W piątek, 8 marca 2019r. w o godz. 10.00 w Domu Kultury w Pilawie odbyło się spotkanie profilaktyczne skierowane do uczniów klas VIII i III gimnazjum z terenu naszej gminy. Spotkanie poświęcone było tematyce przemocy w rodzinie.
Akcja Solidarność. Podaj dalej!, w której uczestniczy Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Pilawie, to międzynarodowy projekt, realizowany równolegle w czterech krajach - Chorwacji, Francji, Hiszpanii i w Polsce. W naszym kraju działania prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Pierwszą odsłonę akcja miała w zeszłym roku; uczniowie z całego kraju wysłali wtedy 700 pocztówek.
Za nami 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 13.01.2019 r. odbyła się ogólnopolska kwesta pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Pilawa już po raz dziewiąty grała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
20 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez ks. Marcina Gnyszkę z udziałem uczniów klas: VIIa, VIIb i VIIc.
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie Uczniów VIII klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum,
już wkrótce, za pośrednictwem dyrektorów szkół, dotrze do Państwa ulotka dotycząca rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. To ważny dla Państwa moment. Zachęcam, aby wspólnie ze swoimi dziećmi – uczniami VIII klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum – zapoznali się Państwo z treścią ulotki. Jestem przekonana, że zawarte w niej informacje będą pomocne. Zapewniam, że szkoły są gotowe na przyjęcie Państwa dzieci – posiadają odpowiednią liczbą sal dydaktycznych i utworzą większą liczbę klas.
Od lipca do końca października 2018 roku Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa w Garwolinie realizowało projekt edukacyjny z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych pod nazwą „Trzeźwy umysł”. Odbiorcami działań profilaktyczno – edukacyjnych była młodzież w wieku 13 – 19 lat, uczęszczająca do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie powiatu garwolińskiego. Nasza szkoła, wzorem lat ubiegłych, również w tym roku przystąpiła do udziału w projekcie.
27 września odbyła się wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie klas 4a i 4b. Uczestnicy wycieczki przebywali w rodzinnym parku rozrywki i rekreacji "Baśniowe Sady Klemensa" w Podskarbicach Szlacheckich.
To już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zgrupowaniu "EUROWEEK- Szkoła Liderów". Tym razem zakwaterowani byliśmy w ośrodku wczasowym „Silesia” w Długopolu Dolnym. Euroweek jest programem prowadzonym pod patronatem Europejskiego Forum Młodzieży. Zostało ono założone w 1994 roku przez młodzież z Ziemi Kłodzkiej zainteresowaną integracją europejską, działalnością społeczną i demokracją lokalną. Obecnie jest uważane za jedną z najaktywniejszych młodzieżowych organizacji w naszym kraju i regionie.
W 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej, 3 września w Pilawie odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające tragiczne dla Polski wydarzenia. Tradycyjnie połączone były one z inauguracją nowego roku szkolnego 2018/2019.
9 czerwca 2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z robotyki oraz z programowania.
12 czerwca 2018 r. do szkoły przyjechało Mobilne Planetarium i wszyscy uczniowie wzięli udział w "kosmicznych pokazach".
19 czerwca 2018 r. dla 255 uczniów został zorganizowany piknik naukowy. Dzień rozpoczął się widowiskowym pokazem specjalnym pt. „Wściekły ciekły azot”.W czerwcu grupa uczniów z różnych klas miała możliwość uczestniczenia w fantastycznych zajęciach z alpakami. Odbyły się one w gospodarstwie w Jaźwinach. Spokój, delikatne usposobienie i inteligencja tych zwierząt były źródłem wyciszenia oraz radości dla uczestników. Oto fotorelacja z zajęć https://pspilawa.edupage.org/album/?#gallery/233
12 lat działalności szkółki wędkarskiej działającej w ramach zajęć dodatkowych w naszej szkole to długi czas. Niektórzy członkowie z pierwszego naboru kończą w tym roku studia. Wracając ze swoich zajęć, potrafią przyjść i z sentymentem wspominać dawne wędkowania, zawody, spotkania. W tym roku również ruszają zajęcia. Przez cały okres działalności szkółka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Pierwszeństwo w zapisach mają uczestnicy z poprzedniego roku. Zapraszamy również nowych adeptów. Zapisy w świetlicy szkolnej. Lista osób zakwalifikowanych oraz dzień i godziny zajęć będzie wywieszona na drzwiach świetlicy (sala nr 22).
5 czerwca 2018 r. pojechaliśmy na wycieczkę klasową. W planie mieliśmy zwiedzić Wrocław, Zieleniec i Pragę. W wycieczce uczestniczyła z nami również klasa VI c.
O godzinie 5.30 wszyscy podekscytowani spotkaliśmy się przed halą sportową i po kontroli pojazdu przez policjantów, wyruszyliśmy w długą podróż. W autobusie bawiliśmy się świetnie. Śmialiśmy się, rozmawialiśmy i graliśmy w przeróżne gry. Nie mogliśmy się już doczekać dojazdu do Wrocławia.
Szanowni Państwo,
zbliżające się wakacje to piękny i zasłużony czas wypoczynku, zarówno dla dzieci
i młodzieży, jak i kadry pedagogicznej. Ważne jest, aby przebiegał on w bezpiecznych warunkach.
Pragnę przypomnieć, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Opracowanie jest dostępne na stronie internetowej Ministerstwa. Można w nim znaleźć wszystkie najważniejsze informacje, istotne
dla rodziców i opiekunów, dotyczące przygotowań do wyjazdów na letni wypoczynek.
Warto również przypomnieć adres strony www.wypoczynek.men.gov.pl,
na której znajduje się baza wypoczynku. Dzięki stronie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.
Drodzy i Szanowni,
12 marca 2018r.zamieniliśmy bibliotekę szkolną w latarnię w Aspinwall. Escape room to gra, w której gracz świetnie się bawi i z wypiekami na twarzy dąży do celu, czyli ucieczki z zamkniętego pomieszczenia. Aby się z niego wydostać, konieczna jest umiejętność pracy w grupie oraz dobra komunikacja, które pomogą rozwikłać łamigłówki i zagadki prowadzące do wyjścia, a także znajomość lektury H. Sienkiewicza „Latarnik”.
W dniach 16-18 maja 2018 r. uczniowie klasy 7B i 6B wraz z opiekunami: J. Bajerą, R. Biernacką, J. Turkiem oraz z L. Stelmaszczyk wybrali się na 3-dniową wycieczkę na Suwalszczyznę i do Wilna.
Warszawa, 18 maja 2018 r.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie Uczniów klas VII szkoły podstawowej
oraz klas II gimnazjum,
wdrażanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.
Przyszła wiosna, a więc czas na kolejne warsztaty językowe. Wrześniowy obóz spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że tym razem młodsi uczniowie chcieli spróbować swoich sił. Klasy 5a i 5b pod opieką pań Magdaleny Witek i Agaty Niksy udały się w podróż autokarem do urokliwej Różanki położonej w Kotlinie Kłodzkiej. Pogoda sprzyjała wojażom już od pierwszego dnia.
„Kto czułe ma serduszko, jest dobry dla drugiego,
ten może się spodziewać wszystkiego najlepszego.
A kto ma czarne serce lub grzeszy jego brakiem,
ten może się spodziewać jedynie figi z makiem”
29 listopada 2017r. w naszej szkole uczennice należące do kółka teatralnego prowadzonego przez p. Jolantę Dąbrowską- Duszę wystawiły dla społeczności szkolnej niezwykłe przedstawienie oparte na twórczości Małgorzaty Strzałkowskiej.
W listopadzie uczniowie klasy VIIc oraz wychowawczyni p. Jolanta Dąbrowska-Dusza zainicjowali w szkole akcję charytatywną „Pluszak dla chorego dziecka”. Odzew był ogromny. Zebraliśmy kilka pudeł pluszaków, które przekazaliśmy do szpitala Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przy ulicy Kasprzaka. Pluszaki, a szczególnie „świeżaki” cieszą się ogromnym powodzeniem i dają radość chorym dzieciom w pracowni radiologii.
29 września z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klas VIIa i VIIc wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Soszką i p. Jolantą Dąbrowską- Duszą wybrali się na wycieczkę do Garwolina. W kinie „Wilga” obejrzeli film „Tarapaty” a także na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej wzięli udział w lekcji bibliotecznej „Czy warto czytać?- wybór literatury dla młodzieży” Mogli zwiedzić bibliotekę, zapoznać się z jej zbiorami oraz poznać zasady korzystania z katalogu elektronicznego.
11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – po 123 latach niewoli państwo Polskie narodziło się na nowo. Odzyskanie niepodległości odbyło się nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie tożsamości narodowej. Odzyskanie niepodległości dokonało się również dlatego, że ludzie reprezentujący różne poglądy polityczne potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych. Wszyscy Polacy składają hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała wolność. My, uczniowie już dziś chcemy rozpocząć świętowanie tego radosnego jubileuszu. Czwartek, 7 grudnia, był w naszej szkole Dniem pisania listów do Polski.
11 grudnia 2017 r. na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilawie odbyły się XI Zawody Rzutowe kadetów szkółki wędkarskiej przy kole PZW nr 51 w Pilawie. W ceremonii otwarcia zawodów uczestniczyła Pani dyrektor - Hanna Gajowniczek, która bardzo ciepło powitała uczestników oraz przybyłych wraz z nimi opiekunów. W zawodach wzięło udział 21 zawodników podzielonych na dwie grupy wiekowe.
12 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły w ramach spotkań mikołajkowych uczestniczyli w zabawach proponowanych przez „Wielką Krainę Elfów” na Stadionie Narodowym! Elfy, na specjalnie życzenie Świętego Mikołaja, oprowadzały uczestników po zakamarkach jego Wielkiej Fabryki. Dzieci, nie tylko brały udział w świątecznych przygotowaniach, ale również pomagały Elfom skompletować Niedokończoną Zabawkę.
11 grudnia w odbyło się wręczenie nagród dla uczniów niepełnosprawnych, którzy brali udział w konkursie „Wspomnienie lata". Rozstrzygnięcie konkursu, którego organizacja stała się tradycją naszej szkoły, jest też okazją do spotkania i integracji osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów z terenu całej gminy. Dzięki ofiarności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych każdy uczestnik konkursu dostał drobny upominek, bo w tym konkursie wygrywa każdy. Rada Rodziców zadbała o słodki poczęstunek dla dzieci. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania. https://pspilawa.edupage.org/album/?#gallery/208
VII Powiatowy Dzień Profilaktyki zakończył tegoroczną realizację projektu „Alkoholowi mówimy nie” organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa.
W jego ramach organizator zaplanował m.in. 10 spotkań warsztatowych dla młodzieży, warsztaty dla nauczycieli, 5 konferencji dla rodziców pod nazwą „Zanim nie jest za późno”, 4 konkursy powiatowe o tematyce z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Przepis na zabawną lekcję
Składniki:
- uczniowie dowolnej klasy
- scenariusz przedstawienia pt. ,,Zabawa w Śpiącą Królewnę”
- kolorowe kostiumy
- wspaniałe rekwizyty
- scenografia
- pomoc rodziców
- chęć do wspólnego działania
- liczna widownia
Z okazji Tygodnia Bibliotek 15 maja 2015 r. klasa VIb wraz z nauczycielką języka polskiego panią Marleną Korab udała się do Biblioteki Publicznej w Pilawie.
Choć wiosna zawitała w tym roku do nas o wiele wcześniej, bo już w zimowe ferie, my świętowaliśmy jej nadejście zgodnie z kalendarzem - w czwartek 20 marca.
O godzinie 8.00 wybrani uczniowie z klas IV - VI zmierzyli się z trudnymi zadaniami przygotowanymi przez organizatorów Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur".
Następnie zgromadziliśmy się w hali sportowej, gdzie wzięliśmy udział w niecodziennej lekcji historii. Zaproszona przez panią dyrektor Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" wprowadziła nas w świat Imperium Rzymskiego. Poznaliśmy jego historię oraz obyczaje. Szczególne zainteresowanie wzbudził wśród uczniów pokaz antycznej broni, a także zainscenizowane walki gladiatorów.
Kolejne dwie godziny lekcyjne, zgodnie ze szkolną tradycją, poprowadzili uczniowie z klas szóstych, którzy świetnie poradzili sobie z tym nie najłatwiejszym zadaniem. Młodzi nauczyciele stwierdzili na zakończenie, że rola prowadzącego zajęcia jest jednak bardziej wyczerpująca niż obowiązki ucznia.
Na zakończenie uczniowie w grupach przygotowywali plakaty w ramach konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół.
Pszczoła to wyjątek! To niesamowity i wyjątkowy owad, od którego uzależnione jest nasze pożywienie i życie. To właśnie tym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dlatego nasza szkoła przystąpiła do konkursu Akademia Przyjaciół Pszczół, który odbywa się w ramach IV edycji programu ”Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Celem programu jest promowanie postaw oraz działań, które sprzyjają pszczołom oraz ich środowisku.
W ramach Akademii Przyjaciół Pszczół w dniach 17-21.03.2014 r. uczniowie dowiedzieli się więcej o pszczołach – ich biologii i ekologii, a także o tworzeniu ogrodów i zakątków, które sprzyjają owadom.
Prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Ewę Włastowską przybliżyła kl. 0 – VI nie tylko rolę pszczół, ale także uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca pszczelarza i jakie zagrożenia czyhają na pszczoły. Uczniowie mogli zapoznać się z różnymi narzędziami niezbędnymi przy pracy w pasiece.
Uczniowie klas I – III uczestniczyli, również w warsztatach wyrobu świec z wosku pszczelego prowadzonych przez p. Ewę Włastowską.
Natomiast uczniowie klas IV – VI przygotowali plakaty prezentujące świat pszczół – dlaczego pszczoły są wyjątkowe, jak stworzyć środowisko przyjazne pszczołom, jakie są przyczyny masowego wymierania pszczół. Plakaty zostaną wyeksponowane na terenie szkoły i w UMiG Pilawa.
Pamiętajmy pszczoła to wyjątek. Ale każdy, bez wyjątku, może jej pomagać.
Zapraszamy do albumu "Ratujmy pszczoły", aby obejrzeć zdjęcia z tej akcji.
R. Biernacka