Zlot Sienkiewiczowski w Bydgoszczy

W dniach 23 – 25 maja delegacja naszej szkoły wzięła udział w XXII Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. Henryka Sienkiewicza, którego gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 37 w Bydgoszczy. Jak co roku, organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby spotkanie Braci Sienkiewiczowskiej było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

Zjazd rozpoczął się uroczystym przemarszem ulicami miasta i mszą świętą, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem naszego patrona.  Następnie udaliśmy się do auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie odbyła się część oficjalna. Zaproszeni goście, w tym pan Juliusz Sienkiewicz – wnuk Henryka oraz pan Maciej Cybulski dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w krótkich przemówieniach przypomnieli  historię i cel zlotów. Dokonano także wręczenia nagród laureatom licznych konkursów literacko – plastycznych towarzyszących imprezie. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie zaprezentowali autorski kabaret, podczas którego przenieśli bohaterów Sienkiewicza w czasy współczesne. Wieczorem uczestnicy zlotu wzięli udział w uroczystym bankiecie w pałacu w Ostromecku.
   Drugi dzień zlotu tradycyjnie organizatorzy przeznaczyli na wycieczki krajoznawcze po atrakcjach turystycznych regionu.  Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w pełną wrażeń podróż kolejką wąskotorową ze Żnina do Wenecji, gdzie mieści się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Następnie gościli na Zamku Krwawego Diabła Weneckiego, podziwiając średniowieczne machiny oblężnicze. Kolejną niespodzianką był rejs statkiem po Kanale Bydgoskim, podczas którego oglądaliśmy  zabytki usytuowane na nabrzeżu.  Jednak gwoździem programu okazał  się koncert rockowego zespołu Roan, który odbył się w Operze Bydgoskiej.
   Zloty Sienkiewiczowskie na stałe wpisały się już w harmonogram imprez szkolnych. Są doskonałą okazją do szerzenia twórczości  naszego Noblisty, a także sprzyjają wymianie doświadczeń między szkołami noszącymi jego zaszczytne imię.  Dziękujemy serdecznie Szkole Podstawowej nr 37 z Bydgoszczy za gościnę i wspaniałą organizację imprezy!  Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, które w przyszłym roku odbędzie się w Przasnyszu.