Nawigacja

  • 233. rocznica uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA

  • Akademia 3 Maja

    30 kwietnia odbyła się w Naszej Szkole uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.

    Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.

    Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

  • Roboty na start!

    Oto pierwsza część robotów "LEGO EDUCATION SPIKE PRIME" wykonanych i zaprogramowanych na kółku komputerowym w naszej szkole.

    Prezentowany materiał filmowy również został nakręcony, zmontowany i opublikowany przez samych uczniów.

    A to dopiero początek naszej zabawy...

  • Finały Igrzysk Młodzieżowych

    19.04 odbyły się Finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Biegach Przełajowych w miejscowości Kamion k/Skierniewic
    Uczennica klasy „Vb” Lena Balas zajęła V miejsce w biegu na dystansie 800m klas piątych.

    W każdej kategorii wiekowej starowało po 10-ciu najlepszych zawodników z ośmiu regionów
    województwa mazowieckiego.

    Zajęcie V miejsca to naprawdę bardzo duży sukces. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

    Lenka, aby wystartować w zawodach rangi wojewódzkiej przeszła dwa etapy eliminacji.

    Na mistrzostwach Powiatu Garwolińskiego zdobyła złoty medal, a w Mistrzostwach Regionu Siedleckiego medal brązowy.

  • Konkurs recytatorski - etap szkolny

    W czwartek, 16 kwietnia odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. 

  • Uniwersytet dla ósmoklasisty

    18 kwietnia w ramach doradztwa zawodowego uczniowie z klasy 8a i 8b zostali zaproszeni przez Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie na zajęcia tematyczne.Nauczyciele przedmiotów oraz uczniowie technikum w  ciekawy sposób przedstawili ofertę edukacyjną swojej szkoły.

  • 12 kwietnia  na godzinie wychowawczej klasa 5b próbowała swoich sił w obsługiwaniu wirtulanych googli. Okazało się, że świat wirtualny jest inny niż sobie uczniowie wyobrażali. Na zakończenie doszliśmy do wniosku, że warto korzystać z dobrodziejstw techniki, jednak pewniej czujemy się w otaczającej nas rzeczywistości.

  • Palmy wielkanocne - rozstrzygnięcie konkursu!

    Miło nam poinformować, że uczeń klasy 4a - Paweł Kot, otrzymał wyróżnienie w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Gratulujemy!

  • Dzień bez Plecaka

    Ta zabawa na stałe wpisała się już w harmonogram imprez szkolnych i musimy przyznać, że uczniowie wciąż zaskakują nas oryginalnymi pomysłami.

  • Gminny Turniej Szachowy 2024

    20 marca 2024 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie odbył się Gminny Turniej Szachowy Szkół Podstawowych Pilawa 2024 zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Głównym organizatorem turnieju była pani Danuta Szostak, przewodnicząca Komisji. Sędzią głównym turnieju był FA Aleksander Kędzierski.

    Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim, tempo gry wynosiło 10 minut + 2 sekundy na każde posunięcie metodą Bronsteina.

    Turniej klas IV-VIII z podgrupą klas IV-VI został przeprowadzony na dystansie 7 rund; turniej klas I-III został rozegrany na dystansie również 7rund.

    Po zakończeniu zmagań najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami, medalami i dyplomami, która ufundowała Pani Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa. Każda ze szkół otrzymała  zestaw książek o tematyce szachowej.

    Czołowi zawodnicy w poszczególnych grupach:

    Klasy I-III

    o I miejsce – Jakub Mikulski (6,5 pkt. – PSP w Pilawie)

    o II miejsce – Jakub Możdżonek (5,5 pkt. – PSP w Gocławiu)

    o III miejsce – Jan Starosz (5,0 pkt. – PSP w Puznówce)

    Klasy IV-VI

    o I miejsce –Woźniak Antoni (7 pkt. – PSP w Pilawie)

    o II miejsce – Paśnik Krystian (5 pkt. – PSP w Gocławiu)

    o III miejsce –Walecki Bartłomiej (4,5 pkt. – PSP w Pilawie)

    Klasy VII-VIII

    o I miejsce –Piekarski Jan (5 pkt. – PSP w Trąbkach)

    o II miejsce – Witan Mateusz(4,5 pkt. – PSP w Gocławiu)

    o III miejsce – Piętka Jakub (4,5 pkt. – PSP w Puznówce)

     

    Klasyfikacja drużynowa:

    o I miejsce – PSP w Pilawie – 21,5 pkt. (punktowali: Jakub Mikulski, Antoni Woźniak,

    Bartłomiej Walecki, Leon Goławski)

    o II miejsce – PSP w Gocławiu – 19,5pkt.(punktowali: Mateusz Witan, Krystian Paśnik ,

    Jakub Możdżonek , Marcel Miąsek)

    o III miejsce – PSP w Puznówce – 18 pkt. (punktowali:Jan Starosz,Jan Kościanek, Jakub Piętka, Antoni Piętka)

    o IV miejsce – PSP w Trąbkach – 16 pkt. (punktowali: Jan Piekarski, Piotr Lusawa, Aleksander Jedynak, Tomasz Tuszyński)

     

    oprac. Ewa Włastowska

  • Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości

    Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości to wyróżnienie przyznawane od trzech lat w ramach Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”, który organizowany jest cyklicznie od 2011 roku. W Konkursie tym biorą udział gminy, powiaty i województwa z całej Polski ,wyróżniające się osiągnięciami w rozwoju lokalnej oświaty i nauki.
    Ideą Programu jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi. Działania jst w tym obszarze są poddawane ocenie eksperckiej, której dokonuje komisja z udziałem naukowców i praktyków zarządzania oświatą, zatrudnionych na czołowych polskich uczelniach, w tym m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Pedagogicznym KEN w Krakowie i Uniwersytecie Gdańskim.


    Gala Finałowa 13. edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji ” odbyła się 19 marca w Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego w
    Katowicach. Już po raz kolejny certyfikat dla Miasta i Gminy Pilawa odebrała Pani Burmistrz Albina Łubian. 

    Nasza szkoła –po analizie aplikacji konkursowej nadesłanej przez Organ Prowadzący- znalazła się w gronie wyróżnionych i ujęta została w rankingu najlepszych szkół prowadzonych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego.


    Zostaliśmy uhonorowani specjalną nagrodą- Certyfikatem Edukacyjnej Doskonałości- przyznaną przez Fundacją Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Wyróżnienie odebrała Pani Dyrektor Hanna Gajowniczek.


    Certyfikat przyznawany jest dla szkoły, która wyróżnia się najwyższą jakością edukacji, nowoczesnym modelem zarządzania oraz znaczącymi sukcesami w kształceniu dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Certyfikatem uhonorowano grono 15 najlepszych szkół i placówek oświatowych spośród wszystkich placówek działających w certyfikowanych gminach, powiatach i województwach.


    Uzyskany certyfikat to powód do dumy i satysfakcji. Docenienie naszej pracy przez grono niezależnych ekspertów jest dla nas niezmiernie ważne i utwierdza w przekonaniu, że inwestowanie w edukację i jej rozwój jest naszą mocną stroną.

  • MAM TALENT 2024

    We wtorek, 19 marca świętowaliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował "Mam Talent", podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności. Okazało się, że najwięcej było pokazów gry na instrumentach oraz występów tanecznych. Nie zabrakło jednak występów teatralnych czy kabaretowych. Największym zaskoczeniem był pokaz sztuczek na rowerze czy układanie na czas kostki Rubika. Zachwyciły nas także prace malarskie, stolarskie oraz literackie. Dziękujemy Wojtkowi Radomyskiemu - przewodniczącemu SU, który także wykazał się niesamowitym talentem konferansjerskim i sprawnie poprowadził show. Fotorelacja w galerii MAM TALENT 

  • Świat młodych badaczy

    We wtorek, 12 marca, klasy 2 c,d wzięły udział w ciekawych warsztatach na temat "Z ziemniakiem na tropie kleju".

  • Dzień Kobiet

    W tym roku klasa 6c przygotowała dla naszej społeczności przedstawienie z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie zaprosili na wieczorną uroczystość swoje mamy, siostry oraz babcie. Wierszem, śpiewem oraz muzyką instrumentalną złożyli życzenia najbliższym kobietom. 

  • No Name

    W środę, 6 marca mieliśmy okazję podziwiać telenty taneczne i gimnastyczne dziewcząt  z grupy No Name, do której należą także uczennice z naszej szkoły.

  • Wizyta w świecie pełnym tajemnic

    Dnia 5 marca 2024 r. klasy piąte z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Warszawy. O godz. 9:30 obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Rampa pt. "Tajemniczy ogród". Ta urzekająca opowieść wzrusza, bawi i skłania do refleksji. Po spektaklu udaliśmy się na Starówkę do Muzeum Magii i Iluzji. Tam spędziliśmy godzinę w świecie pełnym fantastycznych doznań. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem. Zadowoleni wróciliśmy do domu. Już czekamy na następny wyjazd. p. M. Kałaska, p. A. Galas, p. M.Wiśniewska

  • Żołnierze Wyklęci - 1MARCA - PAMIĘTAJMY!!!

    Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP.

  • Pancake Day

  • Dzień Naleśnika

    W tym tygodniu klasy 6a i 6b pod opieką p. Magdaleny Witek i p. Marzeny Majewskiej przygotowały niezwykłą lekcję. Świętowaliśmy Dzień Naleśnika, czyli Pancake Day. Uczniowie mieli okazję wykorzystać wiedzę nabytą na lekcjach w praktyce, prezentowali przepisy, dialogi, obejrzeli też krótki reportaż o Dniu Naleśnika w Wielkiej Brytanii. To była wyborna lekcja!

  • Integracja na lodzie

    22 lutego 2024 r. klasy 8a i 8b pod opieką p. Magdaleny Witek i p. Elżbiety Pałysy udały się na wycieczkę do Garwolina. Pierwszym punktem było zwiedzanie Drukarni Interdruk. W ramach zajęć preorientacji zawodowej młodzież poznała tajniki pracy: projektantów graficznych, techników, magazynierów, informatyków i innych osób związanych z poligrafią. Warto dodać,że zakład Interdruk funkcjonuje od 1991r., zatrudnia obecnie ok. 500 pracowników i znajduje się w czołówce przedsiębiorstw w swojej branży. Bardzo dziękujemy właścicielowi p. Dariuszowi Rękawkowi za możliwość zwiedzania zakładu. Drugim punktem wycieczki było pobliskie lodowisko, gdzie nasi uczniowie spędzili miło i aktywnie czas, śmigając po lodzie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl