Wiwat 3 Maja!

3 maja 2018r. w czwartkowe, słoneczne popołudnie w pilawskim parku zorganizowano dla mieszkańców miasta Pilawy i okolic patriotyczny piknik poświęcony 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny. Od rana trwały XII Spławikowe Zawody Wędkarskie o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pilawa oraz otwarty turniej siatkówki plażowej pod hasłem „Rozgrywki o Puchar Niepodległej”.

O godzinie 16.00 pani Burmistrz Albina Łubian powitała wszystkich zgromadzonych. Podczas pikniku przygotowano liczne atrakcje. Na początku odbyły się występy artystyczne dzieci ze szkół i przedszkola z terenu miasta i gminy Pilawa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych  przygotowani przez panie: Marylę Karczmarczyk i Katarzynę Karczmarczyk. Następnie usłyszeliśmy w repertuarze patriotycznym piosenki wykonane przez uczennice z kl. III c gim.: Katarzynę Grzegrzółkę, Aleksandrę Gendek, Kingę Urbaniak przygotowywane pod kierunkiem p. Mirosława Kołodziejczyka.

Można było także  obejrzeć wystawę militariów i rekwizytów  z lat 1789-1792, zobaczyć pokaz lania kul karabinowych.

Najmłodsi malowali buźki w barwach biało- czerwonych, rozwiązywali krzyżówki o tematyce historycznej, układali puzzle, malowali kredą po chodniku, dekorowali sznurkami biało- czerwonymi drzewa, mogli zrobić wiatraki oraz  uczestniczyć w warsztatach  flagi prowadzonych pod kierunkiem p. Agaty Niksy i uczniów klas III gim.

fotorelacja https://pspilawa.edupage.org/album/?#gallery/223

Dużą popularnością cieszyły się czerwone biedronki na rękę robione z baloników przez instruktorki MGOK. Część osób w odpowiedzi na propozycję organizatorów ubrała biało-czerwone stroje.

Dla chętnych odbył się pokaz tańca historycznego. Na koniec zebrani przy wystrzale z broni czarnoprochowej wykrzyczeli: WIWAT 3 MAJA!

Mieszkańcy gminy Pilawy w radosny i patriotyczny sposób uczcili tę ważną dla Polski i Polaków rocznicę.