawiarnię "Odskocznia"  nie tylko ze smacznymi, ale przede wszystkim z pięknie udekorowanymi piernikami oraz sercem pełnym świątecznego ciepła.

    oprac. Jolanta Kujda

  • Lekcja muzyki w 2d

    7 grudnia klasa 2d pod okiem p. Agnieszki Tudek z niezwykłym zaangażowaniem ćwiczyła krakowiaka. Mamy nadzieję, że efekty swojej pracy zaprezentują szerszej publiczności.

  • Wystawa plenerowa - DZIECI ZAMOJSZCZYZNY

    Od 29 listopada do 1 grudnia 2023r. na placu przy Centrum przesiadkowym w Pilawie można było obejrzeć wystawę: „Ratować dzieci! Ratować dzieci!” poświęconej Dzieciom Zamojszczyzny. Jej autorką i kuratorką była dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu w Siedlcach- badaczka losów dzieci z Zamojszczyzny .

    We wtorek, 5 grudnia p. Beata Kozaczyńska odwiedziła naszą szkołę. Spotkanie z uczniami klas 7-8 odbyło się w 81 rocznicę od tego wydarzenia. Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii. Usłyszeli o wojennych losach polskich dzieci wysiedlonych zimą 1942/43 oraz ich rodzin, które przechodziły selekcję rasową w obozie przejściowym w Zamościu. Niemcy wywozili dzieci do lat 14 i dorosłych powyżej 60 r. ż. do dystryktu warszawskiego. Lokalne społeczności, zamieszkujące przy trasie, podejmowały liczne działania w celu uratowania życia osobom z transportu. Takie działania podejmowali tez mieszkańcy naszego miasta i gminy Pilawa, Sobolewa,Garwolina, Siedlec czy Warszawy .

    oprac. Agata Niksa

  • Dzień Języków Obcych

    8 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W części artystycznej obejrzeliśmy zabawne skecze ukazujące jak ważna jest nauka języków, posłuchaliśmy angielskich utworów muzycznych, obejrzeliśmy występy taneczne naszej uzdolnionej młodzieży. W drugiej części klasy 6-7 zaprezentowały ciekawostki dotyczące europejskich krajów, które wcześniej wylosowali. Uczniowie przygotowali plakaty informacyjne, narodowe stroje, ale również poczęstunek.

    Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawsze londynskie zabytki wykonane dowolną techniką. Miejsce I zajęła Marta Bogusz z kl 8b (budka telefoniczna), miejsce II- Pola Zielińska z kl 4d (Big Ben metoda długopisu 3d), miejsce III Antoni Zając kl 6d (własnoręcznie uszyty strażnik krolewski). Wszystkim uczniom gratulujemy, dziękujemy za włożony trud i czas w przygotowania. Nad sprawnąrealizacją całego przedsięwzięcia czuwały: p. Magdalena Witek, p. Marzena Majewska i p. Ewa Korab.

  • Ku pokrzepieniu serc

    W piątek, 8 grudnia, klasy 7 i 8 uczestniczyły w niezwykłym koncercie Darka Maleo Malejonka. Artysta wraz z grupą muzyków zabrał naszą młodzież w niezwykłą podróż po muzycznym świecie, pełnym ekspresji oraz instrumentalnej improwizacji. Natomiast w pięknych tekstach wyrzmiały najważniejsze wartości: wiara, ojczyzna oraz pamięć o narodowych bohaterach.

  • Szkolne Mikołajkowo

    6 grudnia w naszej szkole królował ulubiony kolor św. Mikołaja, czyli czerwony. Kto nie chciał być tego dnia pytany, musiał  przyjść na lekcje ubrany w mikołajkowym stylu. Nie brakowało prezentów i konkursów. Klasa 8b otrzymała reklamówkę pomarańczy za obranie najdłuższej skórki od mandarynki, natomiast klasa 4a najciekawiej przyozdobiła drzwi do swojej sali. 

  • Mała książka - wielki człowiek

    Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jednym z elementów tego działania są specjalne Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów- najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. W skład Wyprawki wchodzą: ,,Wnuczka antykwariusza”- książka autorstwa Justyny Bednarek oraz poradnik dla rodziców. Projekt został w całości sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma zachęcić do częstego sięgania po książki, regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, rodzeństwa, rówieśników, nauczycieli.

  • Niezwykła lekcja - niecodzienni goście

    1 grudnia do naszej szkoły zawitała młodzież z najdalszych zakątków świata - Etiopii, Stanów Zjednoczonych, Indii, Zimbabwe oraz Chin. Grupa sportowców, która tymczasowo odbywa treningi w sąsiadującej miejscowości przyjęła zaproszenie na lekcje języka angielskiego w klasach 8. Nasi uczniowie zaprezentowali podstawowe informacje na temat miejsca naszego zamieszkania, szkoły, systemu edukacji w Polsce. Następnie sportowcy opowiedzieli o ich krajach, ścieżce kształcenia oraz swojej przygodzie ze sportem.

    Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję skonfrontować się z żywym językiem, którego uczą się od wielu lat. Mogli zadawać pytania, dyskutować, wymieniać doświadczenia, poszerzać horyzonty. Dowiedzieli się od niewiele starszych od siebie, odważnych młodych ludzi, aby zawsze podążać w życiu za tym, co lubimy robić, wierzyć w siebie, nie obawiać się popełnianych błędów, a świat stoi otworem, wszystko jest w naszych rękach. Myślę, że ta lekcja na długo pozostanie w pamięci naszej młodzieży.  Dziękujemy Panu Karolowi Górskiemu - naszemu absolwentowi za współorganizację tego ciekawego spotkania. Liczymy na kolejne!

    oprac. Magdalena Witek

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl