Dzieci filozofują

W każdym dziecku tkwi najprawdziwszy filozof, bo każde dziecko zadaje pytania, a filozofia jest przecież sztuką zadawania pytań.
     Uczniowie klas IV –VI mieli okazję spróbować swoich sił w tej trudnej dziedzinie nauki podczas warsztatów filozoficznych, które odbyły się 14 – 19 marca w naszej bibliotece. Zajęcia prowadziła pani Monika Kłos – przedstawicielka Wydawnictwa „Zakamarki”, a temat spotkania dotyczył uczuć i emocji.
    Podstawą naszych rozważań była książka francuskiego doktora filozofii Oscara Brenifiera z serii „Dzieci Filozofują”  – „Uczucia, co to takiego?” Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

• Skąd wiesz, że rodzice cię kochają?
  • Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry?
  • Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?
  • Czy wolisz być sam, czy z przyjaciółmi?
  • Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą?
    Najwięcej emocji wzbudził  temat: Czy dobrze jest być zakochanym? Uczniowie starali się znaleźć jak najwięcej argumentów uzasadniających własne stanowisko. Zwolennicy zakochania podkreślali przede wszystkim, że z drugą osobą można przyjemnie spędzić czas, chodząc na randki. Padały także takie zdania, jak:
Czujemy się kochani.
Mamy świadomość, że jesteśmy dla kogoś ważni.
Możemy zwierzać się ze swoich problemów.
W przyszłości możemy mieć dzieci, a na starość nie będziemy sami.
Natomiast przeciwnicy miłości twierdzili, że zakochanie bywa nietrwałe i można zbankrutować. Niektórzy doszli do wniosku, że „w małżeństwie nie jest tak kolorowo”.
    Niektóre pytania pozostaną być może bez odpowiedzi. I dobrze. Nie trzeba na nie koniecznie odpowiadać. Można postawić jakieś pytanie ot tak, wyłącznie dlatego, że wydaje się ciekawe, że niesie ze sobą pewien sens i wartość. Bo życie, miłość, piękno i dobro zawsze będą wielką zagadką.
    Wydepczemy jednak pewne ścieżki. Korzystajmy z nich, szukając odpowiedzi. Pozostańmy czujni. A przede wszystkim nie zapominajmy, jak wiele daje rozmowa – i dzieciom, i dorosłym.
Zachęcamy do czytania książek z serii „Dzieci Filozofują”. W naszej bibliotece, oprócz książki o uczuciach, są jeszcze:
  • „Życie, co to takiego?”
  • „Dobro i zło, co to takiego?”
  • „Ja, co to takiego?”
J. Dąbrowska - Dusza