Informacje ogólne Akcja dla Czadu OWOCE W SZKOLE Szachy Nasze zajęcia Dokumenty Świetlica w czasach pandemii

Świetlica w czasach pandemii

Świetlica szkolna to miejsce odpoczynku, wspólnej wesołej zabawy, pełne głośnych, uśmiechniętych dzieci spragnionych ruchu i kontaktu z rówieśnikami. To właśnie tu nasi uczniowie spędzają często długie godziny, a nauczyciele starają się stworzyć im przestrzeń do rozwoju, do budowania relacji, do odnajdywania swoich talentów, ale również do wypoczynku i dobrej zabawy. Uczniowie przychodzą do nas bardzo chętnie, czasami rodzice muszą  długo przekonywać dzieci, że już czas iść do domu.

Nasi nauczyciele świetlicy z ogromnymi obawami rozpoczynali nowy rok szkolny, lecz mimo pandemii staramy się zachować dobrą atmosferę. W szkole opracowane zostały specjalne procedury dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa na terenie placówki. Zgodnie z nimi uczniowie/rodzice wchodzący do szkoły już na drzwiach wejściowych napotykają pierwsze informacje dotyczące potrzeby zachowania odpowiedniego dystansu, dezynfekcji rąk oraz obowiązku zakrywania ust i nosa, a to wszystko po to, by w szkole było bezpiecznie.

Z sal świetlicowych zostały zabrane rzeczy, które nie mogą być dezynfekowane                      i stanowią potencjalne źródło zakażenia wirusem. Zniknęły więc dywany, poduszki, pluszaki. Do dyspozycji dzieci pozostały wyłącznie rzeczy, które można dezynfekować. Sale posmutniały, ale robimy wszystko, by nie posmutniały „nasze” dzieci.

Staramy się by zajęcia były nie tylko ciekawe, ale i bezpieczne. W razie potrzeby  modyfikujemy je, by nie wymagały bliskiego kontaktu z innym uczniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się integracyjne zajęcia w kole, zajęcia sportowe (w szczególności te na boisku szkolnym, ale także konkursy, tory, przeszkód w salach), zajęcia umuzykalniające  i zajęcia ruchowe przy muzyce („A Ty skacz”, „6 kratek”), słuchowiska, relaksacja. Oczywiście nie obyło się bez dydaktyki (Bezpieczeństwo w drodze do szkoły, Bezpieczne grzybobranie, Dzień Edukacji Narodowej, Tydzień Profilaktyki itp.).

Zawsze lubianą  formą aktywności w świetlicy są zajęcia plastyczno-techniczne. Wspólnie wykonaliśmy wiele pięknych, kreatywnych prac.  Dzięki tym dziełom sala świetlicy staje się przytulna i kolorowa.

Wrzesień i październik upłynął nam pod hasłem bezpiecznego powrotu do szkoły                          i oczywiście jesieni. Częste gry i zabawy na świeżym powietrzu, w pięknej aurze złotej polskiej jesieni, pozwoliły doszukać się  barw, które odzwierciedliły się w pracach plastycznych. Tworzyliśmy pejzaże jesienne, piękne prace z liści, ślimaki, zwierzątka i figurki z kasztanów i żołędzi, projektowaliśmy „Emotki”, malowaliśmy rękoma, palcami.

Kreatywne spędzanie czasu wolnego to również zabawa, konstruowanie budowli                                 z klocków, gry planszowe, szachy.  To też często wybierana forma zajęć przez uczniów.

Listopad rozpoczęliśmy przybliżaniem tradycji związanych z obchodami święta Wszystkich Świętych w Polsce i na świecie.

Obecnie znów znaleźliśmy się w  tej trudnej sytuacji, jaką jest izolacja, spowodowana Covid-19. Jest to dla nas wszystkich czas próby, odpowiedzialności i empatii.

Przygotowałyśmy  wiele ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu tak,  by ten czas był przyjemny, kreatywny i wartościowy.

Propozycje dostępne są  w  zakładce – Nasze zajęcia.  Zachęcamy do dzielenia się pracami wykonanymi przez dzieci.

Zdjęcia prac (najlepiej podpisane imieniem i nazwiskiem) można przesyłać  na adres:

Sekretariat5@o2.pl w temacie wpisując  - świetlica.

opr. p. Agnieszka Borowska