Nawigacja

  • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

    Informacja dla ósmoklasistów

    Rekrutacja do szkół Powiatu Garwolińskiego

    Zasady_rekrutacji_-_Powiat_Garwolinski_-_2022-2023.pdf

    Link_do_strony_rekrutacyjnej_Powiat_Garwolinski.docx

    NSPP-KANDYDAT_konto_zakladane_samodzielnie_21_05_00.pdf

    Link do informatora dostępnego do pobrania ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w Garwolinie (informator z planowanymi oddziałami szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Garwoliński na rok szkolny 2022/2023 – rekrutacja elektroniczna):

    https://samorzad.gov.pl/web/powiat-garwolin/rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych-na-rok-szkolny-20212022

     

  • Majowe uroczystości

            3 maja 2022 r. przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Z tej okazji dyrekcja, nauczyciele, poczet sztandarowy  oraz przedstawiciele klas licznie uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. MB Kodeńskiej w Pilawie. Następnie przemaszerowali pod  UMiG w Pilawie, gdzie wysłuchali przemówienia okolicznościowego  Pani Burmistrz i złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Na zakończenie wysłuchali koncertu melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry OSP w Pilawie.

  • I GMINNE ROZGRYWKI SZACHOWE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

    27 kwietnia 2022 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie odbyły się pierwsze Gminne Rozgrywki Szachowe Szkół Podstawowych. Inicjatorem była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w organizację włączyli się pracownicy MGOK oraz nauczyciele naszej szkoły: wicedyrektor-Paweł Kowalski, Ewa Włastowska, Paweł Duszczyk, Artur Kondej. Konkurs patronatem objęła Pani Burmistrz Albina Łubian. Sędziowali: dyrektor PSP z Gocławia – Tadeusz Pacek, wicedyrektor PSP z Pilawy – Paweł Kowalski, nauczyciele – Danuta Gawryś (PSP Gocław), Ewa Włastowska (PSP Pilawa), Mirosław Sabak (PSP Puznówka), kierownik MOSIR- Robert Rokicki, radny- Krystian Dubiński. Całą imprezę koordynował pracownik MGOK – Artur Owczarczyk oraz z ramienia GKRPA w Pilawie – przewodnicząca Danuta Szostak.

    Rozgrywki odbyły się w 3 kategoriach wiekowych:

    • I-III

    • IV-VI

    • VII-VIII

    Każda szkoła zgłaszała 3 kandydatów w danej kategorii wiekowej oraz otrzymała przydział numerów startowych. Pierwszego losowania dokonała GKRPA. Dotyczyło ono rozgrywek wstępnych pomiędzy szkołami (Trąbki-Pilawa, Puznówka-Gocław).Uczniowie z wylosowanych szkół rywalizowali między sobą w danej kategorii wiekowej. Wygrana osoba z pary rozgrywającej przechodziła do etapu 2. Rozgrywki zakończyły się wyłonieniem 3 finalistów w każdej kategorii wiekowej. Finał rozegrany był poprzez rozgrywkę ,, każdy z każdym,, w obrębie danej kategorii. Rozgrywki trwały po 20 minut, rozpoczynając się losowaniem koloru bierek. Jeśli kończyły się przed ustalonym czasem 20 minut to oznaczało wygraną poprzez MAT lub PAT. Sytuacja PAT to losowanie zwycięzcy. W finale PAT to powtórka rozgrywki. Uczestnik mógł dotknąć bierki tylko po dokonaniu wyboru ruchu. W przypadku nie rozstrzygnięcia partii w wyznaczonym czasie 20 minut uczestnicy czekali na sumowanie punktów przez sędziów. Rozgrywki zakończyły się ustaleniem 1, 2, 3 miejsca w każdej kategorii wiekowej. Finaliści otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe, a każdy zawodnik ,który nie zdobył miejsca w finale dostał długopis oraz medal uczestnika. Szkoła ,która zdobyła najwięcej punktów otrzymała Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa. Puchar dla najlepszej szkoły, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczała w zastępstwie Burmistrza – sekretarz Monika Śniegucka. Każdy z uczestników mógł również skorzystać z atrakcji dodatkowych jakimi była pizza, kręgle i bilard. Poniżej zamieszczamy wyniki rozgrywek:
     

    • I-III

    1. miejsce-Ignacy Żaczek PSP PILAWA

    2. miejsce-Leon Goławski PSP PILAWA

    3. miejsce-Mateusz Zawadka PSP TRĄBKI

    • IV-VI

    1. miejsce-Tymon Szaniawski- PSP PILAWA

    2. miejsce-Antoni Woźniak-PSP PILAWA

    3. miejsce- Paweł Murawiec-PSP PILAWA

    • VII-VIII

    1. miejsce-Kwiatkowski Mikołaj- PSP PILAWA

    2. miejsce-Krzysztof Grzegrzółka- PSP PILAWA

    3. miejsce-Joel Kopikowski-PSP GOCŁAW

    Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy na 9 pierwszych miejsc zdobyli 7 i wrócili jako zwycięska drużyna z pucharem Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa.

    Ewa Włastowska


     

  • Szkolne rozgrywki szachowe

    Gra w szachy to gra królewska, ciesząca się ogromną popularnością zarówno na świecie, jak i w Polsce. Jest również bardzo lubianą grą przez uczniów naszej szkoły. Od października 2021r. do kwietnia 2022 r. na szkolnej świetlicy podczas długich przerw oraz szkolnych zajęciach szachowych w czwartkowe popołudnia odbywały się rozgrywki szachowe w 3 kategoriach wiekowych.

    Łącznie w klasach I-VIII wzięło udział 82 uczniów. Oto zwycięzcy tegorocznego szkolnego etapu szachowego:

    • I-III

    1. miejsce-Ignacy Żaczek

    2. miejsce-Kornel Wierzbicki

    3. miejsce- Leon Goławski

    • IV-V

    1. miejsce- Antoni Woźniak

    2. miejsce-Tymon Szaniawski

    3. miejsce- Paweł Murawiec

    • VI-VIII

    1. miejsce-Dominika Gaładyk

    2. miejsce-Krzysztof Grzegrzółka

    3. miejsce- Karol Mrozowski

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć szachowych, oraz rozgrywek szkolnych.

    Ewa Włastowska

  • Dzień Ziemi

    22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi - akcje prowadzone corocznie na wiosnę, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W naszej szkole również takie działania miały miejsce. Pod hasłem:  Razem dla czystej planety - uczniowie wraz z nauczycielami oglądali filmy, przygotowali prezentacje, powstały  gazetki czy plakaty o tej tematyce.  Oto niektóre z nich:

  • Wielkanocne warsztaty kreatywności

    Od 28 marca - 8 kwietnia w naszej szkole odbyły się świąteczne warsztaty kreatywności. Na zajęciach powstały 4 olbrzymie, w rozmiarze XXL wielkanocne pisanki namalowane farbami akrylowymi przez dzieci i młodzież pod kierunkiem nauczycieli plastyki p. Agaty Niksy i p. Magdaleny Wiśniewskiej. Pisanki powstały w ramach współpracy szkoły z MGOK-iem w Pilawie. Podziwiać je mogła lokalna społeczność, ponieważ świątecznie i wiosennie udekorowały plac zabaw oraz park miejski.

  • Wielkanocne palmy

    Święta tuż, tuż. W piątek, klasa 2a brała udział w warsztatach wykonania palm wielkanocnych w MGOK-u. Podczas zajęć uczniowie wykonali bibułowe kwiaty, którymi ozdobili palemki. W trudzie tworzenia rękodzieł pomagały mamy, które praktycznie i radośnie spędziły przedpołudnie.

  • Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec"

    W czwartek, 7 kwietnia, uczniowie klas VIIIa i VIIIc udali się do Warszawy, gdzie razem z Panem Andrzejem - przewodnikiem warszawskim przemierzali stolicę śladami bohaterów lektury "Kamienie na szaniec". Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, następnie zatrzymaliśmy się przy Arsenale, aby zobaczyć miejsce słynnej akcji odbicia "Rudego". Kolejnym punktem było Muzeum Więzienia Pawiak. Na koniec zapaliliśmy znicze przy grobach bohaterów w Kwaterze Batalionu "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To była niezapomniana i poruszająca lekcja historii o tych, "którzy pięknie żyli i pięknie umierali".

  • Dzień Zdrowia

    Z okazji Światowego  Dnia Zdrowia 6 kwietnia w naszej szkole zorganizowano działania prozdrowotne. Wśród nich znalazły  się aktywne zawody sportowe, które zapewniły dzieciom dużo pozytywnych emocji. Uczestnicy poznali  zasady udzielania I pomocy przedmedycznej. W organizację włączyli się uczniowie klas  VIII, którzy mogli podzielić się wiedzą zdobytą na zajęciach EDB. Na zakończenie zapoznano uczniów z prezentacją na temat zasad i zdrowego stylu życia. Dziękujemy Nauczycielom i Uczniom za aktywność , a organizatorom za sprawne przeprowadzenie akcji!

  • Dzień bez Plecaka

    W poniedziałek, 21 marca, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie zostawili swoje plecaki w domach, a potrzene rzeczy przynieśli w...  Zachęcamy do obejrzenia galerii! Gratulujemy kreatywnego podejścia do zabawy! Najciekawsze pomysły zostały nagrodzone!

  • Pomaganie za Jechanie

    W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na maskotkę akcji rowerowo - charytatywnej Pomaganie za Jechanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki od organizatorów, którzy zachęcają do polubienia oraz wspierania wyprawy na stronie https://www.facebook.com/MultiRuch/ 

  • Z wizytą w Otrębusach

    22 lutego 2022 roku uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką pań: Katarzyny Karczmarczyk, Danuty Całki, Hanny Gajowniczek odwiedzili Centrum Folkloru Polskiego „Karolin’’. Wybrali się w niezwykłą podróż, poznając folklor różnych regionów Polski. Następnie obejrzeli spektakl „Magiczna podróż - Piękna nasza Polska cała”, podczas którego dali się porwać magii zespołu „Mazowsze”, poznając tańce regionalne i narodowe. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie wystaw Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

  • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    W środę, 2 marca uczniowie starszych klas wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Pan Tomasz Frączek z Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach poprowadził ciekawą lekcję o uzbrojeniu i akcjach sabotażowych Armii Krajowej prowadzonych na naszych terenach podczas II wojny światowej.

  • POMOC UKRAINIE!

    Drodzy Rodzice!

    Jesteśmy zbudowani Państwa postawą i chęcią niesienia pomocy w ostatnim czasie. Przez ostatni tydzień udało nam się zorganizować 3 transporty z żywnością i lekami, które pojechały na Ukrainę. Ponadto wspomagamy MOPS w Pilawie i ośrodek w Trzciance "Syjon", gdzie przebywa 40 uchodźców.

    Chcielibyśmy też wspomagać osoby indywidualne z naszych okolic, które zdecydowały się przyjąć ukraińskie rodziny. Prosimy więc o zgłaszanie takich osób do:

    Agnieszka Domańska tel. 607 605 445

    lub Dorota Sobieszek tel. 517 982 197

    lub do wychowawcy klasy.

    Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Zbiórka trwa nadal!

  • Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

    1. Przyjmowanie dzieci i młodzieży z Ukrainy do szkół w Polsce

    Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki
    (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

    Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy w której kontynuowana jest nauka odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

    W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły – publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc.

    Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły
    (np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.

    Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

    Ponadto rodzice dziecka mogą zwrócić się do dyrektora o przyjęcie do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.

    Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy uregulowane jest na poziomie ustawowym. Prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski
    (np. zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgoda na pobyt ze względów humanitarnych albo uzyskanie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) nie ma znaczenia dla możliwości przyjęcia do publicznej szkoły i możliwych form wspomagania nauki.

    1. Wsparcie nauki uczniów przybyłych z zagranicy

    Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą:

    1. uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze minimum
      2 godzin tygodniowo przez czas nieokreślony;
    2. realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, gdzie proces nauczania dostosowany jest do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów
    • nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat. Zajęcia realizowane są w grupach do 15 uczniów w wymiarze minimum od
      20 do 26 godzin tygodniowo (w zależności od roku nauki i typu szkoły). W ramach ww. godzin uczniowie realizują naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości;
    1. korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela – osoba zatrudniona
      w charakterze pomocy nauczyciela nie musi posiadać kwalifikacji pedagogicznych;
    2. korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.

    Decyzje o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

    Ponadto, placówka dyplomatyczna lub konsularna kraju pochodzenia albo stowarzyszenia kulturalno-oświatowe danej narodowości mogą organizować
    w szkole, w porozumieniu z dyrektorem szkoły podstawowej i za zgodą organu prowadzącego, naukę języka i kultury kraju pochodzenia ucznia. Szkoła udostępnia nieodpłatnie pomieszczenia i pomoce dydaktyczne.

     

    1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

    Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega
    na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych
    i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie.

    Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor szkoły,
    a pomocy udzielają nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i  terapeuci pedagogiczni.

    Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami uczniów oraz może być prowadzona we współpracy
    z innymi podmiotami, m.in.: poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży. Warunki współpracy szkoły z ww. podmiotami uzgadnia dyrektor szkoły.

    Pomocą psychologiczno-pedagogiczną można objąć również rodziców uczniów.

  • POMOC UKRAINIE!

    Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele! Nasza Szkoła organizuje zbiórkę rzeczy potrzebnych uchodźcom z Ukrainy oraz ich bliskim, którzy zostali walczyć w obronie Ojczyzny. Wszystkich, którzy chcą pomóc, prosimy o przynoszenie już od poniedziałku do budynku szkoły następujących rzeczy: 
    - materiały opatrunkowe (plastry, gazy, bandaże, środki do dezynfekcji i odkażania,itp.);
    - środki higieny osobistej;
    - żywność pakowana z dłuższym terminem do spożycia;
    - woda.

    Wszystko, co zbierzemy, zostanie przekazane za pośrednictwem MOPS w Pilawie i wolontariuszy na granicę z Ukrainą lub w zależności od potrzeb  Rodzinom przebywającym na terenie naszego kraju.  Dziękujemy za zaangażowanie!

  • Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

    Informujemy,że szczegóły dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2022/2023  zostały zamieszczone w zakładce dla rodziców.

     

  • W zaczarowanym świecie Narnii

    W trakcie omawiania lektury ,,Opowieści z Narnii. Lew , czarownica i stara szafa” autorstwa C. S. Lewisa uczniowie klas piątych pod kierunkiem nauczycielki j. polskiego p. A. Tudek wykonali makiety Narnii , na których przedstawili swoją plastyczną wizję tej niezwykłej, baśniowej krainy. Zobaczyć na nich można zamek Białej Czarownicy, zamek Ker – Paravel, dom fauna Tumnusa, piękną starą szafę, ośnieżone góry i lasy.

    Efekty pracy uczniów są naprawdę imponujące. Podziw budzą zaskakujące rozwiązania techniczne i innowacyjne wykorzystanie różnorodnych materiałów. Wszyscy wykazali  się zmysłem artystycznym i inwencją twórczą.  Uczniowie innych klas podziwiali wystawę makiet zorganizowaną na szkolnym korytarzu. Wystawa z całą pewnością zachęci oglądających do przeczytania tej ciekawej lektury, która czeka na Was w bibliotece szkolnej.

  • Dzień Pluszowego Misia

    Uczniowie klas I-III włączyli się aktywnie w obchody Dnia Pluszowego Misia. W związku z pandemią większość spotkań pod hasłem „Czytamy misiowe lekturki” odbyło się w salach lekcyjnych.  Dzieci poznały historię związaną z obchodami święta. Rozmawiały na temat znanych im misiowych postaci.  Obejrzały wybrane z bibliotecznych półek publikacje. Z uwagą wysłuchały fragmentów książek, których bohaterami są misie. Słuchały piosenek i uczyły się krótkich wierszy. Uczestniczyły w konkursach i zabawach. Wykonywały pomysłowe prace plastyczne. Przyniesione z domu pluszaki towarzyszyły dzieciom podczas lekcji, przerw, a także ćwiczeń gimnastycznych.

  • Witajcie w naszej bajce!

    Mimo chłodu za oknem, w szkole zapanowała bajkowa atmosfera. Szkolne korytarze wypełniły kolorowe postacie. Spotkać można było zarówno bohaterów ulubionych książek, jak i filmów, czy  dobranocek.  Nikogo nie dziwił widok Czerwonego Kapturka, Szewczyka Dratewki lub Kota w butach przechadzających się po szkolnych korytarzach. Nie zabrakło oczywiście Kubusia Puchatka oraz pięknych księżniczek. Wśród wielu barwnych postaci dostrzec można było również groźnego smoka czy też wilka.  

    Uczniowie klas I-III zaprezentowali swoje stroje podczas szkolnej gali.

    Rodzicom, uczniom oraz nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do częstych spotkań z bohaterami bajek, nie tylko w długie, chłodne wieczory.

    Do zobaczenia w bibliotece szkolnej.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl