Nawigacja

  • Wesołego Alleluja!!!

    Pisanki – jeszcze wczoraj robione z mozołem, dziś się mienią tęczą na świątecznym stole. Gdzieś tam zza rzeżuchy zając się wychyla. Sprawdza, czy gotowa świąteczna drużyna. Tu baranek z filcu, tam kurczak wełniany. Każdy na swym miejscu? No to zaczynamy! Wszyscy zgodnym chórem dzisiaj życzą, Rodzinnych i ciepłych wielkanocnych dni.

  • Jak wybrać zawód?

    W ramach doradztwa zawodowego klasy ósme w dniach 16 i 17 marca wybrały się na zajęcia tematyczne prowadzone przez nauczycieli przedmiotów zawodowych przy pomocy uczniów w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. W trakcie wizyty nasi uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Mamy nadzieję, że tego typu wyjazdy pomogą przyszłym absolwentom w wyborze odpowiedniej szkoły średniej.

  • Gminny Turniej Szachowy

    W czwartek, 19 marca br. w sali widowiskowej MGOK w Pilawie odbyły się gminne zawody szachowe szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Pilawa. Turniej został zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa Pani Albiny Łubian. Turniej poprowadził i oceniał sędzia i instruktor gry w szachy Aleksander Kędzierski. Pomocnikiem sędziego był dawny uczeń naszej szkoły Kornel Wierzbicki. Turniej odbył się w kategoriach kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII. Po zakończeniu zmagań najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, dyplomami oraz pucharami, które ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

    Wyniki indywidualne:

    Grupa wiekowa kl. I–III
    I miejsce - Maksymilian Całka – PSP Pilawa
    II miejsce - Filip Pietrasik – PSP Puznówka
    III miejsce - Tymoteusz Foryś – PSP Pilawa

    Grupa wiekowa kl. IV–VI
    I miejsce - Jakub Możdżonek – PSP Gocław
    II miejsce - Krystian Paśnik – PSP Gocław
    III miejsce - Jakub Mikulski – PSP Pilawa

    Grupa wiekowa kl. VII–VIII
    I miejsce - Antoni Woźniak – PSP Pilawa
    II miejsce - Rafał Szulc – PSP Pilawa
    III miejsce - Szymon Jałocha – PSP Gocław

    Klasyfikacja końcowa szkół:
    PSP Pilawa – 17,5 pkt
    PSP Gocław – 14 pkt
    PSP Trąbki – 12,5 pkt
    PSP Puznówka – 11 pkt

    Nagrody w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa Albiny Łubian wręczyła Pani Sekretarz Monika Śniegucka, która w krótkim podsumowaniu wydarzenia podkreśliła wysoki poziom rozgrywek oraz umiejętności młodych szachistów. Gratulujemy! Jesteśmy dumni z tak wysokich osiągnięć!!! Opiekunowie koła szachowego - p. Ewa Włastowska, p. Barbara Dąbrowska, p. Iwona Królikowska

  • Wyniki konkursu - NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA

    Z radością informujemy o rozstrzygnięciu szkolnego konkursu pt. „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i starannością wykonania prac. Wybór laureatów był niezwykle trudny.

    W KATEGORII KLAS I:

    1. Izabela Szymanek
    2. Marcelina Wilczek
    3. Helena Gocke

    W tej kategorii wyróżnienia otrzymali:
    - Szymon Mateńka
    - Szymon Domarecki
    - Stanisław Łączyński
    - Zofia Sałata
    - Dorota Piętka
    - Maja Wawer

    W KATEGORII KLAS II:
    1. Emilia Całka
    2 Kacper Rokicki
    3. Stanisław Radzikowski
    W tej kategorii wyróżnienia otrzymali:
    - Laura Walecka
    - Zuzanna Szostak
    - Wiktoria Kondej
    - Zofia Legat
    - Maria Sobieszek
    - Laura Goławska
    - Luiza Goławska

    W KATEGORII KLAS III:

    1. Hanna Bogusz
    2. Wojciech Radzikowski
    3. Zofia Karasińska
    W tej kategorii wyróżnienia otrzymali:
    - Aleksander Wereda
    - Dominika Pyza
    - Piotr Jacak
    - Mikołaj Zając
    - Tiffany Całka
    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za zaangażowanie i piękne prace! Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole. Koordynatorzy konkursu: Aldona Zadrożna, Iwona Królikowska, Magdalena Głaszczka.

  • Śladami Stasia i Nel

    18 marca z okazji Dnia Patrona w MGOK-u uczniowie klas szóstych wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem p. Piotrem Kowalczykiem.  Zaproszony Gość opowiedział o podróży po południowo - wschodniej Afryce, którą przemierzył śladami bohaterów powieści Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".

  • Dzień bez Plecaka

    20 marca powitaliśmy Wiosnę, przychodząc do szkoły bez plecaków. Natomiast podręczniki i niezbędne przybory zapakowaliśmy do... 

  • Radość gotowania!

    16 marca, w słoneczny marcowy poniedziałek klasa 5a wraz z opiekunami p.Ewą Korab i p.Marleną Korab udały się pociągiem do Warszawy Radość na warsztaty kulinarne "Radość z gotowania". Uczniowie, wcielając się w rolę kucharzy, samodzielnie przygotowali dwie potrawy: burgery wołowe i brownie z musem truskawkowym. Wspólnie gotując, uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale również ćwiczyli umiejętności pracy w zespole.

  • 12 marca - Dzień Patrona

    Święto Patrona Szkoły – Henryka Sienkiewicza – było wyjątkowym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. Tego dnia uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć wybitnego polskiego pisarza oraz autora wielu znanych powieści historycznych. Uczniowie młodszych klas przebrali się w stroje średniowieczne, dzięki czemu w szkole można było poczuć niezwykły klimat dawnych czasów.

    Klasy zostały udekorowane tak, aby przypominały wejścia do zamków – pojawiły się bramy, herby oraz elementy nawiązujące do epoki rycerzy. Wśród uczniów można było również spotkać postacie z powieści "W pustyni i w puszczy" – Dzięki temu wydarzenie było jeszcze bardziej barwne i pozwoliło uczniom w ciekawy sposób nawiązać do twórczości patrona szkoły. Dodatkowo odbyła się prezentacja strojów, podczas której uczniowie mogli zaprezentować swoje kostiumy. Obchody Święta Patrona były nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale także do poznania twórczości Henryka Sienkiewicza oraz historii i wartości przedstawianych w jego książkach.

    oprac. Aldona Zadrożna

  • Zaelektryzowani

    W piątek, 6 marca odbyły się w naszej szkole pokazy fizyczne, podczas których mieliśmy okazję wziąć udział w ciekawych eksperymentach np. z ciekłym azotem czy ogniem.

  • Zaproszenie

  • 163. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

  • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Wioski bez troski”

    Tegoroczna edycja poświęcona jest popularyzowaniu zasad bezpiecznej pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym oraz zaleceń prewencyjnych, stanowiących merytoryczną treść kampanii ,, Rola rolnika, by upadku unikał’’, która odnosi się do zapobiegania wypadkom z grupy ,, upadek osób’’. Patronat Honorowy nad działaniem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a patronat medialny -m.in. TVP Info. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu są Agro Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

    Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, o wspomnianej wcześniej problematyce. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych klas 0-3 i 4-8.

    Termin zgłaszania prac do 05.04.2026r. razem z formularzem zgłoszeniowym /zał.  1/

    zal.1_konk_plast_formularz_zgloszeniowy_2026.xlsx

    konkurs_plastyczny_plakat(2).pdf

     

  • UWAGA! - zmiana przepisów!

  • Warszawa - „Kamienie na szaniec”.

    26 lutego 2026r. uczniowie klasy VIIIa i VIIIc pod opieką nauczycieli uczących języka polskiego i wychowawców udali się na wycieczkę do Warszawy szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”.

    Młodzież odwiedziła między innymi Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha – siedzibę Gestapo podczas II wojny światowej. Jest to miejsce upamiętniające martyrologię Polaków. Jedyne autentycznie zachowane miejsce, niemieckiej kaźni, które wywiera ogromne wrażenie. Historia, która przeraża, wzrusza i chwyta za serce.

    Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak, niezwykle poruszające miejsce, które w autentyczny sposób oddaje tragiczne losy więźniów w czasie okupacji.

    Kolejnym punktem był Cmentarz Powązkowski – przestrzeń, gdzie historia spotyka się z pamięcią o wybitnych Polakach. Miejsce pamięci narodowej, gdzie między innymi wielu powstańców, żołnierzy Armii Krajowej znalazło wieczny spoczynek. W czasie II wojny światowej nekropolia była miejscem tajnych działań i spotkań członków polskiego podziemia. Cmentarz Powązkowski to miejsce spoczynku wielu wybitnych postaci, które na trwałe zapisały się w historii Polski.

    Młodzież odwiedziła również Muzeum Historii Polski gdzie obejrzała wystawę jednego obiektu „Okrągły Stół. Moment przejścia” To tu wybrzmiewały różne głosy, które tworzyły wielogłos doświadczenia transformacji ustrojowej w Polsce. Wystawa otwiera przestrzeń do wspólnego namysłu nad tym, jak pisać losy naszej demokracji.


    Tego dnia uczniowie otrzymali szczególną lekcję historii. Od działań okupantów podczas II wojny światowej poprzez działania komunistów wobec opozycji po wojnie do początków demokracji.
    Pamiętajmy, co przeżyli nasi rodacy w obronie naszej Ojczyzny!!!

  • Klasy IV w Warszawie

    16 lutego klasy czwarte pod opieką wychowawców wybrały się na wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Teatrze Capitol, gdzie uczniowie obejrzeli pełną humoru, piosenek oraz zaskakujących momentów inscenizację książki Jana Brzechwy "Akademia pana Kleksa". Następnie, korzystając ze słonecznej aury, zobaczyli najważniejsze zakamarki Starego Miasta, odwiedzając m.im. katedrę św. Jana - miejsce pochówku Henryka Sienkiewicza - patrona szkoły. 

  • Bal karnawałowy

    W czwartek, 12 lutego, odbył się bal karnawałowy klas młodszych oraz dyskoteka walentynkowo - ostatkowa dla klas starszych. Uczniowie świetnie się bawili, spalając przy okazji nadmiar kalorii spowodowany tłustoczwartkową pączkową dietą:-)

  • „MobiLas. Fotografia mobilna w lesie”

    W czwartek 5 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie odbyła się wystawa podsumowująca projekt „MobiLas. Fotografia mobilna w lesie” według pomysłu i autorstwa Pani Marzenny Gawriłow. Zadanie zrealizowano w ramach środków z Planu Rozwojowego (KPO dla kultury) w formie stypendium, ktore pozyskała autorka projektu.

    Działania obejmowały cykl foto-spacerów oraz warsztatów podczas których uczestnicy uczyli się wykonywania zdjęć smartfonami w przestrzeni lasu Poznawali m.in. zasady kadrowania, pracy ze światłem i budowania kompozycji. W projekcie udział wzięło ponad 100 osób, w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania w fotografii, w tym również uczniowie z PSP w Pilawie oraz z PSP w Puznówce.

    Zajęcia w plenerze przeprowadzono na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego oraz w lasach na terenie Nadleśnictwa Garwolin. Najlepsze prace zostały wyróżnione i zaprezentowane podczas wystawy zorganizowanej na podsumowanie projektu.

    W wydarzeniu udział wzięli m.in. Burmistrz Miasto i Gmina Pilawa Albina Łubian, Dyrektor PSP w Pilawie Hanna Gajowniczek, Pani Marlena Korab opiekun grupy uczniów z PSP w Pilawie, Pani Anna Borowska opiekun grupy uczniów z PSP w Puznówce, nauczyciele, uczniowie, a także rodzice.

    Serdecznie dziękujemy naszej młodzieży ich opiekunom oraz uczestnikom i organizatorom za zaangażowanie oraz inspirujące spotkanie ze sztuką fotografii.

    Gratulujemy nabytych umiejętności oraz pięknych i ciekawych zdjeć.

  • Jasełka 2025

    Adwent to radosne oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły spędzali aktywnie ten czas, przygotowując jasełka.  Tegoroczne przedstawienie przypomina o tym, że w każdym człowieku, niezależnie od jego sytuacji życiowej, statusu materialnego drzemie olbrzymia potrzeba miłości i bliskości, czasami ukryta pod twardą skorupą niechęci, zgorzknienia czy zamknięcia się na świat. Ta tęsknota szczególnie wybrzmiewa w Boże Narodzenie, które co roku nam przypomina o tej największej Miłości, jaką obdarzył nas Bóg w swoim Synu. Zróbmy wszystko, aby tak jak główna bohaterka jasełek - Hrabina w porę otworzyć się na tę Maleńką Miłość z Nieba.

  • Mikołajki 2025

  • MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2025

    W tym roku hasło przewodnie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Biblioteka zaprasza człowieka”. Od 1 października ruszył konkurs dla miłośników czytania – „Drzewo czytelnicze”. Przez cały październik, uczniowie z klas I-IV, którzy wypożyczyli i przeczytali książkę (niebędącą lekturą), przyczepiali do drzewa czytelniczego listek. Najbardziej zaczytaną klasą okazała się klasa 3b. Dla starszych uczniów z klas V-VIII, wraz z rozpoczęciem miesiąca ruszył konkurs na „Logo biblioteki szkolnej”.

    Laureaci konkursu opracowali logo, które kojarzy się z biblioteką, książką oraz patronem naszej szkoły.

    I miejsce zajęła – Maja Całka z kl. 8d

           II miejsce zajęła – Amelia Jaszczuk kl. 5a

    III miejsce – Bogusław Proczek kl. 7c

    Biblioteka szkolna wzbogaciła księgozbiór o nowe woluminy z akcji: „Grosz
    do grosza, a będzie (…) książeczka
    ” o 51 sztuk . Książeczki zostały wymienione za naklejki
    z Biedronki - biedroniaki.

    20 października w ramach promocji czytelnictwa miał miejsce jesienny kiermasz książek i kolorowanek. Księgarnia Tuliszków po raz kolejny wzbogaciła księgozbiór biblioteki.

    W poniedziałek, 27 października, w ramach współpracy z Miejską Biblioteką
    w Pilawie uczestniczyliśmy w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Jesień słowem malowana...".

    I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Jagoda Kowalska z klasy 5c.

    W tym miesiącu również uczennica klasy 4a Emilia Mianowska napisała wiersz
    o naszej bibliotece:

    W bibliotece…

    W bibliotece nie krzyczymy, nie skaczemy, nie biegamy.

    W bibliotece miło czas spędzamy.

    Czasem książkę poczytamy, czasem malujemy, no a czasem to w ogóle bazę zbudujemy.

    W szachy, w wisielca wszyscy zagramy, albo z panią porozmawiamy.

    W bibliotece pod żadnym pozorem nie jemy i raczej też za bardzo nie pijemy.

    W bibliotece codziennie fajnie się bawimy, ale o lekcjach nie zapomnimy.

     

    Na zakończenie miesiąca klasa IV b rozpoczęła cykliczne warsztaty  „Jak promować bibliotekę we współczesnym świecie wśród młodych’’ w Miejskiej Bibliotece w Pilawie.

    Nad całością wydarzenia czuwały nasze panie bibliotekarki: p. Barbara Dąbrowska  i p. Agata Niksa.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl