Ostatnie, niekorzystne zmiany w pogodzie sprawiły, że nie bardzo chce nam się rano opuszczać cieplutkie łóżka i wychodzić do szkoły. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, samorząd ogłosił Dzień Piżamy i Szlafroka! Mamy jednak nadzieję, że aura poprawi się w nadchodzącą majówkę i nie zapadniemy w zimowy sen.
Miło nam poinformować, że w niedzielę - 23 kwietnia 2023 roku Kaja Szczypek wywalczyła złoto na dystansie 50m grzbietem z czasem 35.33 w kategorii kobiety 12-14 lat, podczas10 MITYNGU PŁYWACKIEGO w Ostrowi Mazowieckiej.To była pierwsza runda z trzech mityngów. Kolejne zawody odbędą się 14.05 na Garwolance, a 04.06 finał w Mińsku Mazowieckim. Gratulujemy sukcesu! Zachęcamy do trzymania kciuków za Kaję.
25 kwietnia gościliśmy w murach szkoły przyszłych pierwszoklasistów. „Zerówkowicze”, którzy obowiązek szkolny realizują w oddziałach w przedszkolu, mieli możliwość przyjrzenia się jak wygląda ich przyszła szkoła. Mogli wejść do sal lekcyjnych, biblioteki i świetlicy. Uczniowie klas 2b,c i 1a przygotowali dla nich okolicznościowe laurki, zapoznali z niektórymi zwyczajami, zapewnili, że szkoła to ciekawe i przyjazne miejsce. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze.
Czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie nowego roku szkolnego!
W kwietniu 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pilawie odbyły się różnorodne zajęcia profilaktyczne związane ze Światowym Dniem Zdrowia. Rozpoczynały się one od zaprezentowania idei Światowego Dnia Zdrowia, przybliżenia i omówienia hasła „Zdrowie dla wszystkich” oraz podkreślenia roli edukacji zdrowotnej jako niezbędnej części promocji zdrowia i poprawy zdrowia społeczeństwa. Poniżej prezentujemy zdjęcia z części działań związanych z hasłem ,,Zdrowie dla wszystkich”. Akcja została zakończona wizytą w Ośrodku Zdrowia i obdarowaniem jej pracowników kwiatami wykonanymi samodzielnie przez uczniów podczas zajęć na szkolnej świetlicy.
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Hasło roku 2023 brzmi „Zdrowie dla wszystkich”. W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć potrzebującym – aby każdy i wszędzie mógł mieć dostęp do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie. 75. rocznica powstania WHO była okazją do spojrzenia wstecz na zdrowie publiczne oraz jego poprawę, co przekłada się na jakość życia w ciągu ostatnich dekad.
W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski pod aktywnym przewodnictwem ucznia klasy 8a Mikołaja Kwiatkowskiego organizuje na terenie szkoły liczne akcje charytatywne dla najbardziej potrzebujących. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się zebrać konkretne fundusze na pomoc dla Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku, a także ostatnio - przy wsparciu Szkolnego Koła "Caritas" - dla Rodziny z Łucznicy, która przed świętami w wyniku pożaru została bez dachu nad głową. Nasze wsparcie powędrowało także do dzieci z Oddziałów Specjalnych w Jeleniach, dla których zaadresowana jest kolejna edycja akcji rowerowej "Pomaganie za Jechanie". Finał tego przedsięwzięcia odbędzie się w lipcu w Pilawie pod patronatem Pani Burmistrz Albiny Łubian. https://pomaganiezajechanie.org/ Cieszymy się, że nasi młodzi wychowankowie mają wrażliwe serca czujne i otwarte na potrzeby innych. Poniżej zamieszczamy podziękowania, jakie otrzymaliśmy od Twórców akcji "Pomaganie za Jechanie".
Zdrowo odżywiamy się i dbamy o kondycję. Zajęcia kulinarne odbywają się raz w miesiącu, za każdym razem uczniowie przygotowują inną potrawę. Oto fotorelacja:
Uczniowie klasy 4 wykonali na plastyce plakaty pt. "Ratujmy naszą planetę", a uczniowie klasy 8a przygotowali gazetkę na korytarzu.
Zasady rekrutacji 2023 - 2024r.
Zasady_rekrutacji_2023-2024.pdf
Link do strony rekrutacyjnej do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Garwoliński
na rok szkolny 2023/2024
Link do informatora dostępnego do pobrania ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w
Garwolinie (informator z planowanymi oddziałami szkół ponadpodstawowych prowadzonych
przez Powiat Garwoliński na rok szkolny 2023/2024 – rekrutacja elektroniczna):
Podręcznik dla kandydata - do pobrania w formacie PDF
W środę, 5 kwietnia 2023 r. klasa I b z opiekunami: p. J. Kujdą i p. A. Niksą wybrała się po raz kolejny do Miejskiej Biblioteki w Pilawie na spotkanie edukacyjno - czytelnicze. Uczniowie poznali popularne tradycje wielkanocne w Polsce i mniej znane w wybranych regionach naszego kraju. Następnie własnoręcznie wykonali pisanki techniką wyklejania kolorową włóczką. Zrobiło się bardzo świątecznie. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki nauczycielom bibliotekarzom w ramach współpracy bibliotek.
4 kwietnia, po raz kolejny uczniowie naszej szkoły promowali otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Tego dnia wszyscy przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko. W klasach IIa, Ib powstały plakaty, zaś w klasach Id i IId odbyły się pogadanki na temat sposobu funkcjonowania osób z autyzmem. Na korytarzu pojawiła się gazetka uświadamiająca jak funkcjonują osoby z autyzmem. Mamy nadzieję, że takie wartości jak: szacunek, empatia, zrozumienie i akceptacja będą towarzyszyć naszym uczniom nie tylko tego dnia, ale przez cały rok.
Pod koniec marca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie, którzy zaprezentowali ósmoklasistom swoją ofertę edukacyjną.
I nasze 7. miejsce w etapie powiatowym. Może nie jest to miejsce na podium, ale i tak warto pogratulować naszej uczennicy - Zosi Samul! Konkurencja w tym roku była ogromna, a prym wiedli uczniowie klas 1-4.
Jeszcze raz gratulujemy - choć jest to wiedza, którą warto posiadać, to najlepiej jakby się nigdy nie przydała w praktyce - paradoks taki!
8 marca 2023 roku klasy Va i Vc odbyły wycieczkę do Warszawy – Wilanowa pod opieką pań: Danuty Całki, Elżbiety Pałysy i Izabeli Trzeciak. Po dotarciu do stolicy uczniowie udali się na lekcję historii „Z wizytą u króla Jana III Sobieskiego” w Pałacu Jana III w Wilanowie. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem pałacu okazały się fascynujące. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia prywatnego i monarszego króla i jego małżonki Marii Kazimiery d’Arguien zwanej przez króla „Marysieńką” pochodzącej z Francji.
Następnym punktem programu był film „Asteriks i Obeliks - Imperium smoka” w Cinema City na Sadybie.
Wycieczka z okazji Dnia Kobiet wszystkim bardzo się spodobała i z niecierpliwością oczekują na następną.
27-03-23 - Dzisiaj przyszła kolei na naszą szkołę!
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023 Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczął kolejną edycję kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Podczas zajęć uczniowie szkół podstawowych otrzymują elementy odblaskowe i biorą udział w trzech panelach dydaktycznych, promujących bezpieczeństwo. Pierwszy panel to nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, drugi to interaktywny wykład o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym wraz ze sprawdzeniem wiedzy, a trzeci to przejazd dzieci po rowerowym torze przeszkód.
W wydarzeniu, które zainaugurowała Pani Hanna Gajowniczek- dyrektor szkoły, udział wzięli zaproszeni goście: Pani Albina Łubian – Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa, Pan Radosław Strzaliński – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, Pan Daniel Pióro - Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan Tomasz Grzymała– pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, ratownicy medyczni RM - MEDITRANS Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach, Pani Agata Nowakowska i Pan Marcin Zalewski – pracownicy Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach, Pani Marta Domańska i Pani Magdalena Kalniuk - przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Odpowiedzialnym za przygotowanie infrastruktury w szkole był Pan Artur Kondej, nad bezpieczeństwem uczestników zajęć, uczniów klas czwartych, czuwali nauczyciele. Dziękujemy za ciekawe zajęcia i przekazanie uczniom odblasków.
Mamy nadzieję, że dzisiejsza lekcja na stałe wpisze się w działania młodych uczestników ruchu drogowego.
Zajęcia prowadzone są we współpracy z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego, komendami miejskimi oraz powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej, komendami policji oraz ratownikami medycznymi z wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego i delegaturami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
We wtorek, 21 marca, przywitaliśmy w naszej szkole dłuuugo wyczekiwaną wiosnę! Tradycyjnie kaganek oświaty tego dnia przejęli uczniowie klas ósmych i w pocie czoła krzewili wiedzę w młodszych klasach. Nie zabrakło również rozgrywek sportowych, a co więksi szczęściarze mogli skosztować tostów serwowanych przed 6a w męskiej szatni :-) Na korytarzach widać było drzemiące gdzieś głęboko pokłady kreatywności, która przejawiała się w pomysłach na zamienniki tradycyjnych plecaków. Kto by pomyślał, że można się spakować w beczkę do kiszenia kapusty lub pudełko po butach? Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie w organizację tego dnia. Bylo wesoło, kolorowo, sportowo!
W sobotę, 18 marca, przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., po której nastąpiło zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem powstańców w lesie łucznickim. To miejsce było niemym świadkiem walk ukrywających się w okolicznym lesie oddziałów partyzanckich z wojskiem rosyjskim, co zostało odtworzone przez grupę rekonstrukcyjną. Uczestnicy pokazu mogli przy okazji obejrzeć uzbrojenie i stroje z epoki.
We wtorek, 14 marca, uczniowie naszej szkoły mogli poznać tajniki fizyki i chemii, które zostały wyjaśnione podczas widowiskowych doświadczeń i eksperymentów. Fotorelacja w albumie Zaelektryzowani