Nawigacja

 • Jabłka są najczęściej spożywanym  owocem przez dzieci i dorosłych. Zjadamy je na surowo, jak również w postaci słodkich soków. W czwartek klasy Ia i Ic miały możliwość prześledzenia wędrówki tych smacznych owoców z sadu przez sortownię, skąd ruszają  w drogę do sklepów oraz do tłoczni, gdzie powstaje pyszny sok. To wydarzenie możliwe było dzięki firmie WIL SAD, która zaprosiła nas do swojego zakładu. Zdjęcia z wycieczki do obejrzenia w albumie Z wizytą w sadzie.

 • W sobotę, 27 września po raz kolejny wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki Małego Człowieka zorganizowanym przez Wydziały Fizyki, Matematyki oraz Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Specjalnie dla dzieci organizatorzy przygotowali pokazy, mające na celu rozbudzić zainteresowanie różnymi dziedzinami nauki, rozwinąć ciekawość poznawczą czy wytłumaczyć podstawowe prawa natury. Uczniowie mogli odwiedzić „Szpital”, gdzie wspólnie z przyszłymi lekarzami  leczyli lalki, miśki lub inne chore zabawki, a wszystko po to, by nie bać się lekarskiego fartucha. Podobnie jak w latach ubiegłych, policjanci i strażacy zaprezentowali  swoje pojazdy, a także opowiedzieli o pracy przy gaszeniu pożarów. W tym roku  studenci z Koła Naukowego SKAP  wyjaśnili działanie  samochodu, który na litrze benzyny może przejechać setki kilometrów, a gimnazjaliści z Gorzyc Wielkich przedstawili ponad 100 zabawek fizycznych. Do pełnego atrakcji Leśnego Miasteczka  zaprosiła nas również  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.  Szczególnie spodobały nam się "GigaDoświadczenia" przygotowane przez laboratorium pana Wiktora Niedzickiego. 

  Relacja w wyjazdu w albumie Festiwal Nauki 2014.

 • 26 września uczciliśmy w naszej szkole 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 70. rocznicę Akcji "Burza". Wcześniej uczniowie wzięli udział w wycieczce rowerowej śladami miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy. Udaliśmy się do lasu za Łucznicą, gdzie znajdują się  kamienie z tablicami upamiętniającymi zgrupowanie żołnierzy AK obwodu "Gołąb" oraz aliancki zrzut lotniczy z Wielkiej Brytanii. Klasy piąte i szóste obejrzały prezentację multimedialną o powstaniu i strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, a następnie rozwiązały krzyżówkę sprawdzającą  zdobytą wiedzę. Zdjęcia w albumie Śladami Armii Krajowej.

  Krzyżowka - PPP.pdf

 • O co tak naprawdę chodzi z harcerstwem i z Gromadą? 

  Na zbiórkach przenosimy się do dżungli, gdzie stajemy się wilczkami. Poznajemy Prawo Wilczka i Gromady, wiele zabaw i piosenek, uczymy się i pomagamy sobie nawzajem,  a także wyjeżdżamy na zimowiska i obozy pod namioty!

  Więcej o nas można zobaczyć i przeczytać na blogu: www.2gromadapilawska.blogspot.com

  Zbiórki odbywają się w soboty, zazwyczaj od 9.00 do 12.00. 

  Wilczkami w Gromadzie żeńskiej są dziewczynki od III do V klasy szkoły podstawowej, później przechodzą do drużyny i stają się harcerkami! :)

  Zapraszamy na zbiórkę! 

  Przyjdź i weź ze sobą dobry humor!

  Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Zapraszamy do gromady!

 • W module O SZKOLE dostępny jest wykaz zajęć pozalekcyjnych (koła zainteresowań, zajęcia w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej) w roku szkolnym 2014/2015, .

 • Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji Narodowego Czytania Dzieł Sienkiewiczaktóra odbyła się 7 września w parku miejskim w Pilawie.

 • Czytamy Sienkiewicza

 • W module  Dla rodziców znajdziecie Państwo przydział wychowawców oraz sal lekcyjnych na rok szkolny 2014/2015.

 • Poniżej prezentujemy ranking czytelniczy w roku szkolnym 2013/2014.

 • W module Dokumenty został zamieszczony wykaz podręczników do klas 0 - VI na rok szkolny 2014/2015.

 • W środę klasy IVb oraz Va i Vc postanowiły zakończyć rok szkolny rowerową wycieczką do Huty Garwolińskiej. Pogoda dopisała, a pełną przygód trasę przez malownicze okolice na pewno będziemy długo wspominali. Zdjęcia w albumie Na rowery!

 • Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu kl. Ib do Warszawy. Zdjęcia w albumie Wyjazd do Warszawy - kl. Ib.

 • 2 czerwca 2014r. gościliśmy w naszej szkole pisarkę panią Hannę Niewiadomską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich i Ib. Autorka wierszy dla dzieci "Bajczytanki Pani Hanki" czytała swoje utwory i opowiadała o pasji pisania.

 •  6 maja 2014 r. uczniowie klas szóstych przystąpili do konkursu frazeologicznego „Z ręką na sercu”.  W pierwszym etapie konkursu sprawdzono znajomość związków frazeologicznych  i wyłoniono zwycięzców, którzy zmierzyli się w drugim etapie,  5 czerwca 2014r. Uczestnictwo w konkursie poprzedziły lekcje biblioteczne na temat związków frazeologicznych.
   

 • Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z trzydniowej wycieczki klas III a i III c w góry, podczas której uczniowie zwiedzili Zakopane, Wadowice oraz Park Miniatur w Inwałdzie. Relacja w  albumie Zakopane - kl. III.

 • Na początku czerwca klasy IVb, IVd oraz V b udały się na trzydniową wycieczkę krajoznawczą nad morze. Oto fotorelacja z naszego  wyjazdu na Pomorze Gdańskie.

 • Dnia 27 maja 2014 r. o godzinie 8:00, pod opieką  wychowawców, klasy 6b, 6c i 5c wyruszyły na czterodniową wycieczkę na północno – wschodnie krańce Polski. Autobus zawiózł nas przez Mazowsze na Suwalszczyznę, aż na brzeg jeziora Wigry, do miejscowości Stary Folwark, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego. 

 • Wyprawka 2014

  Wnioski o wyprawkę na rok 2014 do pobrania w sekretariacie szkoły. Pozostałe informacje do pobrania w dziale dokumenty w formacie pliku PDF. Zapraszamy!

 •    W dniach 23 – 25 maja delegacja naszej szkoły wzięła udział w XXII Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. Henryka Sienkiewicza, którego gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 37 w Bydgoszczy. Jak co roku, organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby spotkanie Braci Sienkiewiczowskiej było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.
     Zjazd rozpoczął się uroczystym przemarszem ulicami miasta i mszą świętą, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem naszego patrona.  Następnie udaliśmy się do auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie odbyła się część oficjalna. Zaproszeni goście, w tym pan Juliusz Sienkiewicz – wnuk Henryka oraz pan Maciej Cybulski  dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w krótkich przemówieniach przypomnieli  historię i cel zlotów. Dokonano także wręczenia nagród laureatom licznych konkursów literacko – plastycznych towarzyszących imprezie. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie zaprezentowali autorski kabaret, podczas którego przenieśli bohaterów Sienkiewicza w czasy współczesne. Wieczorem uczestnicy zlotu wzięli udział w uroczystym bankiecie w pałacu w Ostromecku.
     Drugi dzień zlotu tradycyjnie organizatorzy przeznaczyli na wycieczki krajoznawcze po atrakcjach turystycznych regionu.  Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w pełną wrażeń podróż kolejką wąskotorową ze Żnina do Wenecji, gdzie mieści się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Następnie gościli na Zamku Krwawego Diabła Weneckiego, podziwiając średniowieczne machiny oblężnicze. Kolejną niespodzianką był rejs statkiem po Kanale Bydgoskim, podczas którego oglądaliśmy  zabytki usytuowane na nabrzeżu.  Jednak gwoździem programu okazał  się koncert rockowego zespołu Roan, który odbył się w Operze Bydgoskiej.
     Zloty Sienkiewiczowskie na stałe wpisały się już w  harmonogram imprez szkolnych. Są doskonałą okazją do szerzenia twórczości  naszego Noblisty, a także sprzyjają wymianie doświadczeń między szkołami noszącymi jego zaszczytne imię.  Dziękujemy serdecznie Szkole Podstawowej nr 37 z Bydgoszczy za gościnę i wspaniałą organizację imprezy!  Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, które tym razem odbędzie się w Przasnyszu. 

 •    Od marca 2014 roku uczniowie klas trzecich naszej szkoły  uczestniczą w bezpłatnych zajęciach z zakresu nauki pływania na basenie w Garwolinie. Zajęcia w wymiarze 20 godzin odbywają się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Lekcje  pływania dla dzieci zorganizowane zostały w ramach projektu pt. "Ja też chcę pływać!" realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego "Wspólnota Powiatowa". Współpartnerem w realizacji projektu jest gmina Pilawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wiadomości

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
  08-440 Pilawa ul. Leśna 2
  woj. mazowieckie
 • (25) 685 68 42 -
  p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

  (25) 685 61 01 -
  p. Janina Elis - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

  sekretariat5@o2.pl

Galeria zdjęć