Już w pierwszych dniach wakacji, od 27-29 czerwca 2022r. nauczyciele i pracownicy szkoły wybrali się na wycieczkę integracyjną w góry. Tym razem uczestnicy odkrywali i podziwiali uroki Beskidu Żywieckiego… :)
Moduł Zapytania i oferty został zmodyfikowany
W imieniu Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Marka Bieńkowskiego składamy podziękowanie Wolontariuszom i Opiekunom SKC nr 17 oraz całej społeczności szkolnej za dotychczasową współpracę, poświęcony czas i serce, okazaną pomoc potrzebującym. Niech dobro powraca w obfitości! Życzymy Bożego Błogosławieństwa, radości z tworzenia piękna oraz wielu wspaniałych otwartych ludzi na życiowej drodze.
W środę, 22 czerwca uczniowie klas ósmych spotkali się w Laurowym Dworze, aby radośnie spędzić czas z okazji ukończenia szkoły podstawowej. Dziękujemy Rodzicom za organizację tej wspaniałej imprezy! Fotorelacja p. Marcin Kot w galerii Bal ósmoklasisty - 2022
W dniach od 27 maja - 4 czerwca 2022r. trwały obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczna kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom odbyła się pt. „Polscy autorzy dla klimatu”. Celem akcji było pokazanie, że autorzy mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem środowiska naturalnego. Nasza biblioteka zaangażowała się w następujące działania:
- stworzenie plakatów z pomysłami na oszczędzanie wody, elektryczności, niewyrzucanie śmieci itp.
-tworzenie prac recyklingowych z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
- z okazji Dnia Dziecka – przygotowano karty z zadaniami plastycznymi na bazie plakatu XXI OTCD /gry memory, układanki.
- głośne czytanie opowiadania „ Latający talerz” Grzegorza Kazdepke.
- spotkanie online z Rafałem Witkiem.
- wykonanie mapy mentalnej „ Dlaczego warto czytać ? ”
- Klasowy Mistrz Literatury- moja pierwsza autorska książka w klasie I d.
Nad całością projektu czytelniczego czuwali nauczyciele bibliotekarze.
3 czerwca 2022r. Klasy 4a, 4c, 5b i 5c pod opieką wychowawców udały się na wycieczkę autokarową do Sandomierza. Uczniowie zwiedzili zamek królewski wzniesiony na skarpie wiślanej przez Kazimierza Wielkiego.
Następnie odwiedzili bazylikę katedralną Narodzenia NMP – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360 roku. Przewodnicy z PTTK ciekawie opowiedzieli o dziejach ludności ziemi sandomierskiej na przestrzeni wieków utrwalonych na obrazach. Kolejnym etapem zwiedzania była podziemna trasa turystyczna, gdzie uczniowie posłuchali legendy o dzielnej Halinie, która poświęciła życie ratując Sandomierz przed Tatarami. Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się do Zbrojowni Rycerskiej Chorągwi Rycerstwa Ziemi, gdzie odbyła się lekcja historii – uczniowie wcielili się w role bohaterów bitwy pod Grunwaldem. Uczniowie pełni wspaniałych przeżyć wrócili do Pilawy.
30 maja 2022 r. w Zespole Szkół w Okrzei odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy Szkół Sienkiewiczowskich – kategoria klas I-III. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Franciszek Wereda oraz Ignacy Żaczek. Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund. W pierwszej fazie gry zawodnicy mieli 15 minut na rozegranie partii. Ci, którzy w tym czasie nie ukończyli swoich pojedynków, otrzymywali zegary szachowe z tempem 5 minut na partię na zawodnika.
Od 8 do 15 maja po raz kolejny trwał Ogólnopolski Tydzień Bibliotek Szkolnych - program promujący czytelnictwo i biblioteki. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Biblioteka - świat w jednym miejscu.”
Nasza biblioteka szkolna z tej okazji przygotowała następujące wydarzenia:
- wykonanie zakładek da książki z sentencjami z „ Małego Księcia”- kl. VIIc;
- selfi z książką- kl. VIb, VIIb;
- wykonanie plakatów promujących czytelnictwo;
-nagrywanie krótkich 3-4 min. filmików promujących czytelnictwo- kl. VIIa;
-recytacja wybranego wiersza Juliana Tuwima- kl. VIIc;
Nad całością projektu czuwała p. Agata Niksa- nauczyciel bibliotekarz.
Oto kilka przykładów naszej działalności:
6-8 czerwca klasy drugie, Va, VIIIa i VIII c dzięki projektowi "Poznaj Polskę" miały okazję zwiedzić najciekawsze miejca Małopolski. Pierwszym przystankiem była oczywiście dawna stolica ze słynnym Smokiem Wawelskim oraz interesującą lekcją w Muzeum Archeologicznym. Następnie przemierzyliśmy zimne, mroczne oraz kryjące wiele tajemnic podziemne korytarze Kopalni Soli w Bochni. Stamtąd ruszyliśmy do Zakopanego, gdzie spędziliśmy dwa kolejne dni. Nie zabrakło wizyty w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego czy spaceru po Krupówkach. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści bacy o góralskich zwyczajach. Natomiast klasy ósme, po całorocznych trudach przygotowania do egzaminów, szczególnie ucieszyły się relaksującą kąpielą w termach Bania w Białce Tatrzańskiej. Był to czas radości, integracji oraz cudownego wypoczynku! Dziękujemy przede wszystkim pani Beacie Wyglądale za wspaniałą organizację oraz wychowawcom i opiekunom: p. Agnieszce Zawadce, p. Eli Lis, p. Marzenie Soszce, p. Marii Nankiewicz, p. Ani Galas oraz p. Marlenie Korab.
W dniach 25 - 27 kwietnia 2022 r. klasy VIIc, VIa, VIb wraz z opiekunami: p. U. Kalbarczyk, p. E. Pałysą, p. R. Sikorą i p. M. Kołodziejczykiem wybrały się na wyjazd integracyjny i rekreacyjno- sportowy w ramach zielonej szkoły do ośrodka „Mikomania” w Funce. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i do każdej z nich przydzielono animatora. Zajęcia odbywały się w plenerze w przepięknym otoczeniu Borów Tucholskich nad Jeziorem Charzykowskim. Uczniowie korzystali z wielu atrakcji, więc nie było czasu na nudę. Każdego dnia młodzież zdobywała nowe umiejętności. Uczyła się budowania szałasów, konstruowania ogniska i rozpalania go. Uczestniczyła w zajęciach kulinarnych, piekła babeczki, którymi częstowała swoich wychowawców. Wykonywano kolorowe bransoletki ze sznurka i koralików. Sprawdzano swoje siły w grze w tenisa ziemnego, łucznictwie oraz doskonalono swoje umiejętności w innych zajęciach sportowych. Przez cały czas towarzyszyła im świetna pogoda. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili w dobrych nastrojach i z mnóstwem wspomnień.
Egzaminy już za nami! Mamy nadzieję, że wyniki będą satysfakcjonujące i pozwolą naszym prawie już absolwentom na przejście z powodzeniem rekrutacji do wybranych szkół średnich.
W dniach 13-20 maja 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. W ramach trwającej akcji odbyły się spotkania z funkcjonariuszami policji i Straży Ochrony Kolei, konkursy wiedzy o ruchu drogowym, pogadanki tematyczne, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, mierzono również poziom hałasu na przerwie. Bezpieczenstwo.pptx
13 maja nauczyciele świetlicy mierzyli poziom hałasu na dwóch szkolnych korytarzach, na których przebywają uczniowie klas I-III. Następnie przygotowali wykresy pokazujące jego poziom. Wychowawcy w każdej klasie przeprowadzili działania uświadamiające negatywny wpływ hałasu na zdrowie. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące hałasu, wykonali plakaty będące utrwaleniem wiedzy na ten temat.
Trzeciego dnia akcji na każdej przerwie zostali zachęceni do udziału w grach planszowych na szkolnych korytarzach i zajęciach szachowych w świetlicy.
16 maja uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą bezpiecznych zachowań. Następnie wykonali plakaty propagujące bezpieczne zachowania na drodze, w szkole, w domu, w kontakcie z nieznajomym. Wykonane prace ozdobiły korytarze naszej szkoły.
W środę odbyło się spotkanie z policjantami z Posterunku Policji w Garwolinie. W trakcie pogadanki z dziećmi funkcjonariusze omówili problematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa tak, aby każdy uczeń wiedział jak zachować w rożnych sytuacjach. Policjanci omówili z dziećmi temat bezpiecznego poruszania się po drodze, jak bezpiecznie przechodzić przez pasy. Zwrócili uwagę jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowom i po zmierzchu. Poruszyli temat bezpiecznego korzystania z jednośladów. Podkreślając zasadność korzystania z kasku ochronnego. Rozmawiali również z dziećmi na temat zachowania się wobec obcych osób podkreślając, aby dzieci pamiętały, że nie należy rozmawiać z osobami obcymi, nie należy udzielać im informacji np. na temat miejsca zamieszkania, a także nie należy brać żadnych przedmiotów od nieznajomych.
W czwartek uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei. Przedstawiciele Straży omawiali z dziećmi zagadnienia, które wpływają na zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym oraz jaki może być sposób postępowania w trudnych, niecodziennych sytuacjach. W czasie rozmowy z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei dzieci mogły dowiedzieć się między innymi, jakie zachowania są zabronione w pociągach i na dworcach oraz, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób. W czasie pogadanki na temat bezpieczeństwa w podróży uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz obejrzenia niezbędnego wyposażenia funkcjonariusza: pałki, hełmu, kajdanek.
W piątek uczennice klasy VIII c udzieliły swoim młodszym kolegom instruktażu dotyczącego udzielania pierwszej pomocy, przypomniały numery alarmowe, z którymi należy skontaktować się w sytuacji zagrożenia oraz uczyły prawidłowego wzywania służb ratowniczych.
Posumowaniem akcji było utrwalenie zdobytej wiedzy na temat bezpiecznego zachowania na drodze , w domu i szkole. Dzieci zostały pouczone, że nie wolno biegać na korytarzu, bić się, popychać, robić sobie na złość, zamykać w toalecie, siadać na parapetach, otwierać okna. Przypomniano, że podczas zajęć lekcyjnych nie można huśtać się na krzesełkach i odsuwać ich, jeżeli ktoś w tym momencie chce usiąść. Zabronione jest niekulturalne zachowanie przy obiedzie na stołówce szkolnej, a w czasie trwania zajęć z wychowania fizycznego konieczne jest bezwzględnie przestrzeganie zasad fair play.
17 maja klasy VIII wybrały się do Och-Teatru w Warszawie na spektakl pt. "Mayday". Historia, prowadzącego podwójne życie, londyńskiego taksówkarza to jedna z najbardziej znanych na świecie i cieszących się niesłabnącą popularnością komedii. Perypetie Johna Smith'a podobały się również nam oraz wzbudziły ciekawe refleksje na temat uczciwości.
W środę, 11 maja w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne do XXXVIII Konkursu Recytatorskiego dla dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie prezentowali się w jednej z trzech grup wiekowych. Do konkursu przygotowali wiersz oraz fragment prozy dowolnego autora.
Zwyciężyli :
kl. I-III
wyróżnienia : Aniela Grzegrzółka kl. Ia
Rita Kiecana kl. III b
Maciej Mądry kl. III a
Kornel Wierzbicki kl. III b
kl. IV- VI
Kl. VII - VIII
Mikołaj Kwiatkowski kl. VII a
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !
Nad całością czuwały nasze panie bibliotekarki.
W sobotę, 31 października 2021 r. odbył się zjazd absolwentów Publicznego Gimnazjum w Pilawie. Absolwenci roczników 1986 - 1989 spotkali się w murach szkoły podstawowej. Niektórzy uczestnicy nie byli w niej 20 lat. W szkole powitała ich dyrekcja i kadra nauczycielska byłego gimnazjum. Wróciły wspomnienia. Oto fotorelacja:
W dniach 9-10 maja klasy 4b i 4d wraz z paniami Marzeną Majewską, Renatą Biernacką i Marzeną Soszką były na wycieczce w Krakowie i Wieliczce. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu, grobowce królewskie, Kaplicę Zygmuntowską, Smoczą Jamę, spacerem Traktem Królewskim przeszliśmy do Rynku, gdzie podziwialiśmy historyczną zabudowę miasta. Następnie zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Był to pierwszy wyjazd klas od czasu pandemii. Wszyscy wspaniale się bawili.