Nawigacja

Informacje ogólne Akcja dla Czadu OWOCE W SZKOLE Szachy Nasze zajęcia Dokumenty Świetlica w czasach pandemii

Świetlica szkolna

Akcja dla Czadu

Czad to jeden z najbiedniejszych krajów świata, borykający się z głodem i suszą.

Powierzchnię czterokrotnie większą od Polski zamieszkuje tylko 10 mln ludzi, z których większość żyje w kilku dużych miastach na południu. Północna część kraju to piaski i kamienie Sahary oraz wulkaniczne masywy górskie - jedno z najbardziej niedostępnych miejsc nie tylko w Afryce, ale i na świecie. Niedobrze wygląda sytuacja z wodą i pożywieniem – Czad to kraj leżący w samym środku afrykańskiego pustkowia – na pograniczu Sahary i Sahelu. Trudno wyobrazić sobie bardziej niekorzystne położenie.

Susze oraz trwająca od wielu lat niestabilna sytuacja wewnętrzna w Czadzie doprowadziły w 2012 roku do ogromnego kryzysu żywnościowego w tym kraju. Tysiące dzieci zagrożonych było niedożywieniem, setki z nich umierały z głodu.

80 proc. ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa. Od siedmiu lat kraj ten przesuwa się w górę listy tzw. krajów upadłych, z każdym rokiem zajmując coraz wyższa pozycję. Obecnie jest na miejscu nr 2 - za Somalią.

Sytuację w Czadzie pogarszają nawracające epidemie takich chorób jak odra, zapalenie opon mózgowych i polio. Choroby te często są ściśle związane z poziomem niedożywienia organizmu dziecka i znacznie zwiększają ryzyko zgonu. Według ostatnich badań poziom śmiertelności okołoporodowej matek i niemowląt należy w Czadzie do najwyższych na świecie.

Dodatkowo, skutki powszechnych w porze deszczowej powodzi dotknęły w ostatnich tygodniach niemal pół miliona osób. Tysiące innych dzieci, pozbawionych na skutek deficytu pożywienia odporności i sił do walki z chorobami, umiera z powodu malarii, biegunki, najprostszych infekcji.

W przypadku innych krajów położonych w regionie Sahelu występują też problemy związane z niestabilną sytuacją wewnętrzną, przykładowo budząca niepokój kwestia saharyjskiego kalifatu Al-Kaidy na północy Mali oraz  zagrożenia atakami terrorystycznymi ze strony nigeryjskiej organizacji Boko Haram.

To również państwo policyjne. Prezydent  Idriss Déby, rządzący od 1991 roku, na otwarcie nowego mostu między Kamerunem a Czadem wyjeżdża czołgami na ulice. Kraj w ostatniej dekadzie przeżył dwa nieudane zamachy stanu i próby odebrania władzy Déby'emu.  Czad to kraj, w którym instytucje centralne praktycznie nie działają, a układy korupcyjne zastępują administrację. Spuścizną postkolonialnego, arbitralnego wyznaczania granic jest konflikt między arabsko-berberyjską północą kraju, a chrześcijańskim południem, zamieszkanym przez ludność czarnoskórą. Ponad połowa mieszkańców jest niepiśmienna, a wielu rodziców nie ma możliwości wysyłania dzieci do szkół. Wielu też, co jest inną sprawą, nie widzi w tym specjalnego sensu. W tym kraju żyje i pracuje misjonarz, ksiądz Stanisław Tymoszuk, który  urodził się na Podlasiu. To właśnie jego misję w Czadzie wsparliśmy zarówno w tym roku jak i w roku 2013.

                           

Kolędnicy misyjni z kl. IVd z przygotowanym przez panią Alę Żołądek   przedstawieniem  wędrowali od klasy do klasy  zbierając dary dla uczniów z afrykańskiego Czadu.

                          

Druga część akcji to misyjny kiermasz przygotowany przez szkolną świetlicę na którym sprzedawano stroiki, karty świąteczne, bombki, malowane płaskorzeźby  gipsowe i inne ozdoby świąteczne. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej  www.facebook.com/MisjaWCzadzie .

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl