Nawigacja

Euroweek w Różance

Przyszła wiosna, a więc czas na kolejne warsztaty językowe. Wrześniowy obóz spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że tym razem młodsi uczniowie chcieli spróbować swoich sił. Klasy 5a i 5b pod opieką pań Magdaleny Witek i Agaty Niksy udały się w podróż autokarem do urokliwej Różanki położonej w Kotlinie Kłodzkiej. Pogoda sprzyjała wojażom już od pierwszego dnia.

Na miejscu powitali nas wolontariusze z wielu krajów całego świata, np.: Urugwaju, Filipin, Kolumbii, Armenii, Indonezji, Indii, Etiopii i innych. Pierwszego dnia prowadzący przybliżyli nam położenie geograficzne swoich krajów, poznaliśmy ich cechy charakterystyczne, historię, obyczaje, krajobrazy.

Dzieci wylosowały swojego 'secret friend', czyli tajemniczego przyjaciela i miały za zadanie obdarować go wymyślonym upominkiem na koniec turnusu. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim w formie warsztatów, aktywnych ćwiczeń, było też dużo pracy w grupie. Każdy dzień rozpoczynaliśmy od 'energizera', były to zabawy ruchowe pobudzające wszystkich uczestników.

Później podzielono nas na grupy. Współpracowaliśmy z 7 szkołami z całej Polski. Każdy zespół miał za zadanie stworzenie pomysłu na swój 'gang', czyli scharakteryzować swoją grupę nadając jej nazwę, logo, cechy charakterystyczne oraz  choreografię. Kolejnym zadaniem były przeprowadzenie wywiadu w grupie z obcokrajowcami, którzy po określonym czasie się wymieniali.

„Wisienką na torcie” dnia drugiego był 'film festival'- wyzwanie polegające na nakręceniu i odtworzeniu wylosowanego gatunku filmowego, np.: komedia, przygoda, horror.

https://youtu.be/ziB6DXe8JMohttps://youtu.be/ziB6DXe8JMo

         Kolejny dzień rozpoczął się nauką tańców towarzyskich, np. salsy, przeplataną karaoke. Zwiedziliśmy też główne atrakcje turystyczne regionu Bystrzycy Kłodzkiej

i Kłodzka. Największą ciekawostką okazało się Muzeum Filumenistyczne. Ten wieczór zakończył się dyskoteką dla wszystkich.

         Następny dzień powitaliśmy zadaniem polegającym na stworzeniu stacji radiowej i jej krótkiej charakterystyki. Jeszcze innym było nagranie reklamy na wybrane tematy. Nasza grupa wylosowała hasło: piżamy i frytki. Wieczorem odbył się festiwal, w trakcie którego wszystkie grupy zaprezentowały swoją twórczość, a my zostaliśmy wyróżnieni. Niektóre zadania odbywały się w plenerze, np. kreatywne tworzenie historyjek tematycznych z określonymi wcześniej słowami.

Po południu uczestniczyliśmy w pieszej wędrówce na najwyższe wzniesienie-

ok 500  m n.p.m., skąd podziwialiśmy panoramę barwnej okolicy. Odbyła się też sesja zdjęciowa z wolontariuszami. Ostatni wieczór poświęcony był na uroczyste podsumowanie naszej działalności. Głos zabrali prowadzący, uczestnicy oraz opiekunowie wycieczek. Rozdano pamiątkowe certyfikaty.

 

         W trakcie wyjazdu uczniowie mieli doskonałą okazję wykorzystać swoje umiejętności językowe w praktyce, osłuchać się i poćwiczyć wymowę. Podnieśli swoje kompetencje językowe, poszerzyli słownictwo, ośmielili używać się języka w życiu codziennym, a także nabrali tolerancji i wyzbyli się uprzedzeń do innych nacji. Nasi uczniowie stali się również bardziej otwarci i odważni, uwierzyli w swoje możliwości, odkryli nowe talenty. A to przecież pierwszy krok do zdobywania świata. Naładowani pozytywną energią powróciliśmy do naszej rodzinnej Pilawy. Do zobaczenia za rok!

Fotorelacja https://pspilawa.edupage.org/album/?#gallery/221

 

Magdalena Witek

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie
    08-440 Pilawa ul. Leśna 6
    woj. mazowieckie
  • (25) 685 67 00 -
    p. Hanna Gajowniczek - dyrektor szkoły, godz. 9.00 - 14.00

    p. Paweł Kowalski - wicedyrektor szkoły

    (25) 685 61 01 -
    p. Anna Kuber - sekretarz szkoły, godz. 8.00 - 16.00

    sekretariat5@o2.pl