W listopadzie z inicjatywy Samorządu Szkolnego, przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w szkole zorganizowany został Koncert Pieśni Patriotycznych. Wydarzenie stało się jednym z ważniejszych akcentów obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole, które zaangażowało uczniów wszystkich klas do wspólnego świętowania i propagowania wartości patriotycznych.
Więcej zdjęć można oczywiście znaleźć w albumie pt.: "KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH"
Uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Rozpoczęła je uroczysta msza święta, następnie przemarsz do miejskiego parku z orkiestrą i pocztami sztandarowymi. O godzinie 12.00 odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu narodowego i wciągnięto na maszt flagę narodową, specjalnie przygotowaną w ramach projektu "Pod biało- czerwoną." Uroczystość zakończył program patriotyczny przygotowany przez kl. VIII B pod kierunkiem p. Elżbiety Pałysy, p. Renaty Sikory i p. Marii Kałaski- Błażejewicz.
10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie naszej szkoły wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu".
Termomodernizacja w naszej szkole.
W listopadzie 2020 r. rozpoczął się I etap przedsięwzięcia dotyczącego poprawy efektywności energetycznej budynku naszej szkoły. W ramach tej inwestycji wymieniona została stolarka okienna oraz luksfery w budynku A i B szkoły. Prace polegały na wymianie 202 sztuk okien w ramach drewnianych na nowe PCV z potrójnymi szybami o współczynniku przenikania ciepła U=0,9 W/m2K. Wartość inwestycji wyniosła 539701,49 zł.
Od września do listopada 2021r. trwały prace w zakresie modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, demontaż istniejących, starych kotłów gazowych oraz wymiana ich na ekologiczne powietrzne absorpcyjne pompy ciepła napędzane gazem oraz kotły gazowe, wymiana instalacji, wymiana grzejników żeliwnych na nowe.
Zmodernizowano także system wentylacji sali gimnastycznej z wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną
z odzyskaniem ciepła.
Od grudnia 2021r. rozpoczął się- etap II termomodernizacji placówki. Wykonane zostały ocieplenia dachu i stropodachu najstarszej części szkoły i hali sortowej warstwą izolacji oraz ściany zewnętrze szkoły. Wykonano także nową elewację z ujednoliceniem kolorów wszystkich budynków szkoły.
W maju 2022 r. rozpoczęły się prace związane z modernizacją instalacji oświetlenia/elektrycznej wraz z wymianą opraw na LED, a także zamontowano instalację fotowoltaiczną na potrzeby własne budynku. Całkowita wartość wszystkich zadań wyniosła 6 611 090, 79 zł, a termin wykonania robót upłynął 31 sierpnia 2022r.
W środę, 19 października 2022 r. wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Lublina. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku, który kiedyś był więzieniem. Oprowadzała nas po nim pani przewodniczka. Opowiadała między innymi o kolorowych schodach i ich znaczeniu.
Następnym miejscem, które zwiedzaliśmy była Starówka. Podziwialiśmy piękne, stare kamienice, a pani przewodnik poprowadziła nas najwęższą uliczką w Lublinie .
W następnej kolejności udaliśmy się do kościoła, a dalej spod Bramy Krakowskiej przeszliśmy do nowoczesnego centrum kultury, w którym znajduje się Teatr im. H. Ch. Andersena. Tam spędziliśmy czas, oglądając przedstawienie pt. ,,Alicja w Krainie Czarów ". Autor żywego planu odgrywał rolę Alicji, a pozostali aktorzy tworzyli teatr cienia. Po zakończeniu przedstawienia wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych a następnie udaliśmy się do autokaru.
Uważam, że wycieczka do Lublina była udana i ciekawa .
opr. Natalia Cygan Vc
Rodzicu! Świadomy konsumencie! Wiedz, co jesz !
Oto kilka pytań, które powinien zadać sobie świadomy konsument i próbować na nie odpowiedzieć.
Nauka, wiedza i fakty chronią konsumentów
Nauka odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności na Twoim talerzu. Od pola, przez gospodarstwo i producenta aż do Twojego talerza, naukowcy z całej Europy monitorują i oceniają zagrożenia by upewnić się, że żywność, którą zdecydujesz się zjeść, jest bezpieczna.
Czy istnieją zasady higieny żywności, których mogę przestrzegać w domu, aby zapewnić bezpieczeństwo mojej rodzinie?
Należy pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które koncentrują się na utrzymywaniu wszystkiego w czystości, odpowiednim przechowywaniu i dokładnym gotowaniu żywności. Ważne jest również, aby rozdzielać żywność przyrządzoną od tej surowej.
„Najlepiej spożyć przed” "Należy spożyć do" – Czy jest między nimi różnica?
Ogromna! "Należy spożyć do" dotyczy bezpieczeństwa żywności. "Najlepiej spożyć przed" odnosi się do jakości żywności. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej każda opakowana żywność powinna zawierać informacje na etykiecie
Czy jedna tabletka dziennie może wzmocnić zdrowie?
Przyjmowanie witamin i składników mineralnych może być częścią porannej rutyny, a liczba suplementów diety dostępnych na rynku jest olbrzymia. Ale jakie jest ich przeznaczenie i kto powinien je przyjmować?
Czy owady to żywność przyszłości?
Nowe, niezwykłe produkty cały czas trafiają na nasze talerze, a kiedyś nawet tak podstawowe artykuły, jak banany, ziemniaki, pomidory czy ryż, były w Europie nowością.
Mam ciężką alergię na orzeszki ziemne - jak sprawdzić, czy w mojej żywności nie ma ich śladowych ilości?
Na alergie pokarmowe nie ma lekarstwa. Jedynym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest unikanie żywności, która powoduje wystąpienie objawów alergii. Prawodawstwo europejskie, poparte nauką, gwarantuje zamieszczanie informacji dotyczących alergenów na opakowaniach żywności.
Oto przydatny link, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat żywności.
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/ / dostępna wersja w języku polskim/
8 listopada ochodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji postanowiliśmy przeprowadzić praktyczne lekcje z dietetyki. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami zdrowego odżywiania, kultury spożywania wspólnych posiłków oraz samodzielności w ich przygotowaniu. Była to też możliwość spróbowania nowych produktów. Mamy nadzieję, że dzieci będą twórcami zdrowych śniadań w domach.
Uczniowie klasy I b poznali ogólne zasady GOZ (gospodarki obiegu zamkniętego). Wiedzą, że należy ograniczyć kupowanie nowych rzeczy, a starać się naprawiać stare. Pamiętają, aby robić przemyślane zakupy, chodzić na zakupy ze swoją torbą, nie pobierać jednorazowych reklamówek. Podpowiadają rodzicom, aby kupowali rzeczy luzem, a nie w opakowaniach, zwłaszcza tych foliowych, kupowali produkty od lokalnych, regionalnych dostawców. Unikali produktów z tworzyw sztucznych, na rzecz tych organicznych, biodegradowalnych. Segregowali śmieci i ograniczyli ich produkowanie. Uczniowie wiedzą, że należy wykorzystywać zeszyty do końca, używać długopisów z wymiennym wkładem, nie kupować okładek na książki i zeszyty, zwłaszcza tych z tworzyw sztucznych,korzystać z nośników elektronicznych w celu ograniczenia zużycia papieru.
W ostatnim tygodniu października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole "Słodki kiermasz" na rzecz Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Dzięki niesamowitemu zaangażowaniu naszych wspaniałych Uczniów oraz ich Rodziców ze sprzedaży ciast i ciasteczek udało się zebrać aż 1900 zł!!! Za część kwoty zakupiliśmy bieżące produkty potrzebne przebywającym w ośrodku Maluszkom, resztę przekazaliśmy na rachunek placówki, w której obecnie pod opieką cudownego personelu przebywa 22 dzieci. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tę akcję, która na pewno zapoczątkuje kolejne inicjatywy charytatywne na rzecz ośrodka. https://www.facebook.com/Adopcja
20 października 79 uczniów klas pierwszych w obecności rodziców oraz zaproszonych gości zostało oficjalnie włączonych do społeczności szkolnej.
We wtorek, 18 października społeczność naszej szkoły spotkała się, by na nowo po pandemicznej sytuacji świętować Dzień Edukacji Narodowej. To pierwsze po tak długiej przerwie ogólnoszkolne spotkanie przyniosło nam wszystkim wiele radości. Gratulujemy klasie 8a przygotowania wspaniałego i zabawnego montażu przedstawiającego scenki z życia szkoły, a także naszemu chórowi, który swoim pięknym śpiewem uatrakcyjnił imprezę. Nad całością spotkania czuwali: p. Jolanta Bajera, p. Magda Witek, p. Magda Wiśniewska, p. Marlena Korab oraz p. Andrzej Szarek.
Na lekcjach języka polskiego w kl. 8b poznaliśmy pracę dziennikarza. Zgłębialiśmy sztukę przeprowadzania wywiadów. Weszliśmy w różne role, wymagało to od nas wielu umiejętności. Wykorzystaliśmy nowoczesny sprzęt audio- wideo i nagraliśmy nasze pierwsze wywiady.
Bartek i Nikodem nagrali wywiad z Robertem Makłowiczem, Arek spotkał się z Janem Pawłem II, również Maciek i Michał przeprowadzili wywiad z Janem Pawłem II. Nad przygotowaniem uczniów do tych pierwszych dziennikarskich doświadczeń czuwała p. Elżbieta Pałysa. Spójrzcie na zdjęcia, rozpoznacie nas w nowych rolach. Wkrótce kolejne relacje! Zaglądajcie na stronę szkoły i ćwiczcie umiejętności miękkie.
W środę, 28 września, uczniowie klas VI b i Vc wzięli udział w pikniku zorganizowanym na ścieżce ekologiczno- edukacyjnej w Pilawie. Tematem przewodnim spotkania środowisk szkolnych z terenu gminy, oprócz integracji, było zakończenie kolejnego etapu inwestycji-realizacja gminnego zadania "Budowa ścieżki edukacyjno-ekologicznej w Pilawie- etap IV". Nowe stanowiska edukacyjne związane są z jakże ważnym obecnie zagadnieniem -odnawialnymi źródłami energii. Ponadto uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk Pani Burmistrz nagrody za udział w konkursie plastyczno-ekologicznym, mogli także obejrzeć wystawę prac przygotowanych przez uczniów z naszej gminy.
Zapraszamy do obejrzenia plakatów wykonanych przez klasy młodsze w ramach akcji Dzień bez Samochodu 2022 Prace ozdobiły korytarze naszej szkoły i przypominają, że warto zrezygnować z transportu autem na rzecz aktywności fizycznej i poprawy jakości naszego środowiska.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy 180 900 złotych, z przeznaczeniem na wyposażenie szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie naszej szkoły będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie, by zdobyć praktyczne umiejętności. https://www.gov.pl/web/laboratoria
Informacje szczegółowe do pobrania poniżej
W piątek, 2 września, przedstawiciele naszej szkoły: p. Jolanta Dąbrowska - Dusza, p. Marlena Korab oraz Staś Dubiński - uczeń kl. IID wzięli udział w akcji Narodowego Czytania zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Pilawie. Tegoroczna wspólna lektura "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza była wspaniałą okazją do przypomnienia nastrojowych utworów, które zapoczątkowały romantyzm na ziemiach polskich.
W czwartek, 1 września, społeczność szkolna licznie zgromadziła się na porannej Mszy Św, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Następnie w przemarszu udaliśmy się do miejskiego parku, gdzie złożyliśmy wieńce pod pomnikiem, upamiętniając w ten sposób 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ucznowie odczytali wiersze okolicznościowe, a orkiestra zaprezentowała wiązankę melodii patriotycznych. Na koniec odbyły się spotkania z wychowawcami.
Życzymy Wszystkim dużo radości i satysfakcji w rozpoczętym roku szkolnym!
Drużyna piłki siatkowej dziewcząt w składzie: Aleksandra Piłka, Aniela Górska, Alicja Jarosławska, Amelia Łuczyńska, Emilia Wieczorkiewicz, Monika Kasprzak, Żaneta Kobus prowadzona przez trenera p. Pawła Duszczyka uczestniczyła w Szkolnych Mistrzostwa Powiatu, które odbyły się 30 marca 2022 r.w Żelechowie. W turnieju obok naszego zespołu wystąpiły drużyny z Garwolina, Sobolewa, Żelechowa i Gończyc.