Środa, 1 lutego, była dniem rozgrywek szachowych dla uczniów klas I-III. Organizatorami z ramienia szkoły byli pani Ewa Włastowska oraz pan Paweł Duszczyk, rozgrywki prowadził pan Aleksander Kędzierski- sędzia szachowy z Towarzystwa Szachowego „HUSARIA” Puławy (nr licencji: 07300142).
Fotorelacja w galerii Szkolny Turniej Szachowy 2023 - kl. I - III
Cele turnieju :
popularyzacja szachów na terenie Pilawy
wyłonienie reprezentacji szkoły na turniej międzyszkolny w roku 2023
W turnieju mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie . Zgłosiło się 28 zawodników ,11 zawodników zapisanych nie wzięło udziału z powodu choroby i nieobecności w szkole w tym dniu. Tak duża liczba startujących uczniów świadczy o niezwykłej popularności tej jakże fascynującej gry.
System rozgrywek i tempo gry
7 rund, system szwajcarski
tempo gry: 10 minut + 2 sekundy na każde posunięcie
Kryteria ustalania miejsc
Liczba punktów
Buchholz Cut-1
Buchholz
Liczba zwycięstw
Sonneborn-Berger
Progress
Nagrody
Puchar za I miejsce w kategoriach: chłopców z klas I-III
Medale za miejsca I-III w kategorii dziewcząt oraz puchar dla najlepszej zawodniczki. Dyplomy dla najlepszych zawodników na poziomie klasy I ,klasy II oraz klasy III.
Awanse na gminny turniej międzyszkolny w 2023 roku dla 4 najlepszych zawodników w klasyfikacji ogólnej.
Przepisy gry
W turnieju obowiązywała postawa fair play aktualne oraz przepisy gry FIDE z następującymi wyjątkami:
Nieprawidłowe posunięcie zawodnika (zgodnie z art. 7 przepisów gry FIDE)
jest uznawane wyłącznie po reklamacji przeciwnika.
Po pierwszym nieprawidłowym posunięciu zawodnik otrzymuje upomnienie.
Po drugim nieprawidłowym posunięcie przeciwnik otrzymuje 2 minuty bonifikaty.
Po trzecim nieprawidłowym posunięciu zawodnik zostaje ukarany porażką
Zawodnik naruszający art. 11.5 może zostać ukarany porażką bez żadnych wcześniejszych upomnień.
Obowiązują art. A.2 i A.4 aneksu „Szachy szybkie”.
Zawodnicy i kibice proszeni byli o zachowanie ciszy i spokoju na sali gry oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
Zawodnik miał prawo posiadania na sali gry telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego służącego do komunikacji pod warunkiem, że było ono całkowicie wyłączone i przechowywane w osobnym pakunku, torebce lub plecaku.
Zawodnik posiadający na sali gry włączony telefon komórkowy lub inne urządzenie elektroniczne służące do komunikacji mógł zostać ukarany porażką.
Wyciąg z przepisów gry FIDE:
Art. 11.5. Zabronione jest odwracanie uwagi przeciwnika lub przeszkadzanie mu w grze w jakikolwiek sposób, włączając w to nieuzasadnione reklamacje i propozycje remisowe oraz wprowadzanie źródeł hałasu na salę rozgrywek.
Art. A.2. Zawodnicy nie muszą zapisywać posunięć, ale nie tracą prawa do reklamacji, które związane są z zapisem partii. Zawodnik może, w dowolnym czasie, poprosić sędziego lub asystenta o danie mu blankietu do zapisu partii, aby zapisać posunięcia.
Wyniki
Kategoria: dziewczęta z klas I-III
1.miejsce:Biernacka Urszula
2.miejsce:Kukwa Julia
3.miejsce:Pasik Lena
Kategoria: chłopcy z klas I-III
1.miejsce:Goławski Leon
2.miejsce:Żaczek Ignacy
3.miejsce: Wereda Franciszek
Najlepsi 4 zawodnicy ,z najwyższą punktacją w rankingu to Goławski Leon,Żaczek Ignacy, Wereda Franciszek oraz zajmujący 4 miejsce –Kiliszek Karol i to oni będą reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Turnieju Szachowym w dniu 15 marca 2023 w MGOK w Pilawie.
Rozgrywki trwały 4 godziny. Towarzyszyło im wiele emocji. Pomimo tylko kilku miejsc dla zwycięzców nikt z uczestników nie żałował czasu poświęconego na turniej. Turnieje szachowe odbywały się w naszej szkole od kilku lat, ale po raz pierwszy rozgrywki prowadził profesjonalista i pasjonat królewskiej gry jaką są szachy, pan Aleksander Kędzierski.
Ewa Włastowska
W środę, 8 lutego, bawiliśmy się na długo wyczekiwanym balu karnawałowym. Tę wspaniałą imprezę poprowadził absolwent naszej szkoły - Tomek Dziwiszek. Fotorelacja w galerii Bal karnawałowy 2023
Od 1 marca 2023 roku trwają zapisy dzieci do świetlicy szkolnej na rok 2023/2024.
Zapisy dla dzieci rodziców pracujących!
Moduł Dla rodziców został zmodyfikowany. Dostępny nowy dokument dot. rekrutacji.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie 3A przygotowali uroczyste spotkanie, na które bardzo licznie przybyli kochani dziadkowie. Podczas uroczystości popłynęło wiele pięknych życzeń i piosenek. Wzruszenia dodał montaż słowno- muzyczny "Jak dziadziunio babcię poznał”. Jako prezent i okazanie miłości – wnuczęta i ich rodzice odśpiewali "Sto lat" i wręczyli tort. Dalsza część uroczystości miło przebiegała przy ciasteczku, kawie i herbatce.
Z Bożym Narodzeniem łączy się wiele zwyczajów i tradycji. 24 stycznia odbyło się świąteczne spotkanie klas IV - VIII, aby wspólnie kolędować, a przy okazji zaprezentować różne talenty muzyczne, których w naszej szkole nie brakuje.
Wszystkich zainteresownaych prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem turnieju. Regulamin_Szkolnego_Turnieju_Szachowego.pdf
W ramach działań profilaktycznych we współpracy z policją oraz GKRPA w listopadzie na terenie szkoły odbył się konkurs wiedzy na temat uzależnień.W konkursie wzięli udział uczniowie z klas siódmych.10 stycznia ogłoszono wyniki, które są bardzo zadowalające.11 uczniów wypadło rewelacyjnie - poprawnie odpowiedzieli na wszystkie zawarte w konkursie pytania.Uczniowie, którzy zajęli drugie miejsca udzielili 95,4% poprawnych odpowiedzi.
Pierwsze miejsca zajęli:Łukasz Ryfka (VIIa),Dawid Kowalczyk (VIIa),Michał Czajka (VIIa),Wojciech Radomski (VIIa),Adrian Cichecki (VIIa),Karol Tudek (VIIa),Adam Golewski (VIIa),Marcin Sokół (VIIb),Michał Kalbarczyk (VIIb),Kacper Baranowski (VIIb),Wojciech Wojno (VIIb).Drugie miejsca zajęli:Maciej Barcikowski (VIIa),Igor Korzeniewski (VIIa),Aleksander Dziedzic (VIIa),Mikołaj Świderek (VIIa)Kornelia Jankowska (VIIa),Mateusz Godlewski (VIIa),Mateusz Wiśnioch (VIIa),Patrycja Szopa (VIIa),Oliwia Kowalczyk (VIIb),Nina Mętrak (VIIb),Natalia Dobrowolska (VIIb),Paweł Wieczorkiewicz (VIIb),Bartłomiej Ługowski (VIIb),Mateusz Wantusiak (VIIb)Tymoteusz Piętka (VIIb),Marta Bogusz (VIIb),Marta Tobijańska (VIIb),Szymon Dębowski (VIIb),Zuzanna Legat (VIIb),Gabriela Młodzińska (VIIb),Katarzyna Jałoszewska (VIIb).
21 grudnia 2022 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie innowacji pt. "Uczymy się j.angielskiego w świecie bajek". Uczniowie kl. 3 pod opieką p. Magdaleny Witek przez ostatni rok spotykali się na warsztatach poszerzajacych ich kompetencje językowe. Nauka języka to nie tylko książki i słownik, ale przede wszystkim teksty źródłowe np. w znanych dzieciom już bajkach, nauka przez ruch, zabawę, dialogi, reagowanie całym ciałem, śpiew piosenek. Zwieńczeniem tych spotkań były zaprezentowane na lekcji otwartej - pokazowej inscenizacje 3 bajek: "Goldilocks and three bears", "Sleeping Beauty" oraz "Little Red Hen". Nasi mali aktorzy udowodnili, że nauka języka to nie tylko obowiązek, ale i świetna zabawa. Już teraz pytają o kolejne zajęcia i propozycje teatrzyków.
Jednym z charakterystycznych elementów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia są szopki. Nasi najmłodsi uczniowie przy nieocenionym wsparciu rodziców i rodzeństwa wykonali piękne stajenki, które wspaniale się prezentują przy wejściu do szkoły i przypominają o nadchodzącym świątecznym czasie.
Aby podtrzymać przeświąteczne zwyczaje, we wtorek, 6 grudnia obchodziliśmy mikołajki. Była to doskonała okazja do wręczania prezentów, pisania listów do św. Mikołaja czy ozdabiania pierników (kl. 2a). W szkole królował kolor czerwony.
Wojewoda Mazowiecki ogłosił ogólnomazowiecki konkurs o charakterze kulturalno-oświatowym, skierowany do uczniów szkół podstawowych.
W naszej szkole prace konkursowe wykonane z wykorzystaniem materiałów recyklingowych przygotowali:
Agata Bylinka - kl. V b
Martyna Cygan – kl. V b
Natalia Majewska – kl.Vb
Dominika Wawer - kl. V b
Alicja i Julia Trybuch - kl. V c
Dominik Grzegrzółka- kl. V c
Dawid Kędziorek-kl. IV b
Maja Domarecka- kl. IV b
Gabriela Kocyk- kl. IV b
Michalina Suśniak- kl. IV b
Matylda Bogusz-kl. IV b
Wojciech Wasążnik- kl. IV b
Rita Kiecana- Kl.IV b
Dawid Paradowski- kl.IV b
Kacper Grzegrzółka- kl. IV b
Lena Balas- kl. IV b
Jakub Grzegrzółka- kl. IVb
Do dalszego etapu konkursu zakwalifikowano prace:
Agaty Bylinki -„Ekologiczna Mazowszanka”
Alicji i Julii Trybuch- pies „Reksio”.
Gratulujemy pomysłu! Brawa za wykonanie!
Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 13 grudnia 2022 r. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Organizatora www.gov.pl/web/uw-mazowiecki
Kolejnym etapem w rozwijaniu naszych zdolności komunikacyjno - medialnych były warsztaty dziennikarskie zorganizowane przez Telewizję Internetową PandaTV. Uczniowie zgłębili tajniki pracy reporterskiej: poznali krok po kroku pracę przy tworzeniu wywiadu czy reportażu. Mogli wcielić się w role operatora kamery, dźwiękowca czy reportera. Uczestnicy spotkania samodzielnie kompletowali sprzęt audiovideo, a następnie przygotowywali okolicznosciowe materiały prasowe. Fotorelacja galeria Warsztaty medialno - reporterskie z Panda.TV Dziękujemy Szefowej Sieci PandaTV - Pani Marlenie Kałużyńskiej - Tyburskiej za przygotowanie bardzo ciekawych warsztatów. https://pandatv.pl/
Od 25 listopada 2002 roku obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa książek. Wśród klasyki znalazły się m.in.: ,,Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego, ,,Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne'a, ,,Miś Padongton” Michaela Bonda, ,,Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, ,,Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Uczniowie mogli poznać bohaterów i ich przygody oraz wziąć udział w konkursie plastycznym ,,Mój przyjaciel miś”.
Wśród wielu pozycji książkowych na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się na Złotej Liście Kampanii Cała Poska Czyta Dzieciom oraz nagrodzona w wielu prestiżowych konkursach literackich ,,Niebieska niedźwiedzica” Joanny Chmielewskiej. Historia małej Azul to wzruszająca opowieść o inności i odrzuceniu. Autorka w piękny, a zarazem prosty sposób ukazuje odczucia dziecka i jego rodziców, którzy doświadczają niezrozumienia, a nawet wrogości ze strony najbliższego otoczenia. Bajka uwrażliwia i nie pozostawia obojętnym zarówno młodego, jak i dorosłego czytelnika.
SPIKE™ Prime to idealny zestaw startowy do nauki robotyki. Zestaw cechuje się kolorowymi elementami do budowy, łatwym w użyciu sprzętem elektronicznym oraz intuicyjnym językiem programowania, opartym na Scratch!
SPIKE Prime to rozwiązanie posiadające wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia nauki programowania lub robotyki, nie tylko w szkole! Graficzne kodowanie oparte na języku Scratch jest bardzo proste i intuicyjne. Koncepcja STEAM pomaga uczniom rozwijać umiejętności krytycznego myślenia. Prosty w obsłudze sprzęt oraz zaplanowane na 45-minutowe lekcje zadania, pozwalają rozwinąć umiejętności niezbędne w dzisiejszych czasach poprzez kreatywną zabawę.
Dzięki lekcjom takim jak ta, nasi uczniowie mają niepowtarzalną możliwość sięgnięcia od obrazów i filmów 360 stopni do eksploracji niedostępnych na co dzień zakątków świata i obejrzenia modeli rozszerzonej rzeczywistości 3D – a wszystkie te zasoby są wykorzystywane jako dodatkowe bodźce stymulujące chęci poznawcze uczniów.
Zastosowanie lekcji w formie ClassVR maksymalizuje wyniki w nauce i stwarza możliwości konstruowania jeszcze bardziej wciągających lekcji, które w znacznym stopniu zwiększają zaangażowanie uczniów oraz ułatwiają utrwalanie zdobytej wiedzy.
Środa - 16 listopada była dniem rozgrywek szachowych dla uczniów klas IV-VIII. Organizatorem z ramienia szkoły była pani Ewa Włastowska oraz pan Paweł Duszczyk, rozgrywki prowadził pan Aleksander Kędzierski- sędzia szachowy z Towarzystwa Szachowego „HUSARIA” Puławy (nr licencji: 07300142).
Cele turnieju :
popularyzacja szachów na terenie Pilawy
wyłonienie reprezentacji szkoły na turniej międzyszkolny w roku 2023
W turnieju mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Zgłosiło się 42 zawodników.
System rozgrywek i tempo gry
7 rund, system szwajcarski
tempo gry: 10 minut + 2 sekundy na każde posunięcie
Kryteria ustalania miejsc
Liczba punktów
Buchholz Cut-1
Buchholz
Liczba zwycięstw
Sonneborn-Berger
Progress
Nagrody
Puchar za I miejsce w kategoriach: chłopców z klas IV-VI, VII-VIII.
Medale za miejsca I-III w kategoriach: chłopców z klas IV-VI, VII-VIII oraz dziewcząt.
Dyplomy dla wszystkich nagrodzonych.
Awanse na turniej międzyszkolny w 2023 roku zgodnie z wytycznymi podjętymi przez organizatorów.
Przepisy gry
W turnieju obowiązywała postawa fair play aktualne oraz przepisy gry FIDE z następującymi wyjątkami:
Nieprawidłowe posunięcie zawodnika (zgodnie z art. 7 przepisów gry FIDE) jest uznawane wyłącznie po reklamacji przeciwnika.
Po pierwszym nieprawidłowym posunięciu zawodnik otrzymuje upomnienie.
Po drugim nieprawidłowym posunięcie przeciwnik otrzymuje 2 minuty bonifikaty.
Po trzecim nieprawidłowym posunięciu zawodnik zostaje ukarany porażką
Zawodnik naruszający art. 11.5 może zostać ukarany porażką bez żadnych wcześniejszych upomnień.
Obowiązują art. A.2 i A.4 aneksu „Szachy szybkie”.
Zawodnicy i kibice proszeni byli o zachowanie ciszy i spokoju na sali gry oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
Zawodnik miał prawo posiadania na sali gry telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego służącego do komunikacji pod warunkiem, że było ono całkowicie wyłączone i przechowywane w osobnym pakunku, torebce lub plecaku.
Zawodnik posiadający na sali gry włączony telefon komórkowy lub inne urządzenie elektroniczne służące do komunikacji mógł zostać ukarany porażką.
Wyciąg z przepisów gry FIDE:
Art. 11.5. Zabronione jest odwracanie uwagi przeciwnika lub przeszkadzanie mu w grze w jakikolwiek sposób, włączając w to nieuzasadnione reklamacje i propozycje remisowe oraz wprowadzanie źródeł hałasu na salę rozgrywek.
Art. A.2. Zawodnicy nie muszą zapisywać posunięć, ale nie tracą prawa do reklamacji, które związane są z zapisem partii. Zawodnik może, w dowolnym czasie, poprosić sędziego lub asystenta o danie mu blankietu do zapisu partii, aby zapisać posunięcia.
Wyniki:
Kategoria: dziewczęta z klas IV-VIII
1.miejsce: Dominika Gaładyk
2.miejsce: Zuzanna Zalewska
3.miejsce: Rita Kiecana
Kategoria: chłopcy z klas IV-VI
1.miejsce: Woźniak Antoni
2.miejsce: Szaniawski Tymon
3.miejsce: Legat Maciej
Kategoria: chłopcy z klas VII-VIII
1.miejsce: Rychlewski Filip
2.miejsce: Kwiatkowski Mikołaj
3.miejsce: Niewiadomski Jakub
Rozgrywki trwały 4 godziny. Towarzyszyło im wiele emocji. Pomimo tylko kilku miejsc dla zwycięzców nikt z uczestników nie żałował czasu poświęconego na turniej. Turnieje szachowe odbywały się w naszej szkole od kilku lat, ale po raz pierwszy rozgrywki przeprowdził profesjonalista i pasjonat królewskiej gry jaką są szachy, pan Aleksander Kędzierski. Ogromną radością jest to, że pan Aleksander zgodził się podjąć prowadzenia zajęć szachowych w naszej szkole. Więcej informacji będzie można uzyskać bezpośrednio od pana sędziego szachowego w trakcie dnia otwartego w środę 23.11.22 w godz.16-18.
Ewa Włastowska