Solidarność. Podaj dalej!

Akcja Solidarność. Podaj dalej!, w której uczestniczy Publiczna Szkoła Podstawowa  im. H. Sienkiewicza w Pilawie, to międzynarodowy projekt, realizowany równolegle w czterech krajach - Chorwacji, Francji, Hiszpanii i w Polsce. W naszym kraju działania prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Pierwszą odsłonę akcja miała w zeszłym roku; uczniowie z całego kraju wysłali wtedy 700 pocztówek.

W dzisiejszej szkole szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i formułowania poglądów. To dlatego blisko  100 uczniów wraz z nauczycielami włączyła się do akcji Solidarność. Podaj dalej! Założenie jest proste - 21 marca,  w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją i Rasizmem, młodzi ludzie wyślą kartki pocztowe do losowo wybranych osób i instytucji. Każda pocztówka będzie niosła podwójny przekaz - z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej - dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia. Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki.

Ponad 480 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wyślą uczniowie z naszej szkoły. Pocztówki trafią do wybranych, nieznajomych adresatów w Polsce i zagranicą.

Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbędzie się w okolicy 21 marca - Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.

Uczniowie zostali wcześniej przygotowani do wysłania kartek. Pracowali ze swoimi nauczycielami ze zdjęciami, zrobionymi przez fotografów z różnych krajów europejskich, które znajdują się na pocztówkach. Analizowali i interpretowali fotografie, poznawali kontekst ich powstania. Następnie wzięli udział w warsztatach pisarskich, na których ćwiczyli redakcję tekstu. Wypisując kartki, uczniowie dzielą się swoimi przemyśleniami.

Dodatkowe informacje o projekcie https://www.szkolazklasa.org.pl/programy/solidarnosc-podajdalej/