28 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedzili strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Garwolinie. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji, by później obejrzeć sprzęt i narzędzia, które strażacy wykorzystują w swojej pracy. Na koniec odbył się pokaz „puszczania” piany, którą gasi się pożary. Nauczyciele i dzieci serdecznie dziękują panom strażakom, którzy zadali sobie trud, aby przygotować to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Zdjęcia w galerii Pokazy stażackie dla uczniów kl. I - III.
W dwa kolejne weekendy maja , w ramach projektu „Czas na zdrowie”, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu i Rekreacji, uczniowie, rodzice i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilawie wzięli udział w akcjach promujących ruch i zdrowy tryb życia.
We wtorek, 9 czerwca, odbyło się przedstawienie dla klas I – III pt. „W świecie bajek”, które przygotowały klasy 5b i 5c, wraz z nauczycielkami języka angielskiego i niemieckiego, panią Marzeną Majewską i panią Ewą Korab.
26 maja 2015 r. roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Pilawie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas II - III o nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa . Celem konkursu jest wyłonienie spośród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej mistrza ortografii oraz pokazanie wartości uczenia się i nabywania umiejętności poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. W konkursie uczestniczyły 4 szkoły z gminy Pilawa :Publiczne Szkoła Podstawowa w Gocławiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Puznówce, Publiczna Szkoła Podstawowa w Trąbkach i Publiczna Szkoła Podstawowa w Pilawie .
Informujemy, że list Natalii Russak - uczennicy klasy IIIa - znalazł się wśród 100 najlepszych prac nadesłanych na konkurs zorganizowany przez Fundację Ekologiczną ARKA. Kolejnym etapem jest głosowanie online na 10 najlepszych listów. Zachęcamy do oddania głosów na reprezentantkę naszej szkoły na stronie http://listydlaziemi.pl/konkurs-2015/miasto/pilawa
Głosowanie trwa do 10 czerwca.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z czterodniowej wycieczki klas Va, Vb i Vd w Kotlinę Kłodzką i do Czech. Podczas wyjazdu udało nam się zwiedzić Wrocław, Aderszpaskie Skalne Miasto, Pragę oraz kopalnię złota w Złotym Stoku. Zdobyliśmy także Szczeliniec - najwyższe wzniesienie Gór Stołowych. Kotlina Kłodzka + Praga - kl. V, maj 2015.
24 maja z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla naszych uczniów oraz ich rodziców festyn pod hasłem "Czas na zdrowie". Impreza została przygotowana we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Fotorelacja w galerii Festyn Zdrowia.
W dwa kolejne weekendy, w ramach projektu „Czas na zdrowie”, uczniowie naszej szkoły zaprosili mieszkańców Pilawy do udziału w akcjach promujących zdrowy i aktywny styl życia. Pierwszą z nich był zorganizowany w niedzielę, 17 maja, marsz nordic walking. Leśnymi ścieżkami przeprowadziły nas instruktorki fitness – p. Renata i p. Marlena. Natomiast w sobotę, 23 maja, pod profesjonalną opieką Garwolińskiego Stowarzyszenia Kolarskiego „Horyzonty” udaliśmy się na rajd rowerowy. Wspólnie przemierzyliśmy około 30 km, odwiedzając miejsca pamięci narodowej w łucznickim lesie. Zatrzymaliśmy się także przy jednym z najstarszych dębów na Mazowszu, który rośnie w Górkach i nosi zaszczytne imię Jana Pawła II. Fotorelacja w galerii Czas na zdrowie!.
Termin: 24.05.2015 r. (w niedzielę)
Miejsce: Szkoła Podstawowa w Pilawie /od strony hali MOSiR/
Czas: od godz.13.00 do 15.00
Impreza jest organizowana w ramach projektu „Czas na zdrowie”.
Na ten dzień zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci i rodziców.
Między innymi:
Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do wspólnej zabawy!!!
Dla aktywnych rodzin przewidziane nagrody w postaci wejściówek na basen, siłownię, czy biletów do kina ufundowanych przez CSiK w Garwolinie, MOSiR w Pilawie, Centrum Kobiet w Garwolinie
OBOWIĄZUJE STRÓJ SPORTOWY !!!
Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich sympatyków dwóch kółek do udziału w rajdzie rowerowym, który odbędzie się w sobotę, 23 maja 2015 r.
Zbiórka o godz. 14.00 przy szkole podstawowej, ul. Leśna 2.
Rajd poprowadzi Stowarzyszenie Kolarskie ,,Horyzont” z Garwolina.
Pamiętaj !!! Przyjedź na sprawnym rowerze! Załóż odblaskowe ubranie, weź prowiant i wodę przewidujemy ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Naszym celem jest:
W naszej szkole 5 maja klasy szóste spotkały się z panem pedagogiem, który opowiadał dużo ciekawych rzeczy na temat internetowych oszustów i niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w sieci. Klasa VI c narysowała piękne plakaty związane z niebezpiecznymi zachowaniami w Internecie. Natomiast w czwartek, 14 maja oglądaliśmy przedstawienie przygotowane przez klasę IVa. Szkołę odwiedzili pan policjant, SOK-iści pilnujący bezpieczeństwa na torach oraz pani również zajmująca się bezpieczeństwem na terenie kolejowym. Nad sprawnym przebiegiem całego projektu czuwała pani Agnieszka Tudek oraz zespół ds. bezpieczeństwa.
Na spotkaniu z panem pedagogiem uczniowie słuchali z pełną uwagą rad oraz wielu historii o niebezpieczeństwie w sieci, aby nie dać się oszukać ludziom, którzy podają się za osoby w młodszym wieku i proponują spotkanie.
Pan przeprowadził również z uczniami różne ćwiczenia. Przykładowo dwie osoby siadały do siebie tyłem, jedna była oszustem, a druga ofiarą. Oszust zadawał masę prywatnych pytań, a druga osoba miała za zadanie nie dać się oszukać ani nie podawać swoich danych. To zadanie miało pokazać szóstoklasistom, jak taka rozmowa może wyglądać, poprzez zadawanie prywatnych pytań typu gdzie mieszkasz?, ile masz lat?, jak masz na imię?, itp.
Poruszono również temat długiego przesiadywania przy komputerze. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nasz gość wymyślił nowe interesujące zadanie. Podzielił uczniów na sześć grup i każda musiała napisać, co można robić innego bez komputera, telefonu, telewizora, itp. Uczniowie napisali bardzo dużo przykładowych zajęć.
Na kolejnej lekcji uczniowie klasy VIc mieli za zadanie wykonać prace plastyczne związane z siecią. Byli podzieleni na grupy. Każdy zespół dostał wielką kartkę, na której malował farbami, kredkami, itp. Wszystkim nauczycielom i uczniom, a także rodzicom te prace bardzo się podobały.
14 maja w hali MOSIR odbyło się spotkanie pt. „Bezpieczne dzieci w domu, w szkole, na drodze, w sieci”. W pierwszej części apelu klasa IVa przedstawiła krótką, ale ciekawą sytuację, o tym, że nie należy przesiadywać zbyt długo przy komputerze oraz w sieci, ponieważ zabiera to dużo czasu, odsuwamy się od przyjaciół, a nawet pogarsza zdrowie. Młodzi aktorzy świetnie i z ogromnym zaangażowaniem odegrali swoje role.
Następnie parę słów skierowała do nas pani zajmująca się bezpieczeństwem na torach, która wyświetliła krótki film o bezpieczeństwie na przejeździe kolejowym. Potem panowie ze Straży Ochrony Kolei pokazali, jak obezwładniają napastnika. Po tej akcji pan ze straży przedstawił psa tropiciela, który wabi się Santo. Na zakończenie pan policjant opowiedział uczniom o miejscach przeznaczonych do pływania oraz o bezpiecznych wakacjach na drodze.
Julianna Adamczyk, kl. VIc
Fotorelacja z całej akcji w albumie Bądź bezpieczny!.
Z okazji Tygodnia Bibliotek 15 maja 2015 r. klasa VIb wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Marleną Korab udała się do Biblioteki Publicznej w Pilawie.
Nasza szkoła realizuje wiele przedsięwzięć promujących zdrowy styl życia oraz podnoszących wiedzę prozdrowotną. Dlatego bardzo chętnie podjęliśmy wyzwanie przeprowadzenia projektu „Czas na zdrowie” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Celem tego projektu jest promowanie idei zdrowego stylu życia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ we współczesnym świecie brak ruchu i zła dieta są przyczyną wielu schorzeń nawet u dzieci. W działania związane z projektem włączyli się wszyscy uczniowie klas IV –VI, ale główną grupą jest zespół Ekozuchy.
I miejsce w kategorii dzieci młodszych - Dawid Szuchnik PSP w Gocławiu
II miejsce w kategorii dzieci starszych - Katarzyna Skolmowska PSP w Pilawie
wyróżnienia w kategorii I:
Wojtek Stefanowicz
Michał Jałocha
wyróżnienia w kategorii II:
Grzegorz Starzec PSP Trąbki
Kamila Ozimek PSP Gocław
Bartek Jałocha PSP Gocław
Karolina Mianowska PSP Trąbki
Paulina Macioszek PSP Gocław
Michał Bogusz PSP Trąbki
Katarzyna Rosłaniec PSP Pilawa
Gotowicka Klaudia PSP Pilawa
Kacper Gładysz PSP Trąbki

24 kwietnia odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Jesteśmy tacy sami – integracja w oczach dziecka”. Spośród dwóch tysięcy prac ze 176 szkół, przedszkoli i placówek opiekuńczo-wychowawczych z różnych części kraju zostały nagrodzone i wyróżnione także uczennice naszej szkoły.
W środę, 29 kwietnia, gościliśmy w szkole pana Romana Pankiewicza, który od kilku lat mieszka i pracuje w Islandii. Oto, co uczniowie piątych klas zapamiętali z wizyty naszego gościa:
Podczas spotkania dowiedziałam się, że na Islandii największym zagrożeniem nie są dzikie zwierzęta, bo po prostu ich tam nie ma, lecz erupcje wulkanów. Ola , Vd
W piątek, 24 kwietnia w klasie IV c świętowaliśmy Dzień Ziemi. Wraz z wychowawczynią wybraliśmy się do zakładu produkującego torby foliowe IDEEKO Zawadka & Całka. Na miejscu zapoznaliśmy się z procesem przetwarzania zużytych, posegregowanych plastików na nowe torby i worki foliowe.
Gdzie wstęgą Wisła zieleń przecina,
Od Tatr wysokich po morze Bałtyk
Otacza naród skrzydłami swymi
W czerwonym polu orła znak biały.
Ptaku królewski, w złotej koronie
Okaż swą siłę i swój majestat,
Symbolu państwa, znaku zwycięstwa
Strzeż naszych granic, polskiej tradycji.
O białopióry orle wolności,
Spod Twego znaku wszyscy jesteśmy!
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w tym roku w organizację Niedzieli Palmowej. Klasa Ia pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Beaty Wyglądały wystawiła Misterium Męki Pańskiej, które zostało zaprezentowane podczas niedzielnych uroczystości. Dekoracje do przedstawienia zostały przygotowane przez pracowników Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, natomiast oprawą muzyczną zajęła się p. Marlena Korab i uczennice z klasy Vb i Vd. Zdjęcia do galerii udostępnił p. Marcin Kot. Misterium Męki Pańskiej.
25 marca 2015 r. dzieci z klasy II b wzięły udział w realizacji projektu „Podtrzymujemy tradycję i łączymy pokolenia". W zajęciach, wspólnie z dziećmi, wzięły udział Babcie. Wszyscy, pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Dziedzic, zabrali się do wykonywania wielkanocnych pisanek. Uczniowie oraz babcie bardzo zaangażowali się w wykonanie najładniejszego jajka. Wspólna praca przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, którą głównie stworzyły obecne na zajęciach babcie. Ciężka praca nie poszła na marne i wszystkie jajka wyszły fantastycznie. Pisanki zostały zgłoszone do gminnego konkursu. Projekt opracowała i realizowała wychowawczyni klasy IIb Katarzyna Przybysz. Pisanki łączą pokolenia.