EuroWeek - Szkoła Liderów

W ostatnim tygodniu września kilkunastu uczniów z oddziałów gimnazjalnych naszej szkoły wybrało się na wyjątkową wycieczkę do Rudawy na Ziemi Kłodzkiej. Wyjazd ten organizowany przez p. Dorotę Przybysz i Magdalenę Witek odbył się w ramach programu EuroWeek - Szkoła Liderów. Jest to specjalny obóz edukacyjny pozwalający młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Głównym jego celem jest rozwijanie najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.

Już sama podróż była dla młodzieży przygodą, ponieważ podróżowaliśmy pociągiem. Wyruszyliśmy z Pilawy o g. 5.20 na miejsce dotarliśmy w okolicy godz. 16.00. Po dotarciu do ośrodka wypoczynkowego "Orlica" byliśmy dosłownie zachwyceni malowniczą okolicą, zapierającymi dech widokami. Już od pierwszego dnia rozpoczęliśmy aktywnie zajęcia, które prowadzili wolontariusze z krajów całego świata: Kolumbii, Wietnamu, Łotwy, Etiopii, Turcji, Filipin. Zajęcia te prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulujących i praktycznych ćwiczeń, wszystkie w języku angielskim. Dzięki małym liczebnie grupom każdy uczestnik angażowany był maksymalnie w zadania. Uczniowie przygotowywali pokaz swoich talentów, nakręcali filmy tematyczne, scenki sytuacyjne, prowadzili wywiady z wolontariuszami i podejmowali szereg innych wyzwań.

Oprócz tego  mieli okazję obejrzeć prezentacje dotyczących krajów, z których pochodzą wolontariusze, jak również nauczyć się ich regionalnych tańców. Każdy dzień rozpoczynał się od tzw. energizera, czyli gry ruchowej mającej na celu pobudzenie i ośmielenie uczniów. W wolnym czasie, którego było naprawdę mało ze względu na różnorodność warsztatów, podziwialiśmy urokliwą okolicę nad Zalewem Orlickim.

W sobotę wybraliśmy się również na dodatkową wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej oraz samego Kłodzka. Odwiedziliśmy tam jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne oraz Bramę Wodną.

Chyba wszystkim z nas szkoda było wyjeżdżać, co tylko dowodzi, że czas tam spędzony był niezapomnianym przeżyciem. To była wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby pozbyć się barier językowych, stereotypów, otworzyć przed innymi i samym sobą oraz poznać wspaniałych, otwartych i serdecznych ludzi. Ten wyjazd na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Fotorelacja https://pspilawa.edupage.org/album/?#gallery/198