10 lat szkółki wędkarskiej

Lata  2006-2016 to czas, który wspominamy z radością, czas, kiedy kolejne roczniki uczniów naszej szkoły miały możliwość korzystania z oryginalnych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach szkółki wędkarskiej.

Zainteresowanie zajęciami od początku było bardzo duże, dlatego nie zawsze udało  się zapisać na te zajęcia wszystkie chętne dzieci.  Przez te 10 lat  zajęcia  prowadzone były w klasach, na korytarzu szkolnym a praktyczne na łowisku koła nad stawem "Jordan". Osobą odpowiedzialną za organizację i prowadzenie zajęć był pan Zbigniew Stankiewicz. Przez 8 lat zajęcia wspierał a często współprowadził pan  Tadeusz Walicki. Obydwaj panowie są instruktorami wędkarstwa młodzieżowego. Od 2015 roku z panem Zbigniewem Stankiewiczem zajęcia szkółki prowadzi pan Krzysztof Trzeciak. Często   w spotkaniach nad stawem jak również w zawodach wędkarskich pomagają inni wędkarze: pan Marek Gajowniczek i pan Darek Walicki. Nad bezpieczeństwem adeptów sztuki wędkarskiej czuwają wolontariusze Koła terenowego Towarzystwa Przywrócić Dzieciństwo im. K. Lisieckiego ,,Dziadka" oraz opiekun z ramienia szkoły pani Ewa Włastowska .

Zajęcia obejmowały następujące zagadnienia:

1. Zasady uprawiania amatorskiego połowu ryb w oraz Regulamin Amatorskiego

Połowu Ryb.

2. Omówienie zasad etyki, zachowań i bezpieczeństwa nad wodą, własne doświadczenia

uczestników zaobserwowane nad wodą.

3. Omówienie gatunków ryb występujących w polskich wodach, okresów i wymiarów

ochronnych.

4. Budowę  ryby.

5. Metody i techniki wędkowania.

6. Podstawowy sprzęt wędkarski.

7. Omówienie techniki spławikowej.

8. Przygotowanie do zajęć praktycznych (budowa zestawów, wyważanie spławików, wiązanie

haczyków, wiązanie przyponów, gruntowanie).

9. Zanęty, przynęty i dodatki do zanęt.

10. Przygotowanie zanęt.

11. Wybór i organizacja stanowiska wędkarskiego.

12. Omówienie metody spinningowej ,gruntowej ,wędkowania podlodowego

13. Przynęty sztuczne  stosowane w wędkarstwie spinningowym.

14.Ekologia na łowisku.

15.Regulaminy zawodów

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ostatnich lat.https://pspilawa.edupage.org/album/?#gallery/177