Nawigacja

  • Warsztaty z kuchni molekularnej

    Czy można połączyć gotowanie z fizyką i chemią? Co wspólnego ma ciekły azot oraz piankowanie z jedzeniem i jak wpływa na jego walory smakowe i estetyczne? Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy II b podczas warsztatów z kuchni molekularnej, które odbyły się 7 listopada. 

  • Elektroniczna skrzynka podawcza

    Podmioty realizujące zadania publiczne zobowiązane są do posiadania

    elektronicznej skrzynki podawczej

    Elektroniczna skrzynka podawcza pozwala na doręczanie do instytucji pism podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym, w sposób zapewniający otrzymanie urzędowego poświadczenia przedłożenia (UPP). UPP jest dowodem doręczenia pisma, a widniejąca na nim data stanowi datę doręczenia.

    W celu dostarczenia do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie dokumentu elektronicznego, należy zarejestrować się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) pod adresem epuap.gov.pl .

    Przy pomocy elektronicznej skrzynki podawczej załatwią Państwo każdą sprawę należącą do kompetencji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie

    Do formularza można dodawać załączniki o następujących rozszerzeniach: .doc, .docx, .gif, .jpg (.jpeg), .ods, .odt, .pdf, .png, .rtf, .svg, .tif (.tiff), .txt, .xls, .xlsx, .xml.

    Maksymalny rozmiar dokumentu elektronicznego to 5 megabajtów. W ramach usługi centralnej „Pismo ogólne” można dołączać pliki do 500 megabajtów. Pliki zawierające szkodliwe oprogramowanie będą automatycznie usuwane.

    Po założeniu konta i zalogowaniu się na ePUAP, użytkownik ma dostęp do sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych i doręczania ich do naszej placówki.

    Pismo ogólne do podmiotu publicznego:

    1. W celu wysłania pisma, w ramach usługi centralnej, należy kliknąć na link:
      http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego
    2. Następnie klikamy: Załatw sprawę
    3. W polu Ustaw/ zmień adresata wpisujemy PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PILAWIE
    4. Poniżej pojawi się odnaleziony adresat (klikamy na niego myszką)

     ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA ePUAP /PSPPilawa/SkrytkaESP

    Odnośnie spraw załatwianych w trybie postępowania administracyjnego konieczne jest podanie imienia, nazwiska, adresu oraz złożenie podpisu osoby wnoszącej pismo.

    Elektroniczna skrzynka podawcza obsługuje, zarówno bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny, jak i jego darmowy odpowiednik, czyli profil zaufany ePUAP. Profil zaufany ePUAP może założyć każda pełnoletnia osoba na platformie epuap.gov.pl.

    Po złożeniu elektronicznego wniosku w systemie ePUAP profil zaufany można potwierdzić w ciągu 14 dni w wybranych urzędach i instytucjach. Pełna lista „punktów potwierdzających” udostępniona jest na stronie: Strona główna ePUAP » POTWIERDŹ PROFIL ZAUFANY » Znajdź punkt potwierdzający.

    Wybrane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące dokumentów elektronicznych: Art. 14, Art. 39(1), Art. 63, Art. 46, Art. 217 § 4.

  • Bajka o kocie w butach

    W czwartek, 19 października 2023 r. 259 uczniów z klas I - III i 16 opiekunów obejrzało w CSiR w Garwolinie spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Tym razem była to „Bajka o kocie w butach”.

    Przedstawienie przeniosło widzów w magiczny świat baśni. Ta dobrze znana opowieść dostarczyła ciekawych doświadczeń teatralnych, nie zabrakło uśmiechu i dobrej zabawy. Magiczna atmosfera sceny, piękne dekoracje, barwne kostiumy oraz efekty świetlne sprawiły, że przedstawienie na długo pozostanie w pamięci. „Bajka o kocie w butach” to przedstawienie z przesłaniem, to pokazanie wartości takich jak: miłość, przyjaźń, mądrość, odwaga, prawda. Nauczyło młodych widzów, że należy cieszyć się tym, co się posiada i warto pokonywać trudności, aby osiągnąć sukces.

    Wyjazd zorganizowała p. Hanna Czerwińska – wychowawca klasy III c. Serdecznie dziękujemy.

  • Łódź - miasto po przejściach do przejścia!

    20 października klasy 6a i 6c udały się na wycieczkę do Łodzi. Zwiedzanie zaczęły od wizyty w Orientarium - wspaniałym miejscu dla miłośników zwierząt. Następnie poprzez różnego rodzaju gry i zabawę interaktywną w Centrum Nauki i Techniki poszerzyły wiedzę z zakresu biologii, geografii i matematyki. Na koniec odbył się spacer po najpiękniejszej ulicy Łodzi Piotrkowskiej. Pełni wspaniałych wrażeń powróciliśmy do Pilawy. Wycieczka na długo zapadnie w pamięci.

     

  • Z kolejną wizytą w Łodzi!

    17.10.2023 r.  kl 8a i 8b pod opieką wychowawczyń i p Ewy Korab udały się na całodzienną wycieczkę do Łodzi. Pierwszy punkt programu - Orientarium, to ogromne zoo, w którym mogliśmy podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt, kąpiele słoni, ciekawe ekspozycje. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki i Techniki EC1 mieszczacego się w starej elektrociepłowni. Miejsce to, to prawdziwy raj dla miłośników fizyki, techniki i innych nauk ścisłych. Uczniowie mieli okazję wykonywać ciekawe doświadczenia z dziedzin bliskich im z przedmiotów szkolnych i otaczającego świata. Wisienką na torcie był spacer po malowniczej ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi. Podzieleni na zespoły, uczniowie mieli wykonać zadania w grze plenerowej, tematycznie związane z ciekowostkami miasta. To był bardzo ciekawy i intensywny dzień. Wykorzystanie wiedzy nabytej w szkole w praktyce, poszerzanie swoich horyzontów i poznawanie dziedzictwa kulturowego bliższych i dalszych miast to z pewnością cenne doświadczenia, które zaowocują w przyszłości młodych ludzi.

  • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

    W  poniedziałek, 16 października, obchodzony  był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może przyczynić się do nawet trzykrotnego wzrostu przeżywalności.  Uczniowie klas młodszych zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pomocy.

  • Dzień Nauczyciela 2023 r.

    Każdy z nas idzie swoją wyjątkową, różną od innych drogą. Szlakiem, który prowadzi do poznania siebie, ludzi otaczającego nas świata i zasad nim rządzących. Jedną z najpięknieszych ścieżek, na jakie może nas powołać głos serca jest zawód nauczyciela, o czym w pięknych słowach przypomnieli nam uczniowie podczas akademii z okazji  okrągłej 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Dziękujemy za pamięć, okazywany na co dzień szacunek oraz chwilę wzruszeń przy zachwycającym wykonaniu przez Tomka Krumina utworu Franka Sinatry "My way", a p. Agacie Kosowskiej i Marii Błażejewicz - Kałasce za przygotowanie młodzieży do występu.

  • "My way"

    W piątek mogliśmy na żywo podziwiać talent muzyczny ucznia klasy VIb - Tomka Krumina. Zachęcamy do wysłuchania utworu "My way" w wykonaniu naszego młodego, zdolnego saksofonisty. 

  • Wycisnąć zdrowie!

    W czwartek, 12 października, na zajęciach rewalidacyjnych uczniowie z klas I-III pod opieką nauczycieli przygotowali smaczne i odżywcze soki owocowo - warzywne.

  • Ślubowanie 2023

    We wtorek, 10 października, 82 uczniów z klas pierwszych w obecności rodziców zostało oficjalnie powitanych w murach naszej szkoły!

  • Pociąg do bezpieczeństwa

    W piątek, 6 października, odbyło się spotkanie uczniów klas 1-3 z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei na temat bezpiecznego przechodzenia przez przejazd kolejowy. Ze względu na przecinającą nasze miasto linię kolejową na początku każdego roku szkolnego przypominamy uczniom o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu torów.

  • Dzień Głośnego Czytania - 29 września

    Dlaczego warto czytać na głos? Oto 10 powodów, które, mamy nadzieję, że Was przekonają!

    1. Głośne czytanie poprawia samopoczucie.

    2. Wspomaga koncentrację i rozwija wyobraźnię.

    3. Zwalcza nieśmiałość!!!

    4. Dotlenia.

    5. Rozluźnia ciało.

     

    6. Chroni mózg.

    7. Łagodzi napięcia.

    8. Zwiększa zasób słów.

    9. Wzmacnia układ odpornoścowy (szczególnie, gdy tekst jest śmieszny).

    10. Uspokaja rytm serca.

    Podsumowując, czytanie przedłuża nam życie!!!

    Na podstawie artykułu Margit Kossobudzkiej z dn. 28.09.2016 r. GW

  • Bliżej chmur, bliżej marzeń o lataniu...

    W czwartek, 28.09.2023r. uczniowie klasy 4a i 4d wraz z p. Marleną Korab, p. Marzeną Soszką i p. Anetą Grzelak wybrali się do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, aby wspólnie, oryginalnie świętować Dzień Chłopaka.

    To w Dęblinie powstała również legendarna Szkoła Orląt- duma polskiego lotnictwa.

    Na miejscu uczestników przywitał pan przewodnik, który zaprosił do sali multimedialnej, gdzie przybliżył czwartoklasistom symbole narodowe (w tym również wojskowe i lotnicze) oraz ich znaczenie. Podróż w czasie rozpoczęliśmy w rytmie Marsza Lotników, który towarzyszy wszystkim oficjalnym uroczystościom wojskowym w dęblińskim garnizonie.

    Zwiedzając muzeum, uczniowie poznali historię polskiego lotnictwa wojskowego, a także zasłużonych Polaków w tej dziedzinie.

    Wystawy wewnętrzne prezentują umundurowanie i wyposażenie pilotów, modele samolotów, a także wiele pamiątek jednostek lotniczych.

    Ekspozycje uzupełnione są ciekawymi elementami edukacyjnymi, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki, co jest ciekawą formą przekazu wiedzy historycznej.

    Na terenie muzeum znajduje się ogromna ilość samolotów przeznaczonych do różnych zadań: myśliwce, bombowce, śmigłowce. W hangarze mogliśmy podziwiać wystawę techniki wojskowej, zobaczyć silniki lotnicze, rakiety umieszczone na wyrzutniach oraz urządzenia treningowe do katapultowania.

    Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich była możliwość wejścia na pokłady udostępnionych statków powietrznych, m.in. do samolotu pasażerskiego JAK-40 w wersji VIP i jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6A.

    Wspólny wyjazd okazał się ciekawą wyprawą nie tylko dla chłopców, ale również dla dziewczynek. Wszyscy wrócili zadowoleni, a niektórzy nawet czuli niedosyt i planują kolejne przyjazdy.

    Niesamowitym doświadczeniem była obserwacja jak w oczach uczniów tworzą się marzenia o lataniu i byciu pilotami.

    Dęblin to miejsce, które w niedalekiej przyszłości może przyciągnąć kilkunastoletnich miłośników lotnictwa, co już zadeklarowali niektórzy czwartoklasiści z naszej szkoły.

    oprac. Aneta Grzelak

  • Jesienne kanapki - IIIb

    Uczniowie klasy IIIbna zajęciach poznawali polskie tradycje związane z chlebem. Oglądali prezentacje multimedialne i słuchali wybranych tekstów literackich.

    Następnie po przypomnieniu zasad higieny oraz bezpieczeństwa samodzielnie przygotowali zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki.

  • Na sportowo, czyli zdrowo!

    Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, klasa 8b pod opieką wych. p. Magdaleny Witek i p. Marleny Korab wybrała się 22 września na wycieczkę rowerową do Huty Garwolińskiej.

    Celem wyjazdu była integracja klasowa, propagowanie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i poznanie uroków okolicznych dobrodziejstw natury. Długość trasy 12 km pokonaliśmy w 45 min, zachowując i utrwalajac podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. W miejscu docelowym - Ścieżce Ekologicznej- uczniowie odpoczywali na łonie natury, brali udział w rozgrywkach integracyjnych typu: kalambury, bieg z balonem na czas, korzystali z siłowni na świeżym powietrzu, gry w piłkę i gier karcianych. Dodatkowo w dniu wyjazdu świętowaliśmy 14 urodziny naszego kolegi - Wojciecha Wojno. Po kilku godzinach aktywności bezpiecznie wróciliśmy do naszego miasta. To był bardzo udany dzień, a uśmiech na twarzy uczniów dowodzi słuszności organizacji takich przedsięwzięć.

  • Mistrzostwa Powiatu w Biegach Przełajowych

    21 września w Górkach odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 22 uczniów z klas IV-VIII. Największy sukces osiągnęła uczennica klasy Vb Lena Balas zdobywając złoty medal.

    Kwalifikacje na Mistrzostwa Regionu w Siedlcach zdobyli:

    1.Lena Balas kl. Vb - miejsce I

    2.Szarek Amelia kl. VIIIa - miejsce IV

    3.Łączyńska Hanna kl. VC - miejsce V

    4.Zając Antoni kl. VId - miejsce VI

    5.Krumin Tomasz kl. VIb - miejsce VIII

    Bardzo dobrze też zaprezentowali się w swoim pierwszym starcie uczniowie klas IV:

    1.Zielińska Pola kl.IVb - miejsce IV

    2.Melaniuk Daria kl. IVa - miejsce VIII

    3.Żaczek Ignacy kl. IVd - miejsce IX

    4.Milczarek ANNA kl. IVC - miejsce XI

    5.Możdżonek Patryk kl. IVc - miejsce XX

    Bez kwalifikacji na Region, ale godnie reprezentowali naszą szkołę następujący sportowcy: Jacak Franciszek Va, Leśkiewicz Adam Va, Mucha Aleksandra Va, Wawer Julian Va, Foryś Franciszek Vc, Komosa Jan Vc, Komosa Jan Vc, Pyza Filip VIa, Zawada Lena VIa, Majewska Natalia VIb, Sokół Lea VIb, Gajewska Julia VId.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • DZIEŃ BEZ SAMOCHODU 2023

  • Szanowni Państwo!

    Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące organizacji tego egzaminu.

  • Witaj szkoło!

    W tym roku nieco później, gdyż dopiero czwartego września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Mamy nadzieję, że dla wszystkich  będzie to bardzo wartościowy, twórczy, radosny, pełen samych pozytywnych doświadczeń czas spędzony w murach naszej szkoły!  

  • 1 września - pamiętamy!

    W piątek, 1 września społeczność naszej szkoły wzięła udział w obchodach upamiętniających wybuch II wojny światowej. Cieszymy się, że uczniowie chętnie angażują się w lokalne uroczystości, kształtując w ten sposób postawy patriotyczne i społeczne w róznych formacjach, jako harcerze, ochotnicza straż pożarna czy członkowie orkiestry dętej.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl