Nawigacja

  • Świąteczny kiermasz książek

     Od 6 do 18 grudnia 2023 r. w naszej szkolnej bibliotece po raz kolejny odbył się świąteczny kiermasz książek z Księgarni Tuliszków. Sprzedano 90 książek, a w zamian biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 15 nowości książkowych.

  • Pamiętaj! Nie jesteś Sam!

    UWAGA! 

  • Bezpieczne ferie!!!

  • Wesołych Świąt!

  • Jasełka 2023

    W środę, 20 grudnia odbyły się szkolne jasełka, które wprowadziły nas w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 4a i 6b zaprezentowali bardzo wymowne scenki przypominające o tym, że świętowanie to przede wszystkim otwarcie się na Boga w drugim człowieku. Nad sprawną organizacją czuwali: p. Aneta Grzelak, p. Magdalena Wiśniewska oraz ks. Robert Daszczuk.

  • Mikołajki w ODSKOCZNI

    Na początku grudnia 2023 roku klasy: 1a, 2b, 4a uczestniczyły w niezwykłych warsztatach dekorowania pierników, które odbyły się w przytulnej kawiarni "Odskocznia". Atmosfera tego miejsca od razu wprowadziła nas w świąteczny nastrój - przytulne światła, ozdobiona choinka i dźwięki świątecznych melodii tworzyły uroczą scenerię.

    Głównym punktem programu było spotkanie z Mikołajem, które wzbudziło wśród uczniów niekłamaną radość i ekscytację. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Świętego Mikołaja, zadawały pytania i dzieliły się swoimi marzeniami związanymi z nadchodzącymi świętami. Warsztaty dekorowania pierników okazały się równie pełne uroku, co samo spotkanie z Mikołajem. Pod okiem doświadczonej instruktorki, uczniowie tworzyli prawdziwe dzieła sztuki z pierników, lukru i kolorowych posypek. Radosne śmiechy, kreatywność dzieci i wspólna praca nad ozdobami sprawiły, że cała kawiarnia przepełniona była pozytywną energią. Niezapomniane chwile, pełne uśmiechów i radości, z pewnością pozostaną w pamięci uczestników tego wyjątkowego spotkania. Dzieci opuszczały kawiarnię "Odskocznia"  nie tylko ze smacznymi, ale przede wszystkim z pięknie udekorowanymi piernikami oraz sercem pełnym świątecznego ciepła.

    oprac. Jolanta Kujda

  • Lekcja muzyki w 2d

    7 grudnia klasa 2d pod okiem p. Agnieszki Tudek z niezwykłym zaangażowaniem ćwiczyła krakowiaka. Mamy nadzieję, że efekty swojej pracy zaprezentują szerszej publiczności.

  • Wystawa plenerowa - DZIECI ZAMOJSZCZYZNY

    Od 29 listopada do 1 grudnia 2023r. na placu przy Centrum przesiadkowym w Pilawie można było obejrzeć wystawę: „Ratować dzieci! Ratować dzieci!” poświęconej Dzieciom Zamojszczyzny. Jej autorką i kuratorką była dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu w Siedlcach- badaczka losów dzieci z Zamojszczyzny .

    We wtorek, 5 grudnia p. Beata Kozaczyńska odwiedziła naszą szkołę. Spotkanie z uczniami klas 7-8 odbyło się w 81 rocznicę od tego wydarzenia. Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii. Usłyszeli o wojennych losach polskich dzieci wysiedlonych zimą 1942/43 oraz ich rodzin, które przechodziły selekcję rasową w obozie przejściowym w Zamościu. Niemcy wywozili dzieci do lat 14 i dorosłych powyżej 60 r. ż. do dystryktu warszawskiego. Lokalne społeczności, zamieszkujące przy trasie, podejmowały liczne działania w celu uratowania życia osobom z transportu. Takie działania podejmowali tez mieszkańcy naszego miasta i gminy Pilawa, Sobolewa,Garwolina, Siedlec czy Warszawy .

    oprac. Agata Niksa

  • Dzień Języków Obcych

    8 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W części artystycznej obejrzeliśmy zabawne skecze ukazujące jak ważna jest nauka języków, posłuchaliśmy angielskich utworów muzycznych, obejrzeliśmy występy taneczne naszej uzdolnionej młodzieży. W drugiej części klasy 6-7 zaprezentowały ciekawostki dotyczące europejskich krajów, które wcześniej wylosowali. Uczniowie przygotowali plakaty informacyjne, narodowe stroje, ale również poczęstunek.

    Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawsze londynskie zabytki wykonane dowolną techniką. Miejsce I zajęła Marta Bogusz z kl 8b (budka telefoniczna), miejsce II- Pola Zielińska z kl 4d (Big Ben metoda długopisu 3d), miejsce III Antoni Zając kl 6d (własnoręcznie uszyty strażnik krolewski). Wszystkim uczniom gratulujemy, dziękujemy za włożony trud i czas w przygotowania. Nad sprawnąrealizacją całego przedsięwzięcia czuwały: p. Magdalena Witek, p. Marzena Majewska i p. Ewa Korab.

  • Ku pokrzepieniu serc

    W piątek, 8 grudnia, klasy 7 i 8 uczestniczyły w niezwykłym koncercie Darka Maleo Malejonka. Artysta wraz z grupą muzyków zabrał naszą młodzież w niezwykłą podróż po muzycznym świecie, pełnym ekspresji oraz instrumentalnej improwizacji. Natomiast w pięknych tekstach wyrzmiały najważniejsze wartości: wiara, ojczyzna oraz pamięć o narodowych bohaterach.

  • Szkolne Mikołajkowo

    6 grudnia w naszej szkole królował ulubiony kolor św. Mikołaja, czyli czerwony. Kto nie chciał być tego dnia pytany, musiał  przyjść na lekcje ubrany w mikołajkowym stylu. Nie brakowało prezentów i konkursów. Klasa 8b otrzymała reklamówkę pomarańczy za obranie najdłuższej skórki od mandarynki, natomiast klasa 4a najciekawiej przyozdobiła drzwi do swojej sali. 

  • Mała książka - wielki człowiek

    Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jednym z elementów tego działania są specjalne Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów- najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. W skład Wyprawki wchodzą: ,,Wnuczka antykwariusza”- książka autorstwa Justyny Bednarek oraz poradnik dla rodziców. Projekt został w całości sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma zachęcić do częstego sięgania po książki, regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, rodzeństwa, rówieśników, nauczycieli.

  • Niezwykła lekcja - niecodzienni goście

    1 grudnia do naszej szkoły zawitała młodzież z najdalszych zakątków świata - Etiopii, Stanów Zjednoczonych, Indii, Zimbabwe oraz Chin. Grupa sportowców, która tymczasowo odbywa treningi w sąsiadującej miejscowości przyjęła zaproszenie na lekcje języka angielskiego w klasach 8. Nasi uczniowie zaprezentowali podstawowe informacje na temat miejsca naszego zamieszkania, szkoły, systemu edukacji w Polsce. Następnie sportowcy opowiedzieli o ich krajach, ścieżce kształcenia oraz swojej przygodzie ze sportem.

    Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję skonfrontować się z żywym językiem, którego uczą się od wielu lat. Mogli zadawać pytania, dyskutować, wymieniać doświadczenia, poszerzać horyzonty. Dowiedzieli się od niewiele starszych od siebie, odważnych młodych ludzi, aby zawsze podążać w życiu za tym, co lubimy robić, wierzyć w siebie, nie obawiać się popełnianych błędów, a świat stoi otworem, wszystko jest w naszych rękach. Myślę, że ta lekcja na długo pozostanie w pamięci naszej młodzieży.  Dziękujemy Panu Karolowi Górskiemu - naszemu absolwentowi za współorganizację tego ciekawego spotkania. Liczymy na kolejne!

    oprac. Magdalena Witek

  • Przegląd spektakli profilaktycznych

    W środę, 22 listopada, w sali widowiskowej MGOK- u w Pilawie odbył się Gminny Konkurs Profilaktyczny dla uczniów klas IV-VIII ze szkół z terenu miasta i gminy Pilawa.

    Warto żyć bez nałogów”- pod takim hasłem odbył się tegoroczny przegląd spektakli teatralnych, którego inicjatorem była GKRPA oraz MGOK w Pilawie.

    Uczniowie kreatywnie przedstawili scenki obrazujące, do czego prowadzą nałogi i uzależnienia. Swego zachwytu nie kryła p. Burmistrz, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie wymownych scenek oraz wręczyła nagrody.

    Tegoroczne wyniki:

    I miejsce- PSP w Pilawie

    II miejsce- PSP w Puznówce

    III miejsce PSP w Gocławiu

    wyróżnienie PSP w Trąbkach

    Nasi uczniowie byli przygotowywani przez nauczycielkę p. Janinę Krzysztoszek. Serdecznie gratulujemy!

     

    oprac. A. Niksa

     

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka od ponad 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych młodszych, jak i tych nieco starszych. Pluszowe misie pomagają przetrwać ciężkie chwile. W naszej szkole też pamiętaliśmy o misiach, które towarzyszyły nam przez cały tydzień. Nad całością projektu czuwały panie bibliotekarki. Oto misiowe inspiracje:

    oprac. A. Niksa

  • Spotkanie autorskie z pisarzem

    W środę, 22 listopada 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarzem p. Przemysławem Jakóbczykiem, autorem 3 książek beletrystycznych dla dzieci:

    Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie – tom I”

    Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II”

    Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów – tom III”

    W trakcie spotkania, uczniowie dowiedzieli się jak powstaje książka od A-Z (od pomysłu do pojawienia się na półce).

    Książki, których jest autorem, opisują przygody nastolatki Zuzy na 3 kontynentach i zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz podstaw survivalu.

    Spotkanie trwało od godz. 8.00- 13.00 i podzielone było na 3 tury dla uczniów klas: II- IV, V- VI, VII- VIII. Po zakończeniu prelekcji istniała możliwość zakupu książek wraz z dedykacją autora. Spotkanie zorganizowała p. Agata Niksa – nauczyciel bibliotekarz.

     

  • ZDROWE NAWYKI - LEPSZE WYNIKI!

    26 października 2023 r. uczniowie klasy II a wzięli udział w warsztatach dietetyczno-kulinarnych 30 lekcji na 30-lecie Superdrob.  Celem zajęć było zapoznanie ze zdrowymi i smacznymi posiłkami i zachęcenie do ich spożywania.Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania przez p. dietetyk zdrowych i wartościowych produktów oraz sprzętu wykorzystywanego w kuchni. Następnie uczniowie pod kierunkiem osób prowadzących samodzielnie przygotowywali potrawy z wcześniej prezentowanych składników. Po ciężkiej, ale jakże przyjemnej pracy, odbyła się degustacja. To spotkanie było dla wszystkich uczestników niezapomnianą lekcją zdrowia.

  • Bliżej różańca

    Na początku października dzieci z klas pierwszych i drugich zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy różaniec. Różaniec można było wykonać dowolną techniką przy użyciu przeróżnych materiałów. Wykonane różańce należało składać maksymalnie do 20 października 2023r. na lekcji religii. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem 😊 W konkursie wzięło udział aż 99 uczniów z klas pierwszych i drugich.

    Pomysłowość nie zna granic. Złożone różańce zaskoczyły wszystkich. Zostały wykonane z oryginalnych materiałów: guzików, jarzębiny, kasztanów, koralików, chrupek, pomponików, żołędzi i wielu innych.

    Komisja w składzie: Ks. Robert Daszczuk, Pani Marlena Korab, Pani Magdalena Wiśniewska miała bardzo trudne zadanie wyłonienia zwycięzców konkursu. Komisja brała pod uwagę w szczególności: oryginalność pomysłu, poprawność wykonania oraz estetykę. Po naradzie dokonała wyborów:

    1.miejsce- Michał Kierzkowski, kl.2b (różaniec ze śrubek)

    2.miejsce- Wojciech Radzikowski, kl.1a (różaniec z pierników)

    3. miejsce- Dawid Urawski, kl.2c (różaniec z orzechów włoskich)

    Komisja zdecydowała również o przyznaniu 3 wyróżnień:

    1.wyróżnienie- Lena Szatkowska, kl.2b (różaniec z makaronu)

    2.wyróżnienie- Dominika Trzeciak, kl.2d (różaniec z filcowych róż)

    3.wyróżnienie- Pola Gałat, kl.1c (różaniec z fasoli)

    Wszystkie osoby, które brały udział w konkursie, na apelu szkolnym otrzymały z rąk Pani Dyrektor Hanny Gajowniczek pamiątkowe dyplomy i wyjątkowe nagrody, które ufundował Ks. Proboszcz parafii Pilawa.

    Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych modlitwą różańcową i odkrycie jej wartości.

    Wszystkie różańce były również wyeksponowane na wystawie w kościele parafialnym w Pilawie.

    Organizatorem konkursu była Pani katechetka Aneta Grzelak.

     

  • Koncert Pieśni Patriotycznych

    W harmonogram naszych imprez szkolnych na stałe już się  wpisał Koncert Pieśni Patriotycznych, który w tym roku odbył się 14 listopada. Najlepiej zaprezentowały się klasy 4a, 5a oraz 6b. Wszystkim gratulujemy wspaniałych występów.

  • 11 LISTOPADA

    11 listopada społeczność naszej szkoły tradycyjnie włączyła się w obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości. Dziękujemy klasie 6 c i pani Danucie Całce za przygotowanie montażu słowno - muzycznego z tej okazji. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl